Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Ahaaaa, deci asa!! eu intelesesem ca ai program ,,d-ala''!
Poate altcineva stie cum ii zice - fetele cu computereala??
Miha, bravo, felicitari! la tot mai multe realizari frumoase.
O sa aveti sarbatori frumoase, cu mama cu tot .
Lasa ca trece si perioada de imprastiere si o sa tooot fiti impreuna,nu?
Gata, ma striga, a papat. Mergem si noi pe afara ,ne da vantul un respiro. Va pup, cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hallå! Vad ca iar ne-am imputinat Pe unde va ascundeti?

Foxilica, nici eu nu am program de ala de spelling in suedeza. Cred ca exista, adica se vinde cu pachetul Office in limba suedeza, dar eu nu il am pe ala si nici 5 000 kr nu sunt dispusa acum sa dau.

Intrebai de SAS B. La Hermods på distans dureaza cam 6 saptamani, deci e curs intensiv. Poti sa il iei si mai insirat, in 8 saptamani, de pilda. Tu alegi, dar minim e 6 saptamani.

Aici e vreme inchisa, ploioasa si zapada se lasa asteptata. Nu mai spun ca, din cauza norilor, se intuneca la 3 jumate, dupa ce toata ziulica e...seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

da, pacat ca nu mai intra fetele, dar inteleg ca sunt ocupate...

Io-s acasa, ma lupt sa ma adun prin casa, sau sa adun prin casa?

Luni ma duc inapoi, ma mut in noua mea camera. Sper sa fie mai bine, oi vedea...

Da, aceleasi motive si eu, prea scump office ca sa merite. M-am descurcat fara. Alt program nu stiu.

Tanti, pai la trei jumate se intuneca acum cu sau fara nori...soarele apune la...14.45. Dupa ce abia rasare la 8.45...La ora asta la noi e seara deja...a fost lumina si soare vreo 2 ore. Dar trece, perioada asta e cea mai nasoala. Acum m-as bucura si eu sa fie zapada, dar se pare ca au dat prea mult anul trecut si pe anul asta nu a mai ramas nimic....

si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Ieeei! ati mai dat pe aici..))) ce bine.
Tanti,Miha cred ca le-am plictisit pe celelalte vorbind doar de scoala, asa ca ... ce te miri. Sau, au si altceva de facut decat sa invete si sa vorbeasca despre asta cu noi .
Daaa, m-am lamurit cu programul. ma descurc si asa, merge si-asa, ma specializez in scriitura. (acum sunt la interpretat proverbe ((( )
Chiar, ce va mai fac copilutii? sanatosi, durdulii, in asteptarea Mosului? Eu nici n-am realizat ce,,tarziu'' e (in luna adica). imediat e craciunul si eu n-am cadou pt sot si pt mama. habar n-am ce. idei?
De curat fac cand m-oi muta(adicatelea luna viitoare) asa ca ,n-am stress acum )))
ce gatiti? traditional romanesc sau altceva?
va pup, seara buna si spor la ce mai faceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

TANTIIII - intrebare: ai facut Hermods la distanta,nu? ai dat si testul oral de acasa? cum a mers? heeelp!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Foxy, Sas A, da. Pe cine ai profesor? Depinde mult, de obicei la mutlig examination te intreaba despre cartea citita-personaje, sa povestesti un episod din carte, apoi trebuie sa rescrii o fraza incepand de obicei cu o prepozitie problematica (gen ju...desto sau prepozitii temporale care schimba topica), plus discutie libera despre ce ii tuna in clipa aia profesorului. Eu am facut cu el schimb de impresii despre Africa de Nord si mancarurile de acolo

Ca principiu, e ok. Ei vor sa vada ca vorbesti si exprimi o idee, ca intelegi ce ti se cere, ca participi la discutie. Cand ai examinarea orala?

O sa primesti link de la prof, te conectezi la chatroom si cam asta e tot, deci tehnic e foarte simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Il am pe unul, stefan carlsson. Nu am stabilit inca data pt oral. ultimul uppdrag are termen de predare chiar in 25 dec. deci dupa. Probabil trebuie sa-l intreb pe el, sa stabilim impreuna. sa vada ca trec la toate testele, nu?
Sper sa ma descurc. Cat timp a durat oralul?
Schimb de impresii zici...hmmm...indeamna ca ai fost pe acolo!
prin ce tara? A fost frumos, cald si bine?
duminica placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Foxilica, nu il intrebi nimic pe el, are un calendar pe care scrie Boka tid. Dai click pe Mutlig examination si iti apare ala. Alegi de acolo o zi si un interval orar.

Cam jumatate de ora dureaza discutia, cum apare de fapt si in programare. Steffan e un dragut Pe el l-am avut si eu, dar mai sunt vreo 3 profi care au SAS A.

Daca nu reusesti sa termini uppdragul pana de Craciun, e ok sa il dai si mai tarziu. Poti inclusiv cere sa intarzii cursul cu o saptamana sau doua, in functie de cat ai nevoie. Scrii la support si te indruma ei.

Eu cred ca o sa iti placa examinarea. Steffan vorbeste o skånska foarte faina si clara. De obicei skånska e o problema pentru noi, cei carora ni s-a predat riksvenska, dar in cazul lui a fost ok, am inteles ce zicea si el a inteles (sau s-a prefacut) ca intelege ce indrug

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetele mele sunt bine, mersi de intrebare Foxy. Diana termina primul semestru din cl.9-a, se pregateste pentru liceu...are teste nationale semestrul viitor, nu-i va fi usor. Sunt insa mandra ca in semestrul acesta si-a ridicat betyg-urile la cateva materii la care isi propusese. E foarte buna la limbi straine, are inclusiv la suedeza MVG ceea ce multi colegi suedezi nativi nu au. Asta insa nu de acum ci de vreo 2-3 ani. A si primit acum 2 ani stipendiet pentru asta, cand dupa 2 ani de Suedia i-au spus ca vorbeste, scrie si se exprima in suedeza ca un nativ...in plus romana e la nivel foarte bun inca, scrie corect gramatical, chiar daca la vocabular au aparut unele lacune, sau mai bine zis s-a dezvoltat vocabularul intr-un ritm mai lent...

Silvia termina jumate din clasa a 2-a, merge si ea excelent si se pare ca ii tine isonul surorii sale cu limbile straine. Au inceput engleza si e cea mai avansata in clasa, e singura care intelege ce vorbeste profesoara :). Le traduce copiilor. A avansat si la mate, de unde nu-i placea anul trecut si nu intelegea anumite chestii, anul asta a ajuns materia preferata. Conteaza mult profesoara vad, anul asta au primit o profesoara noua, cea de anul trecut a iesit la pensie...Ea e cu creatiile, cu desenul, scrie carti desenate...e artista familiei. Desi deseneaza si Diana foarte frumos, dar nu cu pasiune. Cu romana sta si ea bine, sunt mandra de amandoua la capitolul asta.

Cam atat, sper ca nu v-am plictisit...dar daca ati intrebat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Aaa! buna skånska, m-am obisnuit cu ea! mai greu la barbati pt ca ei parca mormaie... Dar, oricum locuiesc in Skåne doar, s-a dat urechea dupa ei.
vad eu ce fac. n-am apucat sa termin ,,raul'' si ... nu stiu. daca ma trezeam mai repede, poate mi-o imprumuta Miha pe romaneste, asa...aleluia! ma chinui cu suedeza.
Gata, mi-a sosit sotiorul, va pup, seara faina.

Mergi la inceput