Scoli in Ploiesti

Scoli in Ploiesti | Autor: marilena24co

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor mamicilor sau taticilor!
Va rog foarte mult sa-mi dati cateva detalii despre scoala nr.14 din Ploiesti daca stiti careva.Fetita mea trebuie sa intre anul viitor clasa I si optez pentru aceasta scoala pentru ca locuim in nord, dar am auzit foarte multe lucruri care ma da inapoi,cum ar fi ca cer foarte mult de la copii si cer si foarte multi bani.
Nu cunosc pe nimeni care a avut copilul acolo si daca stie careva va rog sa-mi spunti .

O zi buna tuturor si multa sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui marilena24co

Buna tuturor mamicilor sau taticilor!
Va rog foarte mult sa-mi dati cateva detalii despre scoala nr.14 din Ploiesti daca stiti careva.Fetita mea trebuie sa intre anul viitor clasa I si optez pentru aceasta scoala pentru ca locuim in nord, dar am auzit foarte multe lucruri care ma da inapoi,cum ar fi ca cer foarte mult de la copii si cer si foarte multi bani.
Nu cunosc pe nimeni care a avut copilul acolo si daca stie careva va rog sa-mi spunti .

O zi buna tuturor si multa sanatate!


Buna,
Da, este corect ce ai auzit, colega mea de birou are baietelul in clasa I la aceasta scoala.
La prima sedinta cu parintii li s-a pus in vedere ca pe langa fondul clasei, parintii trebuie sa cotizeze pentru achizitionarea unui aparat foto, a unui stick de memorie, imprimanta, carioci speciale pentru scris pe tabla (nu mai este tabla din aceea clasica, ci alba, din plastic sau magnetica, nu stie nici ea exact). Laptop au cumparat parintii de la seria precedenta...
Stateam si ma intrebam la ce naiba le-o trebui aparat foto, laptop si stick de memorie. Vezi doamne ca acum fiecare copil trebuie sa aiba un portofoliu de activitati, care va fi documentat si cu poze, facute copilului in timp de indeplineste nu's ce activitate.
Iti sta mintea in loc, in ce "hal" a ajuns invatamantul si cate pretentii li se cer parintilor si copiilor, inca din primul an de scoala. Cand am auzit cazul unei fetite care acum doi ani facea meditatii, fiind in clasa I, am crezut ca nu e adevarat; din pacate era, nu stiu la ce scoala era fetita, nu cred ca era la 14.
Mi s-a ridicat parul in cap cand am auzit cate are de facut bietul copil, lectii si alte minunatii; daca nu l-ar ajuta bunica si mama, copilul nu ar avea timp de lectii sau ar face doar lectii, fara dormit, iesit la joaca sau alte activitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marilena24co spune:

Multumesc mult de informatie.
Se pare ca ce se aude este adevarat ,cred ca s-au tampit de tot astia de la scoli in goana lor dupa bani,tinand cont ca acum sunt platiti in functie de rezultate,dar nici chiar asa.Am sa tin cont de parerile voastre si o sa ma gandesc bine inainte sa-mi dau copilul la aceasta scoala.Multumesc inca odata.

Mergi la inceput