Mamici si copii din Arges (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

noi asteptam sabatorile de iarna, copiii sunt nerabdatori sa primeasca jucarii, sunt tot mai mari si mai cumintei. au si zile de galagie si nebunie, dar in general sunt cumintei. cel putin la mine acasa. la mama fac harakiri :)))))))))))))
in rest sunt bine, un pic infundati, insa si eu trag de nas de cateva zile. ii dadusem la dansuri moderne in gavana, insa nu i-am mai dus, o sa reluam in primavara. este f frig, dimin au fost -5gr, iar acolo unde faceau dansul este la subsolul unei case si este numai gresie pe jos, o camera f mare, goala si racoroasa, plus drumul, este destul de anevoios pe vremea asta. cred ca s-ar fi adaptat destul de bine, insa daca vremea este asa rece am zis sa nu insist acum, mai bine la primavara.
asa ca acum stam acasa si coloram si ne uitam la desene. cam asta facem zilnic. deja am planse lipite in tot livingul pe mobila. trebuie sa le dau jos sa fac loc pt altele noi. in oras nu prea mergem cu ei pt ca nu prea ai ce face mai ales pe frigul asta, in schimb ne intalnim cu niste prieteni care au si ei copii. mergem in vizita sau vin ei in vizita pe la noi. nimic special, doar ca mai schimbam monotonia.
saptamana trecuta rebeca m-a ajutat sa fac chiftele din piept de pui. eu modelam chiftelele si ea le dadea prin faina. sa vezi ce priceputa este... bine s-a murdarit pe manecile de la bluza ca un purcel, insa chiftelele le-a facut rotunde si frumoase exact ca ale mele. este f cumintica si atenta si receptiva!!! imi place rau de tot de ea, o iubesc la nebunie cand o vad asa de harnica si gospodina si saritoare... dimin era cam maraita si cam nervozica si am luat-o in brate sa plecam la gradi si am intrebat-o ce are, de ce este suparata si maraita, este obosita? la care ea "da, sunt cam obosita ca am facut multe chiftele si am obosit!" :))))))))))))))) eu una si uitasem cu desavarsire ca am facut chiftele cu o seara in urma, dar ea micuta nu a uitat!
a mai fost o faza super tare saptamana trecuta... ma jucam eu cu ei de-a doctorul si pacientii, i-am consultat, le-am prescris medicamente etc, al meu sot nu stia cum sa ii dea afara pe usa la maica-sa ca sa ne uitam noi la nu stiu ce film pe calc. si ei, de fapt rares a initiat acest joc, isi adusesera tot felul de mici electocasnice (anul trecut de craciun i-am luat rebecai un set de electocasnice micute cafetiera, ceainic, mixer, blender iar de ziua lui rares anul acesta i-am luat o casa de marcat cu tot felul de accesorii de plastic gen pui la rotisol, hamburger, cartofi pai, varza, pahare de cafea si shake etc) si ei le-au intins pe toate pe masuta de la ikea pe care de obicei coloreaza si ne-au chemat la masa. sotul care tot vroia sa scape de ei le-a facut niste floricele ca sa coboare mai repede la lucica, cica. ei de unde!!!! aveau chef de joaca cu noi, nu sa coboare la lucica. si a luat rares 4 pahare, ne-a pus apa in ele si ne servea cu floricele si ce mai aveau ei pe acolo. apoi ce ii vine lui sa o cheme si pe lucica si deschide usa si striga "lucicaaaaaaaaaaa, lucica vin-o suuuuuuuuuuuuus!!! te invitam la maaaaaaaasaaaaaaaaaa!!!!" ciobanu era jos in curte la masa cu umbrela si ii zice ofticat "cum ma, o chemi doar pe lucica la masa, pe mine nu ma chemi, nu?" el cred ca a crezut ca este de-adevaratele masa, ca noi chiar o chemam sa manance... dupa 5 min vine lucica, iti dai seama... sta ea 5 min, deja se plictisise si pierdea femeia emisiunile la tv :))))))))))))))))))) la care rebeca "trebuie sa il chemam si pe ciobanu, ca este si el bunicul nostru desigur!". iese iar rares la usa "ciobanuuuuuuuuuuuuuu, te invitam sa vii sa mananci la noi! avem puuuuuuuuuuui" socra-meu in timpul asta statuse afara, pe un cancer si frig de nedescris, si asteptase sa vada ce se intampla, ofticat probabil ca pe el nu il chemam! "viu mai, viu!!! ma duc sa ma schimb si eu si viu" si vine ciobanu saracu imbracat la tricou curat si alti pantaloni. noi toti aliniati pe scaunele, va dai seama... ii zic de la usa "sper ca nu ati venit mancat, ca aici avem mancare muuuuuuulta de mancat :)))))))))))))))))))))))" cand vede el marea masaaaaaa, marele puuuuuuuuuuui, iti dai seama... el saracu se ofticase tot ca pe el nu il chemam si ca doar lu' lucica ii dam sa manance!!!! :)))))))))))))
sunt multe de povestit ca ei fac si zic multe trasnai, sunt la o varsta adorabila. timp si rabdare sa ai de ei sa ii asculti cate le debiteaza mintea si cate pot sa inventeze...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela tare frumos povestesti. Ce intreprinzatori sunt si ce replici de iti vine sa ii mananci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

neatza fetelor! ce mai faceti?
de dimin rebeca a avut numai talente pe ea. de cand am imbracat-o pana am ajuns la gradi inclusiv. pana la urma s-a potolit cand i-am zis "rebeca ai grija, daca nu iti revizuiesti comportamentul mos nicolae o sa iti aduca numai nuieluse!". nu de alta dar zilele trecute si-a amintit ca anul trecut a primit nuielusa de la mos nicolae. de cadouri nu si-a mai amintit, decat de nuielusa. :)))))))))))) si ma intreba pe mine "da' nu m-ai batut cu ea, nu-i asa?!?" :)))))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Neata.
Mirela super tare Rebeca. Bine ca ii pasa, ca a mea raspunde nu ma intereseaza, nu-mi pasa.
Nu stie decat vreau, vreau, vreau, iar cand e randul ei pauza..
A...de vre-o luna am reusit performanta sa mearga dimineata la baie sa se spele cand merge la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

bravo anca pt performanta.
ieri cand m-am dus la gradi sa-l iau pe rares abia ma astepta d-na si imi zice "d-na sa va povesteasca rares ce a facut astazi!" eu deja ma gandeam ca poate a mai batut pe vre-un copil... rares incepe sa balbajeasca ceva in barba ff incet, de nu am inteles un cuvant macar, apoi imi zice d-na cum ca l-a pus in pat la nani, s-a invelit baiatul meu pana sus la urechi, chiar se gandea d-na ca astazi sigur va adormi primul la cat de convins parea de nani, dupa ce i-a invelit pe toti s-a mai uitat o data la el, cand colo rares al meu plin de sange pe fata, pe maini, pe cearceaf... zic eu "si-a bagat degetul in nas si i-a dat sangele!" educatoarea ff mirata "stiati? si acasa face la fel?? d-ma dar ce sperietura am tras, am chemat asistenta, mai aveam un pic si va sunam la tel..." etc. zic "nu, nu a mai facut asta pana astazi de dimin. cand l-am sculat m-am trezit cu el plin de sange peste tot pe fata si perna si cearceaf... dand firul inapoi mi-am amintit ca la un moment dat, pe la 5.30-6 dimin cred, l-am auzit tragand de nas dar nu m-am uitat atenta sa vad ce are, am crezut ca are mucisori. pe semne ca el se scobise in nasuc in timpul somnului si ii curgea sangele, iar eu am crezut ca trage de nas ca are muci. nu am observat sangele decat dimin la 7 cand l-am trezit si era sangele uscat si manjit peste tot.
l-am mustruluit sa nu mai faca asa, a d-na s-a speriat si ca nu e bine ce afce, ca mai bine ii sufla in servetel, iar daca sunt uscati ii dau cu puf in nasul si apoi ii sufla mai usor... a parut ca intelege baiatul meu. cand colo aseara inainte de culcare alta repriza de sange in nas!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

'neatza! s-a dus si week meu la munte!!! soacra mea m-a anuntat aseara ca va pleca la tara duminica si mai vine pe 10-12 dec! asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela imi pare tare rau pentru voi.
Tare Rares cu nasucul. Acum trbuie sa incerci sa-l opresti cateva zile ca s-a sensibilizat.
Pup pe toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

s-a rezolvat cu nasucul lui rares. nu a mai facut probleme, nu i-a mai curs sange. si parca nici mucisori nu mai are.
mi-am luat gandul de la munte. de la orice munte sau vacacta... tocmai ce am fost anuntati ca din ian suntem in preaviz, iar din mart in somaj!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela eu tot mai sper ca se intampla ceva la voi. Al meu a facut preavizul, acu sunt in somaj tehnic si castiga putin, iar din martie dc nu se intamla ceva - direct somaj, iar noi nu am avut concediu nici anul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Neata fetele si o saptamana frumoasa va doresc

Mergi la inceput