oligoastenoteratozoospermie 14

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Buna ziua tuturor,
Vin si eu cu rezulatatele analizelor, sper sa ma ajutati cu un sfat pana ne ducem la medic sa le citeasca:
Volum 6,6 ML
PH 7,3
Lichefiere completa, picaturi distincte
Timp de lichefiere 15 min
Vascozitate normala
Concentratie 37 MOBILI
185 IMOBILI
Mobilitate 16,6%
Rezultat: NECROZOOSPERMIE
Forme 96% anormale
4% normale
Nici nu imi vine sa cred, nici nu am mai auzit de acest diagnostic, va rog sa ma ajutati cu un sfat, incotro sa o i-au.
Multumesc

D-zeu ne iubeste si in anul 2011 sigur ne va aduce un bebel frumusel, sanatos si mancacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

alexa eu ti-am zis dincolo, sunteti de ICSI, deci nu dispera.
Da tano ma gandeam si eu ca termin cu fiv-urile, dar nuuuuu, ca ni se pare viata anosta fara fiv-uri, asa ca mai incercam.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

aristico, si urmatoarea incercare o faci tot cu albu? sau, poate e prea devreme sa te hotarasti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Fetelor, sunt noua si eu pe aici. Sotul meu are un diagnostic la o spermograma de m-a demoralizat complet: teratozoospermie severa. Spermograma a fost facuta acum 3 luni la Medlife. In prezent mergem la doctorita Predoi , care ne-a dat sa o repetam vineri. Acum, sa vedem ce o sa mai fie. In functie de rezultat, ne indreptam cred ca spre Fiv.Va pup si sa dea Dumnezeu sa nu ramanem mult pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

ada, revino cu detalii ale spermogramei de vineri;
sotul tau a urmat vreun tratament pana acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Cand a vazut spermograma doctorita a spus ca este bine ptr. ca are numar,parca 158 milioane, nu o am acum la mine sa ma uit. Problema este la forma lor doar 10% au forme normale , restul au defecte de gat, cap si coada. Oricum o repetam vineri la Promed la doctorita Mustata. Imi este teama sa nu fie ceva genetic, fratele lui se chinuieste de 5 ani, in conditiile in care nevasta lui are 25 de ani si este sanatoasa. Lui i-a iesit oligoteratozoospermie severa. Au facut inseminare acum 7 zile si urmeaza vineri sa vada daca au reusit. Cu toate ca, in urma centrifugarii nu i/au mai ramas decat 900 spermatozoizi in prima proba si 600 a doua zi,ca a facut inseminare dubla. Am inteles ca pentru reusita la inseminare protocolul ar fi de 5 mil. spermatozoizi introdusi. N-am crezut ca ajung aici. In condi#539;iile in care eu am un copil de 11 ani din prima casatorie si inca 3 sarcini la activ. Acum, ne dorim , ca este normal ca sotul sa vrea si el un copil, si, parca nu mai iese nimic.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

tano clar nu va mai fi in tara, dar acum suntem in pregatiri de sarcina pe "natural", ca zici c-am uitat cum se facea pe vremea bunicii ... acum nu te gandi la lumina stinsa si camasa de noapte pusa-n cap avem timp sa vedem ce-om mai face.
adarev unde a facut cumnata ta acea inseminare?
In cazul vostru, cu 10% forme normale, puteti face FIV.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

aristica, cumnata mea a facut inseminare la Medlife cu dr. Zoe Chisleag

Asteapta si ea sa-i faca betahcg, vineri sa vada daca a ramas, cu toate ca, asa cum am mai spus nu a avut 5 milioane dupa centrifugare.Noi, suntem acum si cu restul analizelor ce le avem de facut.Acum le/am terminat,iar sotului meu i-a dat ptr.vineri sa faca spermograma, spermocultura si testul mar parca asa se numeste si nu am avut timp sa ma documentez ce inseamna testul asta. Poate stiti voi ceva de el sa-mi pute#539;i spune si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

pai e pentru depistarea anticorpilor IGg, dar eu nu-i vad relevanta, ca tot faceti fiv. Cica i-au facut si sotului meu, dar la proba pentru ICSI, adica era chiar irelevant. La fel e si testul FISH, ca tot la fiv ajungeti. Adica nu veti primi un tratament diferit, indiferent de ce iese la testele astea.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multumesc de lamurire.Acum asteptam sa vedem ce va fi. Imi este frica sa nu iasa mai proasta ca data trecuta.Macar sa ramana pe teratozoospermie.

Mergi la inceput