Bolnav sau criminal?

Bolnav sau criminal? | Autor: Andries

Link direct la acest mesaj

Acum 3 minute am gasit asta:

http://www.mediafax.ro/social/gest-socant-la-un-barbat-din-constanta-a-taiat-coarda-alpinistului-utilitar-care-lucra-la-izolarea-blocului-in-care-locuia-8893446/

De paseste puterea mea de intelegere, sincer, cum poti sa faci asa ceva? Si cum naiba sa ii oprim?

De la mosii si babele din bloc care in copilaria mea aruncau galeti de apa pe geam "sa nu mai bateti mingea aici!!!" am ramas deja cu obiceiul de a numerge pe langa blocuri niciodata, dar totusi la asa ceva nu m-as fi gandit. Ce trebuie sa le facem ca sa inceteze?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Multi nebuni sunt nediagnosticati.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

acum cativa ani in urma unul dintre vecini s-a debransat de la incalzire si si-a pus centrala termica de apartament, a tras teava de gaz pana la etajul 3 etc.... tupeul lui a indignat un cetatean asemanator celui din articol ... luni de zile am avut scandal in bloc cu urlete si tipete, in final s-a convocat sedinta pentru a se discuta "cazul" si linisti cetateanul agitat... el a venit cu ideea ca posesorul apartamentului debransat sa se plimbe timp de cateva ore cu o lumanare aprinsa pe langa teava de gaz, pentru a se dovedi daca exista sau scurgeri de gaze (?!)...

Evident ca nu s-a pus nimeni la mintea lui, dupa alte cateva luni de strigat injuraturi si blesteme..s-a calmat...

Exista fel de fel de aiuriti cu pitici pe creier, in cazul de fata alpinistul nu a avut scapare a depins doar de nebun...
Insanatosire grabnica si fara sechele, Dumnezeu sa ne apere pe toti de dementi!

Nina, 32s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

De asta am vorbit si eu azi cu barbatu meu(am trecut pe langa niste blocuri reabilitate) cu siguranta n-o fost sanatos la cap

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Si nebun si criminal. Face parte din "specia" aia de oameni care nu suporta sa nu poata controla o situatie. Pacat ca n-a putut fi oprit de sotie / copii. Sper sa-l bage la inchisoare pentru tot restul vietii ca sa nu se poata bucura de nepretuitul lui apartament izolat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Nu pot sa cred!

Asta depaseste orice cartof / ceapa / borcan / apa aruncat in cap cui te deranjeaza! Cum sa tai coarda omului cand atarna de la 3?!?!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Am avut si noi probleme cu vecinul de deasupra cand am chemat alpinistii sa ne repare ceva la fatada si sa ne spele si geamurile ramase murdare de la reabilitare. Noi stam la et 9. Ne-a facut un circ intreg, a sunat la politie sa spuna ca el nu-i de acord sa-i treaca corzile prin fata geamului, ca le taie, ca sa nu-i intre alpinistii pe geam in casa, etc. Degeaba am incercat sa-i explic frumos ca am si acordul administratorului pt asta, ca nu-i nici o problema, nu a inteles si tot ameninta ca taie corzile. In ultima instanta s-a dus sotul la el si i-a zis ca daca nu se potoleste il bate si-l trimite si la balamuc. Iar sotul meu foarte rar isi iese din pepeni. Abia atunci s-a potolit... Sunt cate unii cu care degeaba discuti, si cu un animal te intelegi mai bine.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Trebuie sa-i trimit link sor`mii,sa vada ca nu-i singura care se cearta cu doi nebuni(sot si sotie) .Fac ce fac ,poc la usa.Si dai pumni indiferent de ora (preferatele lor sunt alea cind abia se crapa de ziua,sau seara dupa ce te-ai bagat in pijamale si te-ai asezat in sfirsit la TV).In ultimele 3 sapt. i-au venit iar de doua ori la usa ,prima data ca de ce nu-i curge lui apa la bucatarie.Sor`mea "pai de unde sa stiu eu de ce?".S-a dus cu mosu sa vada (s-a uitat si ea ca pisica in calendar) intr-adevar apa nu curgea,dar de ce ar fi fost asta problema ei,tot nu am inteles.
Acum doua zile abia venise de la biserica,treaza de la 5 si infrigurata face un dus rapid si de baga in pat.Dai bubuieli in usa.Mosul ofticat ca iar ii curge apa la baie.Sor`mea a facut instalatia toata cind s-a mutat,dupa citiva ani s-a hotarat si mosu sa o faca cica(ca apa tot curgea) .Acum iar curge!Au amenintat-o cu politia,cu judecata...cu de toate.
Acum cauta instalator si se spala in lighean de frica mosului.

Doamne,cind o aud imi vine sa ma apuc cu mainile de par.Ma intreb ce naiba facea daca avea copii?Ii tinea legati de pat cu calus in gura ca sa nu deranjeze altetzele regale dedesubt?Chiar sunt curioasa (ca ea se teme) daca ar chema politia sau daca ar da-o in judecata ,ce ar putea pati.(?)Adica pe ce baza sa cheme politia?Si politia ce sa faca daca-i curge mosului apa in cap?Repet,instalatia e noua insa de cind sta acolo mosul tot asa o tine,ca-i curge apa in cap.Nici nu stie pe cine sa mai cheme sa rezolve si sa scape de ei.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mai dar nu se poate sa traiesti asa!! Pai daca ai un mos din asta nebun pe post de vecin nici nu poti sa stii daca iti lasi copilul sa se duca la paine sau mai stiu eu unde ca se ia mosul de el.

Iar asta cu alpinistul, eu l-as da in judecata pentru daune morale cat sa-i iau apartamentul ala "izolat"!! Asta bineinteles dupa ce l-as vedea condamnat pe tentativa de omor.

Am sta la bloc si am avut si eu specimene din astea, dar asa ceva nu mi-am putut imagina. Eu pe asta l-as da zilnic la stiri, sa le iasa din cap nebunia. Partea mai proasta este ca rudele nu se sinchisesc sa ii calmeze, cica "ma-m ce-i face"... pai sa plateasca si rudele daunele.

Mergi la inceput