Mamici si Gravidute Italia (108)

Mamici si Gravidute Italia (108) | Autor: mamiciitalia

Link direct la acest mesaj

Gabriele, vei ramane mereu in sufletele noastre!Odihneste-te in pace, Ingerasule drag!
N:02/01/2011-D:16/01/2011

Grupul nostru
Asa am inceput: cap. de la 1-99 100,101,102,103,104,105,106,107

MAMICI din ITALIAsi copilasii


Roxali-mami de Enricosi-Sonia
Berarpiri-mami de Ambrasi-Giorgio
Abramburika-mami de Silviasi-ingerasulGabriele
Georgyiuli-mami de Giulia Alexandra si- Sebastian Andrei
Yoanag-mami de Giulia
Slimatei-mami de Stefania
Daraban-mami de Delia
Neliacris-mami de Cristian
Monica-mami de Denis Stefan
Kemsy-mami de Loris Stefan
LAlexandra-mami de Alessandro
Nafi-mami de Riccardo
Ginger-mami de A.Mihaisi-C.Grigoriu
Daviduca-mami de Davide Nicola
Camicreata-mami de Sebastian
Raluk-mami de Anais Iasmina si-Maeva Caterina
Snowbunny-mami de Alexandru
Irina-mami de Fabian
Pisellino-mami de Roberto Gabriele
Danangie-mami deAlessio Michellesi-Mattia Gabriel si Marco Andrei
Laura-Luiza-mami de Eduard Daniel
Cris85-mami deGiuliasi-Simone
AllyLaur-mami deEduard Andrei
Anne45-mami de Giuliano
Brocolina-mami de Rebecca





GRAVIDUTE





Annare
Ely si mami de Marina Denise




prietene dragi Lilianafi, Dianag , Serendi


SARBATORITII ANULUI


IANUARIE______________________________________FEBRUARIE
-13/01/2010-GIORGIO(BERARPIRI)__________________-08/02/1977-DANANGIE
-17/01/1985-CRIS85_______________________________-10/02/2011-EDUARD DANIEL(LAURA)
-19/01/1984-BERARPIRI___________________________-11/02/2011-MARCO ANDREI (DANANGIE)
-23/01/2009-DAVIDE NICOLA(DAVIDUCA)____________-21/02/1986-SNOWBUNNY
-26/01/2000-ENRICO(ROXALI)




MARTIE__________________________________________APRILIE

-11/03/2007-DELIA(DARABAN)______________________-02/04/1976-GINGER
-12/03/2009-GIULIA ALEXANDRA(GEORGYIULI)_______-15/04/2010-ALESSANDRO(LALEXANDRA)
-14/03/2008-CRISTIAN(NELIACRIS)__________________-19/04/2010-RICCARDO(NAFI)
-19/03/1976-NAFI________________________________
-23/03/2008-ANAIS IASMINA(RALUK)________________




MAI_____________________________________________IUNIE

-03/05/2009-MARINA DENISE(ELY)_________________-07/06/2008-ALESSIO MICHELLE(DANANGIE)
-14/05/2008-FABIAN(IRINA)_______________________-20/06/2007-GIULIA(YOANAG)
-26/05/1981-DARABAN
-28/05/1977-YOANAG




IULIE___________________________________________AUGUST

-02/07/1981-GEORGYIULY_________________________-13/08/2010-MAEVA CATERINA(RALUK)
-02/07/1976-ROXALI______________________________-11/08/1986-NELIACRIS
-07/07/2010GIULIANO(ANNE45)
-08/07/2009-(MONICA)DENIS STEFAN
-13/07/2007-ALEXANDRU(SNOWBUNNY)
-15/07/1983-ELY




SEPTEMBRIE______________________________________OCTOMBRIE

-14/09/1978-DAVIDUCA____________________________-02/10/2009-LORIS STEFAN(KEMSY)
-21/09/2007-GIULIA(CRIS85)________________________-14/10/1985-LAURA_LUIZA
-24/09/1978-MARIA_SCU___________________________-18/10/2008-SEBASTIAN(CAMICREATA)
-30/09/2007-AMBRA(BERARPIRI)___________________-21/10/2009-MATTIA GABRIEL(DANANGIE)
________________________________________________-22/10/2007-SONIA(ROXALI)




NOIEMBRIE_______________________________________DECEMBRIE

-08/11/2007-ROBERTO GABRIELE(PISELLINO)
-15/11/2010 REBECCA(BROCOLINA)
-21/11/1980-KEMSY_________
-24/11/1976- BROCOLINA _______________________________
________________________________________________-14/12/2007-A.MIHAI(GINGER)
________________________________________________-14/12/2007-C.GRIGORIU(GINGER)
________________________________________________-16/12/1981-LALEXANDRA
________________________________________________-22/12/2007-STEFANIA(SLIMATEI)
________________________________________________-26/12/1981-SLIMATEI
________________________________________________-31/12/1977-RALUK

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina nicole spune:

Multumim pentru capitol nou!( nu stiu cine l-a facut, dar multumesc!)
Poate, poate apare cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

buna fetelor ,

nu am ajuns sa ma interesez la biroul de igiena publica de vaccinul tbc , sper sa ajung saptamana asta intr-o dimi .
in rest , totul bine , sunt foarte ocupata intre shopping pentru bebe si pentru mine ( ca nu mai imi vine nimic pe burta si am sunt constransa sa-mi cumpar cate ceva ca s-a facut cam frig ) , mai e si cursul preparto si vizite pe la spitale ...
si mai trebuie sa stau si linistita ca altfel ma cearta gine si sotul.

nu stiu ce sa mai fac cu arsurile de stomac !!!!
remedii naturiste permise ?????

va pup , pe curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Salutare!
nafi, cat de invidioasa am fost cand ai subliniat fericirea unor ore de libertate!!!

Eu am intrebat de vaccin Tbc pe pediatra, cand inca nu auzisem de cazuri in It, si mi-a zis ca aici nu se face si ca oricum ar proteja 30% din posibilele tulpine de virusi...Acum, cu cazurile de aici, o sa intreb si eu, sa vad ce zice.

Noi suntem bine, jucausi si obraznici...Uneori imi pierd rabdarea cu L, e umbra mea, nu ma duc nici la baie fara sa ma urmareasca, iar daca fac curatenie el din urma face la loc, scoate din priza aspiratorul, arunca jucarii, etc. Uneori nu mai pot si mai tip la el
Ma gandesc ca vine frigul si multe zile vom sta in casa unde nu se consuma energia ...Off, off!!
Seara buna!



Gianina, mamica lui Loris Stefan, o mandrete de baiat (2 oct 2009)


Raisa are nevoie de noi



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

salutare KEMSY !

te inteleg perfect , pentru ca si baietelul prietenei mele era la fel cand era mic ( facea dus cu el in brate ).acum merge la gradi si parca-i face bine ca incet incet s-a obisnuit sa stea si cu altcineva si sa fie independent ( se joaca singurel , se uita la desene singur ... ) .
dar pana atunci ... e normal sa-ti mai pierzi rabdarea cateodata ..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina nicole spune:

Buna tuturor!

Msilvy si eu am arsuri ingrozitoare care in prima faza treceau cu lapte rece si biscuiti seci (gen petit beurre). Acum insa orice aliment as manca sau bea nu mai trec, drept pt care ginecoloaga mea mi-a recomandat MAALOX. E permis in sarcina, si la mine cel putin functioneaza. si sa treaca repede arsurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina nicole spune:

Kemsy e normal sa iti pierzi rabdarea uneori. Asa era si Alexia cand era mica, nu se juca singura, nu se uita la desene ( nici acum nu sta mai mult de 10 min la tv). Ai sa vezi ca o sa fie mai bine dupa ce incepe sa mearga la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

buna ziua fetelor !

adina nicole : nici nu pot sa vad laptele ca simt ca ma arde in gat ;
si asta se intampla si la mine cu orice as manca .
malox mi-a dat si mie , face efect dar ar trebui sa stau numai cu el in gura asa ca incerc sa iau cat mai putine ;
acum am mai aflat ca alunele iti iau aciditatea , merele curatate si lasate la oxidat pe farfurie , ceai de menta sau melisa asa ca incerc de toate .
problema e ca eu in afara de aciditate la stomac am si reflux pe esofag .. deci tot tacamul .
speram sa treaca si asta ca zice gine ca in ultimele saptamani uterul incepe sa coboare si sa se lateasca asa ca poate o sa ma mai lase ..
pana atunci incercam toate posibilitatile care nu fac rau lui bebe ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna seara fetelor!

Ce mai faceti? cu ce va mai laudati?

Kemsy - nu vreau sa pun sare pe rana dar azi am fost 3 ore prin magazine si ceee bineeee a fost! incredibila senzatia sa fiu fara Ricky, sa nu-i duc grija...Asa de relaxant ca nu-mi vine sa cred! Azi eu si marito , dupa ce l-am lasat pe musiu la asilo, ne-am dus care incotro...fiecare sa faca ce vrea! Ce bine a fost!! Chiar ne spuneam ca daca exista nicte bani cheltuiti cu folos in familia noastra , astia sunt banii ptr asilo!

Avand in vedere ca il ducem la asilo doar 3-4 ore si el deja s-a obisnuit si se distreaza bine acolo, nici nu ne simtim vinovati

O alta grija in minus este masa de pranz! ca deja nu mai stiam toata ziua buna ziua ce sa-i mai dau, sa ma grija sa pape carne de 5 ori pe saptamana, 2-3 oua etc...Acum la asilo au un menu f complet, in fiecare zi ceva nou, chiar si chestii pe care eu acasa nu le fac ( precum piftelutze de peste) .

Invata cum sa pape singur cu lingura ( cu furculita deja stia) si multe alte lucruri utile.

Din pacate raceala ne da inca de furca, ieri noapte am petrecut-o iar pe canapea cu el pe picioare dupa un acces de tuse care a durat de la 2 am la 4 am!

Maine la 17 ma duc la pediatra cu el sa vedem ce imi sugereaza.

De pierdut firea cu el mi-o pierd si eu adesea si nu doar ma rastesc la el dar ii mai si scap cate una la fund. cred ca e necesar cateodata ptr a mentine un cert echilibru. altfel ar deveni prea capricios , deja este cam mult ( gratie sotului care ii cauta in coarne toata ziua!)

Mai nou ne da pupici cu sonor si e simpatic tare. cand il schimb se vede in oglinda si se schimonoseste in oglinda ca o maimutica analizandu-si grimasele

Zilele astea a inceput sa zica nonno si nonna plus dodo..tutu...si alte combinatii de gen prinse probabil de pe la gradinita.

MSILVY - sa stii ca se va duce din arsuri cand copilul va mai cobori. eu nu am avut prea multe si nu-mi aduc aminte ce luam. cel mai adesea luam diger selz sau cam asa ceva si ma ajuta.

Altceva nu-mi trece prin minte acum sa-ti recomand. daca imi amintesc ceva te anunt.

ABRAMBURIKA - cum te mai simti? burtica ce zice? asteptam cu nerabdare sa scoatem motzatele!

DAVIDUCA . pe unde mai umbli? esti ocupata cu munca? sper ca sunteti bine!

DANANGIE . sper ca si la voi s-a instaurat sanatatea si ati scapat de raceli!

Ma duc sa ma pregatesc de culcare..E devreme dar daca se trezeste iar ricky la 2 am cu tusea ...adio somn, asa ca mai bine dorm mai mult decat mai putin

Noapte buna si somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Buna fetelor

Nafi -cat ma bucur pentru tine . Stiu cat de mult inseamna chiar si 1 h de libertate . Eu de cand s-a nascut Giuli am avut doar 1h si 1/2 de plimbat . L-am lasat cu socrii dar am iesit tot pentru el sa-i cmpar ceva hainute cand l-am botezat . Cred ca atunci cand il voi duce la asilo am sa simt si eu ca traiesc cel putin 3-4 h doar pentru mine. Chiar si la coafor cand ma duceam eram in familie .
Msily -eu am baut toata gravidanta ceai de musetel cu finocchio-are gust bun si te ajuta la digestie , elimina gazele , incearca-l.
Noi suntem bine , nopti destul de linistite. Vineri avem vaccinul si am sa ma lamuresc ce e si cu TBC.
Abramburika...sper ca esti bine
Va dorim o zi buna !!

https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/15Ottobre2011FotoGiuliTunsulica?authkey=Gv1sRgCMS3KHyIr72AE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

eccomi!!

Eu eram si cu schimbat cap. da' n-am mai apucat sa scriu 2 vorbe.

nafi - merci mult de urari si incurajari. De pe 10 nov. incolo asa, da semn la motate sa faca joc de glezne . Cezariana e pe 11 (cred, maine aflu sigur).
F bine la zici cu orele de libertate si asilo. Acum, fara egoism, conteaza si aspectul asta, insa e benefic din mai multe puncte de vedere pt. copii (socializare, dezvoltare etc.). Felicitari pt. gradinarul vesel .

anne - sunt bine ... binisor. Ca pe ultima suta de metri. N-o mai fi mult ...

******
Doamne-Doamne, ai grija de noi 35s

Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput