Dr. Catalin Haiduc - 9

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Albinutzzza

Neatza fetele,

Ane, muultumim frumos pentru urari. In ceea ce-l priveste pe bb2, avem ajutor pt ca stam cu ai mei.

Nici nu mai stiu ce il intrebam la varsta sarcini tale.
Stiu sigur ca nu te lasa sa te chinui si daca nu te dilati cum trebuie, face ceza.
Despre epidurala, nu stiu sa-ti spun multe..am nascut fara. Durerile sunt mari, dar dupa ce vezi copilul uiti de tot.
Eu nu m-am panicat deloc, am fost stapana pe mine, am facut tot ce mi-a spus moasa si doctorul..si uite asa am nascut un grasan de 4 kg si 56 de cm.
Iti iei rezerva?

Pupici!


Buna ,
mi-am facut o lista cu intrebari , ti-am urmat sfatul, e mai bine asa...
wow ce bebe grasun si destul de maricel, banuiesc ca dupa masuratorile lui bebe ti-a facut si epiziotomie...
Eu mai am 3 saptamani, dc ar fi sa ma iau dupa DPN,imi este teama si incerc sa nu ma panichez , oricum ar fi dureri sunt sigura ca vor fi, dar sper cu epidurala sa nu le simt chiar atat de rau... nu stiu dc le-as face fata... sunt sigura ca dupa ce il voi vedea pe bebe uit de tot!
Am auzit ca la rezerva singurile diferente sunt ca ti-l da pe bebe si ca esti doar tu cu el, insa nu vreau sa ma complic, mi-e teama ca nu ma descurc singura in primele zile acolo la spital si poate voi fi prea obosita sa fac fata situatie, nu stiu nici pretul... asa ca nu am optat si nu cred ca optez pt rezerva. Sper sa fie ok . Tu ai avut rezerva , dc da , cum a fost?



Ane cu Maria Evelina + 36 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ane-maria

Citat:
citat din mesajul lui Albinutzzza

Neatza fetele,

Ane, muultumim frumos pentru urari. In ceea ce-l priveste pe bb2, avem ajutor pt ca stam cu ai mei.

Nici nu mai stiu ce il intrebam la varsta sarcini tale.
Stiu sigur ca nu te lasa sa te chinui si daca nu te dilati cum trebuie, face ceza.
Despre epidurala, nu stiu sa-ti spun multe..am nascut fara. Durerile sunt mari, dar dupa ce vezi copilul uiti de tot.
Eu nu m-am panicat deloc, am fost stapana pe mine, am facut tot ce mi-a spus moasa si doctorul..si uite asa am nascut un grasan de 4 kg si 56 de cm.
Iti iei rezerva?

Pupici!


Buna ,
mi-am facut o lista cu intrebari , ti-am urmat sfatul, e mai bine asa...
wow ce bebe grasun si destul de maricel, banuiesc ca dupa masuratorile lui bebe ti-a facut si epiziotomie...
Eu mai am 3 saptamani, dc ar fi sa ma iau dupa DPN,imi este teama si incerc sa nu ma panichez , oricum ar fi dureri sunt sigura ca vor fi, dar sper cu epidurala sa nu le simt chiar atat de rau... nu stiu dc le-as face fata... sunt sigura ca dupa ce il voi vedea pe bebe uit de tot!
Am auzit ca la rezerva singurile diferente sunt ca ti-l da pe bebe si ca esti doar tu cu el, insa nu vreau sa ma complic, mi-e teama ca nu ma descurc singura in primele zile acolo la spital si poate voi fi prea obosita sa fac fata situatie, nu stiu nici pretul... asa ca nu am optat si nu cred ca optez pt rezerva. Sper sa fie ok . Tu ai avut rezerva , dc da , cum a fost?



Ane cu Maria Evelina + 36 weeks


Ane-Maria, eu am nascut cu epidurala si vreau sa iti spun ca daca anestezia e facuta cum trebuie nu mai ai nici o durere. Dureri vei avea doar pana la montarea epiduralei, pe la dilatatie 4, dar poti sa ai noroc sa nu fie chiar nasoale. Eu din pacate nu am avut norocul asta pentru ca la mine nasterea a fost indusa si la inducere travaliul e mai dureros. (asa am auzit si cred ca asta a fost motivul pentru durerile mele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:


Madyi ,Doamne ajuta sa mi se faca asa cum trebuie acea anestezie, poate n-o sa fie nevoie de inducere, sper. Tot cu Dr Haiduc banuiesc ca ai nascut , corect ? Daca ai nascut la Filantropia , cine ti-a facut anestezia , Dr Soare? stiu ca mai este un dr anestezist in afara de acesta, dar nu mai stiu numele.
Eu am o amica careia i-a facut anestezie epidurala la dil 4 si a fost totul ok.
of abia astept sa o vad pe bebelina si sa o aduc acasa !



Ane cu Maria Evelina + 36 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ane-maria


Madyi ,Doamne ajuta sa mi se faca asa cum trebuie acea anestezie, poate n-o sa fie nevoie de inducere, sper. Tot cu Dr Haiduc banuiesc ca ai nascut , corect ? Daca ai nascut la Filantropia , cine ti-a facut anestezia , Dr Soare? stiu ca mai este un dr anestezist in afara de acesta, dar nu mai stiu numele.
Eu am o amica careia i-a facut anestezie epidurala la dil 4 si a fost totul ok.
of abia astept sa o vad pe bebelina si sa o aduc acasa !





Ane cu Maria Evelina + 36 weeks


Da, am nascut cu dr. Haiduc la Filantropia, iar anestezia trebuia sa mi-o faca dr Bucur, dar cand a venit momentul a intrat intr-o cezariana si mi-a facut-o pana la urma dr. Ciobanu. Din pacate mie nu mi-a prins cum trebuie, asa ca la o ora jumate deja simteam durerile ca la inceput. La dilatatie 6 mi-a mai facut o doza dar s-a pierdut si aia pana la dilatatie 8 cand mi-a bagat a 3-a doza. Dar na, se mai intampla si chestii de-astea, nu trebuie sa te gandesti ca asa ti e va intampla si tie. Oricum, daca ai norocul sa iti faca anestezia dr Soare o sa fie totul ok. Colega mea de salon a fost anesteziata de el si nu a simtit nimic dupa anestezie. Stiu ca dr Soare e f bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzzza spune:

Ane, epiziotomia se face oricum - eu asa stiu.
In legatura cu rezerva, e cam 300 de lei pe noapte si, intradevar, ai avantajul ca ai bebele cu tine si poti alapta oricand. Asistentele dau si cand nu e nevoie completare cu biberonul si poti lua copilul acasa deja invatat cu el. Eu asa am patit si fi-miu facea niste mari figuri cand il puneam la san. Daca ti se intampla si tie la fel, cheama acasa un consilier in alaptare..beneficiile sunt enorme, costa cam 200 de lei - cam cat 7-8 cutii de lapte praf :)
De dr. Ciobanu, de care spunea si madyi, am auzit numai de rau. Dr. Soare e super.

Daca te mai poti ajuta cu ceva, sa-mi spui.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Albinutzzza

Ane, epiziotomia se face oricum - eu asa stiu.
In legatura cu rezerva, e cam 300 de lei pe noapte si, intradevar, ai avantajul ca ai bebele cu tine si poti alapta oricand. Asistentele dau si cand nu e nevoie completare cu biberonul si poti lua copilul acasa deja invatat cu el. Eu asa am patit si fi-miu facea niste mari figuri cand il puneam la san. Daca ti se intampla si tie la fel, cheama acasa un consilier in alaptare..beneficiile sunt enorme, costa cam 200 de lei - cam cat 7-8 cutii de lapte praf :)
De dr. Ciobanu, de care spunea si madyi, am auzit numai de rau. Dr. Soare e super.

Daca te mai poti ajuta cu ceva, sa-mi spui.


Pupici


Albinutzzza
Felicitari pentru decizia cu bebe 2 Te asteptam cu vestea cea mare! Eu acum mi-l doresc pe bebe 2 mai mult decat mi l-am dorit pe bebe 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzzza spune:

Draga mea madyi, abia il asteptam pe bebe 2. Si eu mi-l doresc de cand s-a nascut Stefan si sper ca DD sa ne implineasca dorinta.

Pupici si de la noi.

PS. Unde vad si eu poze cu printesa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Poze gasesti aici, daca ai cont http://www.facebook.com/media/set/?set=a.1691155298899.69185.1838267672&type=3
O sa vezi ca o sa vina imediat si bebe 2, nu o sa se lase asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Buna ziua feteleor, desi si noi abia acum 30 min ne-am trezit , puturose rau si eu si bebelina :)
Multumesc pt sfaturi , o sa vorbesc cu Dn Dr sa vad dc pot alege eu anestezistul, si l-as vrea pe Dr Soare... sper sa fie posibil sa imi faca el anestezia... ca nu vreau sa nu prinda... sua sa se intample altele , mie si-asa mi-e frica de ace si o s ale spun sa ma tina bine cand infige acul :(

Madyi am vazut si eu pozele si ti-am cerut prietenia pe facebook, sunt superbe pozele, iar printesa voastra e minunata... cate kg a avut ? pare micuta... dar scumpa rau.

Albinutzzza multumesc pt sfaturi esti f draguta si amabila !

Eu de vreo saptamana - chiar 2, am niste dureri jos sub burta , dar nu f mari, sunt asa ca la ciclu, si nu sunt regulate... banuiesc ca se apropie momentul si cred ca asta e unul din semne.

va


Ane cu Maria Evelina + 36 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ane-maria

Buna ziua feteleor, desi si noi abia acum 30 min ne-am trezit , puturose rau si eu si bebelina :)
Multumesc pt sfaturi , o sa vorbesc cu Dn Dr sa vad dc pot alege eu anestezistul, si l-as vrea pe Dr Soare... sper sa fie posibil sa imi faca el anestezia... ca nu vreau sa nu prinda... sua sa se intample altele , mie si-asa mi-e frica de ace si o s ale spun sa ma tina bine cand infige acul :(

Madyi am vazut si eu pozele si ti-am cerut prietenia pe facebook, sunt superbe pozele, iar printesa voastra e minunata... cate kg a avut ? pare micuta... dar scumpa rau.

Albinutzzza multumesc pt sfaturi esti f draguta si amabila !

Eu de vreo saptamana - chiar 2, am niste dureri jos sub burta , dar nu f mari, sunt asa ca la ciclu, si nu sunt regulate... banuiesc ca se apropie momentul si cred ca asta e unul din semne.

va


Ane cu Maria Evelina + 36 weeks


A fost micuta, a avut 2800g si 48 cm la nastere, iar cand am ajuns acasa avea 2500, acum s-a facut grasana, are 4100 la 1 luna jumate .

Cat despre alegerea anestezistului, nu stiu daca ai cum sa ti-l alegi pentru ca depinde de ce anestezist este de garda in ziua respectiva, iar daca tie ti se declanseaza natural travaliul... in schimb daca este ceva programat poti sa vb cu Dr sa iti provoace atunci cand e Dr Soare de garda. Iar referitor la infipt acul... stai linistita ca nu simti nimic, iti face anestezie locala inainte sa iti monteze epidurala.

Mergi la inceput