baietelul meu...batausul grupei?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

tot eu...si al meu cel mare nu vorbea cand a mers la gradinita, deabia dupa 3 ani a inceput timid sa lege ceva si asta a fost motivul pentru care l-am dus, nu ca nu avea cu cine sta acasa.Si sa-ti spun cum a inceput, o sa razi.Nu de la educatoare ci de la bucatareasa.Ei aveau acolo o mica bucatarie unde faceau mancarea.Si el a vrut sa-i faca clatite , avea el o manie cu asta si nu sa lasat pana nu i-a zis intr-o zi ca el vrea clatite .Si asa i-a placut bucataresei asta, ca de atunci mereu vorbea cu el, si asa si-a dat drumul.Educatoarea nu poate oricat ar vrea sa vorbeasca individual mult cu fiecare.Ea poate doar sa-i antreneze in joc.Asa ca ori incepe cu copii sa interactioneze si sa-i imite inclusiv la vorba, ori cu o persoana adulta de acolo pe langa care sa-si gaseasca protectia.Al meu era mai timid si nu se simtea in largul lui langa copii care alergau si tipau , asa ca si-a gasit protectia langa bucatareasa, care le langa ca asigura mancarea la amiaza avea si rol de ajutor de educatoare in restul zilei.
Vezi daca nu este o persoana mai adulta fie ea si femeia de servici (daca asta nu iti repugna sa zic asa) si ea e buna sa il faca sa raspunda la intrebari scurte, plus ca il poate apara de eventualii atacatori.
Asa cum spui ca e al tau, e al meu cel mic.E iute la manie dar nu initiaza el conflictul.E pasnic, pana il calci pe bombeu.Dar reactia e iute , neasteptata.In schimb aici la gradinita unde e este mereu cineva care stopeaza incaierarea inca de la inceput.Iar cand am intrebat cum e al meu ca acasa il cam composteaza pe fratesu mai mare, cand il enerveaza, mi-au raspuns zambind ca el e ingeras pe langa altii si ca acum e varsta cand isi stabilesc puterea si rolul de conducator intre ei.Si al meu cam vrea sa fie sef dar nu e atacator ci doar reactioneaza.Asa o fi si la al tau, el reactioneaza la ce ii face alt copil dar este vazut doar el nu si cel care initiaza conflictul si asa ajunge el sa fie pedepsit doar ca s-a aparat si e pacat ca nu e drept.
M-am lungir cat o zi de post .Nu am timp sa corectez ce am scris la repezeala, ca trebuie sa plec, dar sper ca intelegi ideea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

desiree, da Cristi intelege tot ce-i vorbim, numai ca nu vrea sa vb si el...niciodata nu a vrut ca repete dupa mine cuvinte. Cuvintele lui le intelege doar familia masina=pam, trenulet=tu-tu, la animale in loc sa le denumeasca imi spune cum fac ele cocosul, vacuta, porcul, elefantul etc

roxy, eu nu-i dau jucarii de acasa si am vazut ca nici eductoarele nu lasa copiii sa ia jucarii din gradinita sa le duca acasa. trebuie ca educatoare sa convinga si restul mamelor sa faca la fel. La noi abia de sapt viitoare vor avea bucatareasa , oricum cred ca depinde de el daca se va atasa de cineva de acolo (in afara de educatoare). este o ingrijitoare care l-a schimbat de hainute cand a scapat pe el. pare f blanda si iubitoare de copii dar, repet, cred ca tine de el daca se va atasa de ea.

De dimineata i-am reamintit sa fie cuminte, sa asculte de educatoare si sa nu se mai bata cu copiii. Daca va fi cuminte vom sta si la jocuri si dupa-amiza il voi lasa si la desene. Sa vedem cum va fi la pranz. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pana cand nu se va putea face inteles, frustrarile acumulate trebuie exprimate si cum nu are alta modalitate - va lovi. Primul pas este de a-l ajuta sa treaca peste aceasta bariera, sa vorbeasca. Oricum, din cate vad eu, el doar reactioneaza asa la agresiunile altor copii si atunci nu e de condamnat. Daca nu vorbeste nu poate merge la educatoare sa anunte agresiunea si o rezolva asa cum poate.
In acest moment eu vad cateva cai de actiune:
1.Dezvoltarea cat mai rapida a vorbirii
2.Sa nu favorizati intr-un fel sau altul celalalt copil. Poate sa va faceti timp macar unul din parinti sa petreceti putin timp numai cu el.
3.Sa discutati cu educatoarele si sa vedeti daca initiaza el agresiunile sau doar reactioneaza. In cazul in care el doar reactioneaza va trebui discutat ca educatoarele sa fie "mai pe faza" si sa intervina la timp.
4. Sa il pedepsesti doar daca a initiat el agresiunea. Daca a fost victima si doar a reactionat, sa discuti doar si sa ii spui pe intelesul lui ca "violenta naste violenta" si sa nu faca ce i s-a facut ci sa anunte educatoarele. In plus sa il iubesti si alini atunci cand el e agresatul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

anya, multumesc de sfaturi. Punctul 1 il astept de fff mult timp. Cu restul am sa colaborez cu educatoarele si sper sa se rezolve in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra



anda, acasa o iubeste f mult pe surioara lui, ei ii da jucarii de la el (dar doar pe care vrea el), o pupa mereu, o strange in brate, vrea sa-i dea sa manance mereu din ce mananca si el, daca plange si eu nu ma duc imediat la ea, ma trage de maneca sa ma duc ca a inceput sa planga. Intrarea surioarei in familie am incercat sa o fac cat am putut de bine. L-am dus doar vre-o 2-3 zile la mama unde oricum mai merge si cate o sapt, nu a fost ceva iesit din comun. Cand am intrat in casa era si el acolo, tati o tinea pe fata, eu am intrat cu un imens trenulet pt el. Stie ca si catalina va merge la gradinita, dar deocamdata nu o primesc si pe ea acolo ca e mica. Acolo merg doar copii mari si voinici ca el..etc



Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Madutza,n-are nicio legatura cu dragostea pentru surioara lui,bineintzeles ca o iubeste,insa asta poate fi o forma de raspuns la tot ce s-a intimplat in ultimul timp in viatza voastra!

Cunosc o familie cu 3 copii,cel mare si cea mica exact ca in cazul vostru,mijlociul un an diferentza fatza de cel mare,si a aparut exact acelasi tip de comportamen la cel mare(doar la cel mare),devenise batausul clasei si al familiei ca ii batea si pe cea mica si pe mijlociu!

Copii percep altfel schimbarile din viatza lor!Poate el este frustrat(nu neaparat pentru ca nu ii acorzi tu atentzie,dar insasi faptul ca o tzii pe cea mica in bratze poate constitui pentru el un motiv de frustrare)si acum cu gradinitza(alta schimbare in viatza lui)iese la iveala!

Deci nu numai ca "este indepartat"datorita aparitziei surorii lui mai este trimis si la gradinitza,alta lume,alta atmosfera,iar mama ramine acasa (tot)cu cea mica!

Cu sigurantza ca e doar o perioada,va trece!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
a noi nu ai voie sa duci jucarii de acasa si nici sa iei jucarii acasa de la gradinita

Da, si la noi e regula asta DAR: anul asta am ajuns la concluzia ca sunt singura mama care o respecta! Copilul meu era marginalizat pentru ca nu venea cu roboti in rucsac, sau cu masinute, sau cu dragoni. In ziua in care i-am dat voie sa-si ia dragonul la gradinita cred ca a fost cea mai vesela zi de gradinita a lui, EVER!
Asta pe de-o parte, pentru ca al meu e mare deja.
Dar pe de alta parte, am zis in ideea in care cel putin la grupa mica stiu cam cum e cu jucariile la gradinitele de stat. Nu prea sunt. O masinuta de fiecare copil nu cred ca e, ce sa mai zic de doua-trei. De-aia ziceam ca nu o fi un capat de lume daca mai cumperi tu cateva masinute, vorbim de masinute mici nu teleghidate nu cine stie ce alte complicatenii, si i le duci de noi la gradinita. Pur si simplu in ideea de a fi mai multe, nu in ideea de "eu i-am dus, acum ma astept sa fie ale lui si nimeni sa nu-l mai deranjeze."

Si sora mai mica ar mai avea copiii nostri in comun. Si in ziua de azi baiatul e mai mamos, dar pana tarziu (adica deja incepuse gradinita de aproape 2 ani) inca imi smiorcaia si ma intreba de ce el merge la gradi in timp ce sor-sa sta acasa cu mine. Si i-am zis ca el e mare si puternic si are voie al gradi, pe ea nu o primesc pentru ca e prea mica.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Androix, chiar am sa cumpar cateva masinute si am sa le duc, dar lui nu am sa-i spun ca am dus. Voi cumpara masinute asemanatoare cu cele pe care le are el acasa.
Si al meu e mamos, de fapt a devenit ff mamos pe la 2 ani fara 1-2 luni. Nu cred ca ar fi ramas la gradi daca l-as fi dus eu dimineata. De sot este obisnuit sa se desparta in fiecare zi cat merge la serv, dar de mine mai greu.
In cat timp a inceput sa vb baiatelul tau?

Azi mi-au spus educatoarele ca a mai avut conflicte si incaierari, dar ca a fost mai bine ca ieri. Educatoarea tanara pare mai deranjata de comportanemtul lui, ea il "paraste| ca sa zic asa, adica imi spune ca a lovit, ca le da in cap copiilor , cea mai in varsta imi spune sa stau linistita ca va trece si perioada asta.
Cristi e mai atasat de educatoarea tanara pt ca vorbeste mai mult cu el, cea mai in varsta recunoaste ca el nu o are la suflet pt ca il obliga sa vorbeasca , si azi dimineata a spus un fel de Buna dimineata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Saptamana asta nu am mai avut reclamatii de la educatoare. A inceput sa se inteleaga mai bine cu copilasii, a inceput si programul prelungit si s-a acomodat bine. In ultimele zile a acumulat 4-5 cuvinte noi, in schimb este mai egoist cu surioara lui...trecem noi si peste asta

Multumesc mult pentru sustinere!

Mergi la inceput