A ce miroase hartia?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

ML, n-am ajuns nici azi la scara pisicii (da, aia e), inca nu s-au plictisit de "experimentele" de care mi-ai amintit.
Si pentru ca mai avem o luna plina pana in decembrie, mi-am pus in cap sa facem si calendarele de Advent, vedem noi cum ... Tot intr-o magie si-o "descoperire" o s-o tinem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

De curand au vazut Sunetul muzicii si le-a placut foarte tare. Ma gandeam sa facem note muzicale din hartie, dar as cauta un suport mai ingenios, nu un portativ liniat pe foaie. Ma mai gandesc, poate tot cu sfori sau snururi de piele ceva. Si ma mai gandeam sa facem albume pentru poze.
Multumesc mult ca ai scris! Si astept orice idee, doar sa fie in stare mainile mele stangi sa faca...




Fa-le din fetru: de ex. un patrat mare din fetru gri pe care pui liniile muzicale (ma scuzi, nu stiu termenii) din fetru albastru si faci notele din fetru rosu, galben, verde. (Culorile alegele tu, eu am dat doar o idee) Fetru (pasla) se prinde de fetru fara ace, sfori, etc. Si arata si bine tare. Si multumesc ptr. linkul cu crafts. Victoria le-ar face toata ziua si chiar nu mai avea idei.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ca tot a venit toamna: noi am iesit aici pe strada doar, am adunat frunze (practic, ai nevoie de 5 frunze/persoana). Pe o coala mare de hartie, trasezi conturul bratului pana la cot si al mainii. Se coloreaza si apoi pe fiecare deget se lipeste cate o frunza. Copacel personal. Nu stiu voi ptr. ce varsta cautati idei, Victoria are 3 ani si 5 luni, deci la noi merge.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Cum va mai jucati si ce mai spun copilele ? (uite, m-am gandit la voi zilele astea vazand pe blogul cuiva niste tablouase relizate din tot felul de fasolici, gen mozaic/gresie turceasca. Si cateva bratari, dar nu gaurite si insirate pe ata, ci lipite (pe carton parca) si apoi vopsite).

Azi am deschis cont pe Flickr (in continuare nu ma lasa sa incarc pe PB) cu mai multe foto cu miros de hartie :)(sa ma scuzi, sunt alandala, nu stiu inca sa le organizez).

Am inclus rata perforata cu creionul, un paharel si o masca din hartie (paharul este al baiatului, masca a fetei, a facut-o pe la 8 ani singura din servetel subtire rupt in fasii si suprapus in straturi prin lipire cu un amestec de aracet/apa, intinsa + modelata pe o... mingie :) si apoi pictata si "aurita" pe alocuri), jurnalul baiatului (nu numai ca se deschide pe dos si ii lipseste o litera, dar i-a pus si un lacat barosan, sa nu care cumva sa-si bage nasul sora-sa pe acolo; Ha, ha, mititelul nu stie ca il poti spiona pe jos sau sus, chiar daca a notat el "private" cu o multitudine de sageti pe coperta; mi-a soptit ca si-a alcatuit pe prima pagina o lista cu "prieteni" si "dusmani"; pe sora lui a trecut-o la "dusmani":)), mai multe ambalaje pentru cadouri (azi am sarbatorit fata, bolnava coapta, dar am sarbatorit-o; toate sunt din materiale reciclabile, ma amuza si fata stiu ca apreciaza efortul si o intereseaza), o felicitare perforata cu tepusa si un stencil cu un fluture pe care l-am presarat cu cacao pentru tort.

Multe le lipsesc "proiectelor", cel mai important insa este ca ne-am bucurat de procesul in sine:

http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/?saved=1

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Desiree, genial! Fetrul e printre materialele noastre preferate (alaturi de lana netoarsa, numai buna de filtuit - din astea doua avem toate ornamentele de brad facute de noi). Si ideea cu mana-copacel e iar minunata, multumim!

ML, m-a dat gata jurnalul! Mai ales lacatul (uite ca mi-a mai venit o idee, cu sigiliul de ceara). Si tot minunandu-ma de poze, am decis: acum plecam mai intai in parc sa adunam frunze pentru copacel si apoi la magazin sa iau salata )
Cum maine si poimaine e liber la gradinita, avem timp.
Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

Desiree, genial! Fetrul e printre materialele noastre preferate (alaturi de lana netoarsa, numai buna de filtuit - din astea doua avem toate ornamentele de brad facute de noi). Si ideea cu mana-copacel e iar minunata, multumim!

ML, m-a dat gata jurnalul! Mai ales lacatul (uite ca mi-a mai venit o idee, cu sigiliul de ceara). Si tot minunandu-ma de poze, am decis: acum plecam mai intai in parc sa adunam frunze pentru copacel si apoi la magazin sa iau salata )
Cum maine si poimaine e liber la gradinita, avem timp.
Multumim!



Ma bucur mult, mult de tot ca iti sunt de folos ideile mele, asa putine cum sunt, ca si eu stau raaaau de tot la capitolul inspiratie dar uite, ne mai ajutam una pe alta. Acum ma duc sa vad ideile lui ML, sa ma inspir si eu.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

ML multumesc. O sa iau si eu salata, ca ce am acum in casa e salata cu alt tip de cotor... probabil ca ar merge? O sa i tai sa vad ce fel de cotor ramane. Si hartia aia perforata, e super. O sa mai citesc o data sa vad cum se face. Desi, ptr. Victoria e prea devreme inca, dar pe ea o incanta si sa ma vada pe mine cum le fac.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Desiree, fetita ta se va descurca sigur la perforari! De cand mi-a adus aminte ML de ele, fetita mea cea mica, 2,9 ani, executa zilnic cu o placere incredibila. Azi a facut un tap (sotul caprei), caruia mi-a impus sa ii fac musai barba, iar sora-sa mai mare dorea si uger...
Am adunat niste pui de frunze ireal de colorate si conturate (ca de stejar, dar in miniatura chinezeasca, asa), le-am pus la presat pana maine. Am luat si fetru ca ne scazuse stocul. Si o salata (asta va fi surpriza emisiunii, mai cu seama ca azi fetita cea mare a "scris" un nou capitol la carte, cu trandafirul fermecat pe care nu-l putea culege decat fecioara cu suflet curat... si trandafirul i-a iesit chiar bine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Desiree, cand erau ai mei mititei le dadeam creionul si un prosopel si intepau hartia cum le venea :), fara a urma un anumit contur. Banuiesc ca zgomotul pe care il facea varful creionului ii atragea in primul rand. Ce mai viteza aveau si satisfactie pe masura. Am vazut ca merge parca mai usor daca in loc de prosop pui un servetel mai gros impaturit (paper towel), dar verifica. Si le mai placea sa lipeasca linte pe contur sau seminte de ardei, cu o scobitoare inmuiata in aracet (mai mult fata, ea avea rabdare).
Incearca cu orice fel de cotor (pana si cu jumatati de mar am vazut undeva), cred ca are oarecare importanta si tipul de vopsea/cerneala folosita (mai mult pentru adulti, caci copiii stiu sa se bucure de proces si moment, noi, cei mari, avem in vedere in primul rand rezultatul...?). Eu am folosit cerneala pentru stampile, dar si tempera (copiii) in trecut pentru bame (oricum fiind vascoasa se cam pierd detaliile). Sau, si mai bine, daca inca baga degetelele in gura si uita ce are pe ele, cu suc de sfecla rosie in loc de cerneala (sau o sfecla taiata in jumatate pe post de tusiera).

Karula, minunat ca ai amintit sigiliile din ceara! Musai sa facem si noi plus papirusuri cu mesaje secrete (baiatul a descoperit de curand alfabetul vikingilor si tot schimba biletele cu un coleg. Eh, nu prea au de a face papirusurile cu vikingii, dar nu ne intreaba nimeni :)). Mi-e cam teama sa topesc ceara, asa ca ma voi documenta. Cred ca am sa o colorez cu niste resturi de creioane cerate rosii.

Trebuie sa fie sensibila povestea fetitei tale, vreau si eu sa o vad in final, daca se poate.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Multumesc, fete dragi.
ML, Victoria nu baga nimic in gurita, din cauza tratamentului am terorizat-o cu bagatul in gura si nu baga absolut nimic. Ea de fapt nu a baga niciodata mai nimic in gurita, dar acum cand zic 'terorizat' ma refer la faptul ca ii toooot amintim. Dar, imi place mai mult ideea cu sfecla taiata decat cu vopsea/cerneala. Nu pot sa-ti zic de ce ca nu stiu, mai ales ca e mai usor sa scot o pata de vopsea (finger paint) decat de sfecla... Probabil ca ideea de 'natural' ma atrage (?).

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput