Mamici si copii din Arges (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Neata fetele si va invit la o cana de cafea tare ca mi-e asa de somn...
O saptamana frumoasa va doresc
Ce ati facut in week-end?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna anca! PAI DUPA ATATEA PETRECERI TE CRED SI EU CA ESTI OBOSITA! bravo! se pare ca te-ai chefuit in week rau de tot. cu ce ocazie? ziua ericai, ziua lui david, povesteste tot...
eu in week am fost la taranoaia la taiat de porc. ce sa zic... frig... mizerie... munca... ca la tara... noroc ca a venit soacra mea acasa vineri dupa-masa si am putut sa ii las pe copii cu ea. ca altfel, daca ii luam dupa mine la tara, imi regretam zilele si eu si ei.
ieri am facut curatenie in jucarii, am mai aruncat 3 plase de jucarii rupte, descopletate sau nefunctionale, iar seara am impodobit bradul impreuna cu piticii. au fost taaaaaare incantati sa ajute. de fapt este primul an in care participa efectiv. pana acum doar se certau pe globuri, le imparteau 1 tu 2 eu, le imprastiau in toata casa, dar de pus in pom nu punea nici unul. bineinteles ca i-am lasat sa isi faca ei de cap, sa aseze globurile si beteala dupa placul lor, dupa care eu le reasezam ca sa fie cat mai uniform si dragut aranjate. rares ne impulsiona sa impodobim, sa nu stam, ne certa cand ne cadea cate un glob pe jos, de ameninta ca ne da afara daca nu muncim bine, ne grada si califica in asistent, ajutor, reparator, asistent de reparator, asistent de ajutor, ajutor de repatator, reparator calificat etc (nu stiu de unde scotea toate "functiile" astea) in functie de cum i se parea lui ca muncim si ne implicam la impodobirea bradului... a fost tare amuzant oricum.
maine are rares serbare si miercuri beki. abia astept sa scap si de serbarile astea iar de saptamana viit sigur nu ii voi mai duce la gradi ca si asa sunt taaaaaaaare plictisiti si nervosi dimin cand ii trezesc sa mergem la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela am avut petreceri si sambata si duminica, ambele la mine acasa, sambata combinata inaugurare cu ziua Ericai vreo 18 adulti si 4 copii, iar duminica ziua Ericai cu vreo 12 adulti si 10 copii.Faza e ca petrecerea de sambata s-a terminat pe la 4 dimineata.
Ziua lui David o facem duminica, iar sambata taiem un porc
, asa ac rost de odihna nu e
Noi avem serbarea joi, nici Erica nu mai are nici un v\chef si de abia se trezeste, da pe mine ma sperie atata vacanta ca nu am cu cine sa o las
Super tare Rares. la brad. Vreau si eu saptamana asta sa fac brdul mic artificial pe care il am si poate mai fac rost si de unul natural, sa vad.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

ieri a fost serbarea lui rares. bineinteles toti baietii aveau costum de mos craciun, numai rares era imbracat in fulg de nea!!! educatoarele la sedinta ne-au zis sa vina in fulg de nea sau mos craciuni, cum ne place noua sa ii imbracam si sa avem amintire cu ei... cum eu nu aveam nici nici, am convins-o pe mama sa ii faca un costum de fulg de nea care parea mai simplu de facut, adik o bluza si un pantalon albi la care sa coasa niste beteala argintie. normal ca mama s-a intrecut pe sine, ca doar un baiat are si ea, si a muncit 2 zile sa faca un costum extraordinar de frumos. si bineinteles a fost singurul imbracat in alb, pt ca mamicile restului de baietei au preferat costumele de mosi. cand i-am vazut pe tot imbracati in mosi am zis in gadul meu "sa vezi acum scandal cu rares ca nu va vrea sa imbrace costumul alb, ca va dori si el unul de mos'", dar de unde!!!! lui i-a placut muuuuuuuuult mai mult costumul lui, ca a fost unic si mai deosebit. mereu zice "eu sunt regele zapezii!!!"
serbarea a fost frumoasa, insa destul de lunga si obositoare atat pt noi cat si pt pitici. poeziile le-a spus ff bine, insa la cantece nu prea a participat decat in prima parte a serbarii, dupa care s-a plictisit/obosit si abia mai statea drept si mai murmura versurile.
mosul le-a dat cate un caiet de activitate, un mos mare de ciocolata de la kinder, un kinder boeno, o cutiuta de 4 ciocalatele mici kinder, si inca o cutiuta kinder cu 4 ciocalatele forme (mos, brad, tel mob si masinuta raliu). destul de multumiti, zic eu. eu cel mai mult m-am bucurat de caiet ca tocmai am "intrare" la el sa faca teme acasa ca, uite,pana si mosul stie ca e baiat mare si i-a dat caiet sa scrie pt ca asa trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

astazi am serbare la beki si am inima cat un purice pt ca pe ea nu am auzit-o cantand prin casa cantece. poeziile le stie ff bine, si sper sa nu fie timida ca de obicei si sa le spuna frumos ca rares, insa nu stiu cum va reactiona.
plus ca ea este ff mofturoasa la haine!!!! este jaaaaaaaaaaaaaaale cu ea. si astazi m-am dus cu ea urland la gradi ca nu i-a placut cum este imbracata. desi avea o rochie de catifea neagra cu maneca lung ff frumoasa pe care i-am cumparat-o anul trecut pt nunta unui verisor si strampi noi bej cu ciclam, iar ea imi reprosa ca nu ii plac strampii ca sunt vechi, ca sunt mari, ca o strang, rochia ca e urata, ca nu stiu sa o imbrac frumos, ca e urat imbracata, ca nu vrea cismele alea, ca ii este calc, ca ii este frig, ca ii este somn, ca este obosita, ca... ca ea nu vrea la gradi, ca e urat la gardi, ca nu vrea la copii, ca ea nu vrea la serbare, ca ea nu vrea cadou de la mosu', ca ea vrea sa stea acasa cu socra-meu! am dus-o urland, am lasat-o urland pt ca nu a vrut sa se calmeze sub nici o culoare.
la ea au zis d-nele sa vina fetele imbracate in fusta de blugi si bluzita rosie, iar baietii in pantaloni de blugi si camasa alba. asa ca i-am cumparat o bluzita rosie care are niste terminatii la gat/maneci/talie ca si cum ar fi o camasa pe dedesupt. am cumpara-to impreuna, am ales-o imbreuna sa nu o aud comentand ca nu ii place. am ales fusta de blugi aseara impreuna, strampii pe care i-a vrut ea, si-a ales niste agrafe si elastice de par, un margean, asa ca sper sa nu o aud ca o apuca nervii ca astazi dimin ca nu stiu ce ma voi face cu ea. cred ca o iau pe sus si plec acasa cu ea, ca altsa solutie nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela rabdare mami, ca asa face si a mea dimineata, mai ales daca e obosita. Felicitari lui Rares. Cred ca a fost tare mandru.
Las ca se descurca si Becky.
Noi avem maine serbarea, se vor imbraca in costume nationale, cat despre plictiseala va fi jale
Astept vesti de la serbare si pozici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

din pacate rebeca nu a vrut sa participe la serbare, asa ca nu am ce sa povestesc. de cum am inceput sa o schimb au inceput problemele si a inceput sa vocifereze si sa motiveze ca nu vrea sa participe la serbare pt ca este obosita, ca nu si-a facut somnul etc. dupa ce am imbracat-o in hainutele pe care le pregatisem cu o seara in urma impreuna, cand am inceput sa ii aranjez parul, sa ii fac coditele au apucat-o nervii si a inceput sa se dezbrace de fusta si de strampi... si eu si sotul si mama am incercat sa vb cu ea, nu a vrut sa stea sa asculte de nimeni... durerea cea mare este ca mamicile nu au respectat tinuta stabilita la sedinta de educatoare si majoritatea fetitelor erau in tot felul de rochii din voal, flu-flu, gatite ca de nunta, si cum ea are vesnica problema cu hainele probabil ea s-a simtit mult prea comuna comparativ cu ele. dupa ce am reusit sa o calmez si sa o imbrac sa intram la serbare, care deja incepuse!!!, m-am trezit acolo ca toti copii stateau pe scaunele, numai ea nu avea scaunel si statea mititica in picioare, izolata, nimeni nu a baga in seama, educatoarele se faceu ocupate, una dintre ele chiar statea bine mersi pe scaunel "atenta" la serbare intre copii si nici macar nu s-a sinchisit sa se ridice si sa ii ofere rebecai scaunul, sa o integreze si pe ea in serbare. normal ca rebeca a stat in pic acolo dupa care a sarit peste o masa si a venit plangand la mine, am incercat sa merg cu ea in cealalata parte a clasei insa nici acolo nu am gasit nici un scaunel liber, ea era suparata in continuare si plangea... nu a mai fost chip sa o conving sa stea pt ca nimeni nu o baga in seama asa ca a trebuit sa plecam acasa... acasa a plans vre-o ora si de oftica si pt ca am certat-o noi. seara cand ne-am culcat si am luat-o eu cu binisorul la intrebari a zis ca nu a vrut sa stea pt ca ea nu stia cantecele si engleza si d-aia nu a vrut sa ramana. insa ea stie cantecele. poate nu perfect, dar stie. eu cred ca a deranjat-o ca nu a avut scaunel si nu a bagat-o nimeni in seama si ca ea nu avea rochie de voal ca alte fete, insa asta mai putin pt ca nu erau chiar toate gatite in rochii... in fine... asta este.
de dimin cand a dus-o sotul la gradi educatoarea care nu s-a ridicat de pe scaunel ieri a intrebat-o de ce nu a ramas etc si s-a exprimat ceva de genul "te-am strigat sa zici poeziile" etc adik pana nu i-a venit randul rebecai sa zica poeziile educatoarele nici nu au observat ca rebeca nu este prezenta la serbare?????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela imi pare tare rau sa aud asta...
Nu trebuie sa fi suparata ca nu a participat la serbare ca asta se mai intampla, dar sper din toata inima sa nu fie ea trista.
Cat despre discutat cu ea...stilul eu vorbesc si doar eu aud il stiu bine.
Ciudata aici mi se pare atitudinea educatoarei, ca scaunelul pe care statea es clar era al cuiva, o fi fost ea atenta la desfasurator, da nu chiar in halul asta.
A mea e mare si tot am emotii cu serbarea. V-am spus ca in vara nu a stat in fata pana la final ca a zis ca o dor picioarele si s-a plictisit. Ei bine aseara s-a culcat si pe la 0.30 si dimineata era super ciufuta. mai mult, imi zicea ca nu stie poeziile, dar doamnele nu le-au dat acasa sa le repetam ca ziceau ca le stie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Ieri am avut serbarea si Erica dupa ce si-a spus cea de-a 2-a poezie a venit fix la mine in brate si pace ea isi facuse treaba si nu mai vroia sa participe si gata. Orice i-am zis degeaba: ba ca o dor picioarele, ba ca are emotii, ba ca ii e frica de Mos Craciun, dar ideea e ca se plictisise, asta in timp ce al meu nepot punea tot sufletul la ceea ce facea acolo. Deci de ce ti-e frica nu scapi e valabil


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

ai dreptate anca! copii sunt copii si nu fac numai cum vrem noi. macar erica si-a spus poeziile...
rebeca a fost suparata normal, insa doar in ziua aia mai mult ca nu a primit cadou. ieri nu mai avea nimic. sau asa pare... oricum nu mai conteaza. timpul nu il putem da inapoi nici eu nici ea.

Mergi la inceput