Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***356***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Bianca, prietena mea si nasha lui Ian gindeste fix ca pediatra ta! Adica, crede ca lui Ian i-ar fi mai folositoare gradinita -cu mucii aferenti- decit statu' dupa kuru' meu!

Desi Hotarirea e luata, si eu as fi preferat sa-l duc ACUM in speranta ca va rezista macar 2 saptamini "pe baricade" si CUMVA sa trecem iarna, astfel incit la primavara sa "mearga totul ca pe roate". Nu mai spun ca deja visam sa-l vad pe scena la serbarea de Craciun



Mama lui Ian.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Bebe, sa nu te superi pe mine dar vreau sa te rog ceva: baga ceva spatii intre paragrafe pentru ca eu te citesc foarte greu.



Mama lui Ian.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

bianca - notat reteta de aluat, acum astept sa vad si continuarea, adica ce pun peste

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri + Anaan: Ian are facute primele 3 doze din Prevenar N-am mai facut-o pe a 4-a INAINTE sa implineasca 2 ani. Ce-i de facut acum, nu a stiut nimeni sa ma lamureasaca:
-prima doctorita mi-a spus sa-i facem Prevenar 13
-cea "buna" mi-a zis ca AR TREBUI sa fie ok si fara a4-a doza de rapel.



Mama lui Ian.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Gina, io am mai citit ideea asta de "facere a imunitatii" care oricum se petrece cind intra copilul in colectivitate, indiferent de virsta, dar am mai citit si pareri contrare.

In plus, una sunt niste muci trecatori si alta sunt infectii de tract respirator "adevarate".

Unii copii au noroc si sunt rezistenti - vezi aia de nu au lipsit mai deloc de la gradi, si daca au facut-o, au avut niste "meduze nazale" si atit.

Dar mai exista si reversul medaliei, cum a fost Pisilinca, care au tinut-o din raceala in raceala.

Eu, pina la 7 ani cind am inceput scoala, mai mult nu am mers la gradi; am facut penicilina si moldamin de mi s-a umflat kuru', vai de capu' meu. Din clasa I nu am mai avut probleme, ma mentin ca si acum cu 1-2 raceli/an (in general usoare, le duc pe picioare, nu bolesc acasa ). Ai mei au fost relativ incapatinati :D adica racita stateam acasa, sanatoasa mergeam la gradi si iaca nu mi s-a "intarit" imunitatea "din atita lucru".

Da, teoretic, pe masura ce esti expus la crocobauri, organismul formeaza anticorpi; reexpus la acelasi crocobaur, anticorpii lupta si nu ar tb sa mai faci forme nasoale de boala. Dar practic, sistemul imunitar poate fi f solicitat si sa nu faca fata numarului tot mai mare de crocobauri cu care se intilneste, si atunci dai dintr-una-n alta, germeni slab patogeni produc infectii nasoale, etc.

Acu ce sa zic, si mie mi-ar placea sa duc copila la gradi si stiu ca i-ar fi mai bine acolo decit acasa (cu bona), dar dpdv al sanatatii eu zic ca am facut alegerea corecta pt moment....




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisik, multumesc pentru sugestie dar eu na ma pricep DELOC la afaceri; adica ar fi ok daca eu m-as ocupa de "felia" mea care musai tre' sa fie creativa si non-repetitiva- si CINEVA sa se administreze afacerea Stiu, n-am gindire de "boboc" la "Finante&Banci"

Si noi tre' sa mergem la o nunta in Brasov; probabil mergem de vineri seara si si eu m-am gindit sa-l luam pe Ian + insotitor.
Sper sa va si distrati



Mama lui Ian.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

trimite un mail producatorului/celui care-l pune pe piata si vezi ce te sfatuieste


edit: inapreda - pt tine e, la problema cu vaccinul
Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Monnvas si sanatate!
E figura mare dl. Injiner. Mi-l si imaginez cu o mutrita serioasa purtind acele dialoguri.



Mama lui Ian.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Novus , multu ca te-ai gindit la mine si ai si sarit cu "ajutoare"; amu' o sa ma bati ca' s "si sarac si cu pretentii" dar intr-o companie de asigurari mai degraba m-as duce "secretara" sau "assistant de ceva" decit sa lucrez efectiv in asigurari Ma bati, asa-i???



Mama lui Ian.







Io nu te bat. Din asigurari am iesit si eu.
Noroc ca nu faceam vanzari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

bianca - notat reteta de aluat, acum astept sa vad si continuarea, adica ce pun peste

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori si jumatate




ce vrei tu!
ai si gasit pe cine sa intrebi. Eu caut pe net si apoi improvizez.

Ori o faci sarata ori dulce. pentru sarata e simplu ca pui un amestec de branze cu cascavaluri si ou si dai la cuptor.

la dulce, habar n-am

Mergi la inceput