Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Elly si din ce cauza nu puteai ramane gravi si cum ai rezolvat-o? eu la prima sarcina am avut de asteptat 6 luni pana sa raman, aveam prolactina marita, ceea ce impiedica producerea suficienta a progesteronului. noroc ca am descoperit asta la timp si am tratat. stiu o prietena cu aceeasi problema care a asteptam 5 ani pana sa-si dea doctorii seama ce e cu ea.

joana bine ai venit. ai scris la capitolul precedent. de-acum continuam discutiile aici.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Salut fetelor,o saptamana minunata sa avem!
RAMONIK,ma bucur ca suntem si vecine de judet nu doar de odisee.Chiar te rog cand ai noutati despre Arcadia(analize,nastere,medici )sa mi le impartasesti si mie(si poate si altor fete).Cezariana acolo am inteles ca de fapt e vreo 9000 ron si doar daca esti asigurata deconteaza casa de asigurari diferenta pan la 4200 ron.Cat despre Cuza Voda inca mai colcaie Stafilococul auriu....din nefericire.Si eu am nascut prin cezariana de nevoie,din cauza ca era ”matza”in prezentatie pelvina +circulara de cordon+ca se declansase nasterea la 35 de sapt
Si mai avem o asemanare:nici eu nu ma mai simt asa sensibila ca la prima sarcina,nici n-am timp ,da nici n-am chef...adik imi impun o relaxare maxima....din contra ,parca rad din orice
ELENA_GD,bun venit si sarcina usoara!la mine principalul simptom din sarcina asta e lipsa de energie...da nici cu asta nu prea am incotro ca-s la treaba si imi mai abat gandurile de la somnul ingrozitor care ma chinuie.(eu personal prefer somnul insomniei)
JOANA2762001,bine ai venit si tu printre noi,sanatate maxima si copil sanatos!
ADDYA esti super pt vointza pe care o ai si pt eforturile pe care le faci pt a te pastra optimista si linistita .Ai toate sansele sa ai un bebe calm,vesel si neplangacios.Tine-o tot asa!
VA pe toate!

Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Ramo la mine a fost mai complicat. E o poveste lunga, dar sintetizez. La inceput, dupa ce am avzut ca trec cateva luni si nu iesea nimic, am facut monitorizari si am observat ca nu ovulez lunar. In urma dozarilor hormonale am fost diagnosticata cu SOPC(o boala urata, foarte urata....nu e acelasi lucru cu "banalele" ovare polichistice. E o boala a sistemului hormonal...totul e dat peste cap de la ea.). Un an dupa acest diagnostic am facut stimulari, tratamente naturiste, etc etc...nimic n-a dat rezultat. Atunci am zis ca merg la Bucuresti, la un endocrinolog bun. Asa am fost diagnosticata si cu endometrioza, iar intr-o luna de la diagnostic am si fost operata laparoscopic pentru chisturi endometriozice si pt chisturi functionale de la SOPC. Au urmat 5 luni de menopauza chimica(indusa de injectii...este tratamentul cel mai bun pt endometrioza, ca sa o tii in frau, nu sa o vindeci. E o boala pe care o ai toata viata, la fel ca si SOPC). Am uitat sa spun ca la laparo, mi-au gasit si trompa dreapta infundata la intrare in uter. Deci....sansele s-au injumatatit din start, plus celelalte afectiuni...va dati seama ce procent mic de reusita aveam.
Au mai trecut cateva luni, iar dupa operatie m-am simtit mult mai bine, cm-ul s-a mai reglat...si uite ca la 1 an de cand mi-a revenit cm-ul dupa menopauza a venit minunea.
Ce-i drept, de 4 luni luam Metformin pentru imbunatatirea ovulatiei. Se da pentru SOPC.

Pe langa acest miracol, faptul care certifica ajutorul lui Dumnezeu in mod clar si evident, este ca eu am ramas cu trompa infundata!, da!, deci pe partea dreapta unde nu aveam nicio sansa, conform doctorilor.
Si, am ramas exact in luna in care ma programasem pentru histeroscopie(vizualizarea uterului), tot la Bucuresti. Totul era programat, doar asteptam cm-ul.

Pentru mine, minunile exista! Pentru ca puiul meu exista!

Sper ca nu m-am lungit prea mult.

Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


joana2672001 bine ai venit alaturi de noi!!!! Asa tare ne bucuram pentru fiecare graviduta!

Sa-mi lasi UM-ul si DPN-ul ca sa te trec in listuta!

Sarcina usoara si sanatate multa multa!


Elly 11+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Mamaaa, ce activitate pe aici - hai ca-mi place! Tocmai am terminat de citit cele doua capitole anterioare si m-am decis sa intru si eu in club - daca mai este loc, desigur :)!
Trei teste pozitive, varsta sarcinii cu dubii, vizita la doctor doar la sfarsitul lunii, mare bucurie in familie...Greturi doar cu 2 nopti inainte de test, in rest...foame mare, burtica vizibila si nimic altceva - pe fooaaarteee scurt cam asta e povestea sarcinii nr.2.
Salutare tuturor, sarcini minunate si copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Va multumesc frumos ca ma primiti printre voi :)

UM 12/08/2011, DPN dupa eco 14/05/2012.
Elly si eu tot cu Metformin am ramas insarcinata dupa aprox 2 luni :).

Va pup ca ma duc sa pap si sa mi iau no spaul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna!Revin si eu dupa aproape o saptamana de absenta!
Sambata trecuta sotul a decis sa dam cu var in apartamentsi eu apoi a trebuit sa fac curatenie in toata,casa
ANITTA,ANDREEA,ADDYA,ELENA SI JOANA bine ati venit si va doresc o sarcina usoara !
ADDYA si eu sunt din Dambovita dar locuiesc in Italia!
Sarcina aceasta e total diferita de prima ,deocamdata!Ma refer la simptome!La prima nu am avut mai nimik,doar dureri groznice de cap,acum am de toate ,somnolenta ,oboseala,greata etc.O fi fetitza?
VIRGINIA cand vad ce preturi spui tu acolo ma ingrozesc!Aici nu costa absolut nimik nasterea ,nu platesc analize nu platesc absolut nimik.Am ales eu sa merg la un doctor privat si ii platesc lui consultatia,dar merg in paralel si la stat!
Azi m-am programat si eu la eco=morfologica de primul trim.pe 7 nov,apoi am aminocenteza pe 12 dec si morfologica pe 9 ian.
Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!


www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor mi-a mai rasarit o intrebare. Ce temperatura a corpului e normal sa avem in aceasta perioada, eu am zilnic spre seara 37, 2 masurat 10 min sub aripioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

M-am lamurit cum e cu odiseea asta si cu capitolele. Deci o sa fie muuuuuulte capitole pana nastem la cat de vorbarete suntem toate.

Intre timp am sunat-o si eu pe ginecoloaga la care intentionez sa merg si mi-a zis ca daca nu sangerez si n-am dureri nu e urgent sa ne vedem saptamana asta. I-am zis eu ca saptamana asta o am cam aglomerata si poate si de-aia a zis ca putem sa o amanam pe sapt viitoare. Am intrebat si de acid folic si a zis ca e super suficient ca iau cate un comprimat de Elevit pe zi. Dupa ce m-ati tot batut la cap cu acidul folic am mai citit si eu si zice chiar pe site aici ca acid folic in sarcina fara probleme deosebite(adica daca mama n-a avut sarcini pierdute sau cu defect de tub neural) cantitatea optima e de aproximativ 600 micrograme. Intre 600-1000 de fapt, depinzand si de analize. La cele cu probleme anterioare valorile sunt muuuuuult mai mari. Si Elevit am vazut ca are 800 micrograme de ac folic, adica fix la mijloc. M-am linistit iar.

Am insa o intrebare ce am uitat sa o pun doctoritei...Poate stiti voi. In weekend o sa merg la Oradea si placerea mea maxima era sa fac baie la bazinele cu apa calda. Intrebarea ar fi daca acum am voie. Si daca am voie in apa termala sau doar in cea incalzita ca mi se pare ca sunt bazine care au de fapt apa de la robinet in mare parte si doar putina termala sau chiar deloc. Si oare cat de cald am voie sa fac? Intreb, poate stiti. Daca nu, o sa fac tot posibilul sa mai iau odata legatura cu ea pana plec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Bun gasit din nou fetelor, mama ce activitate ati avut..bravo bravo tineti-o tot asa..
Elly multumim de capitol..sa fie unul numai cu vesti bune..
Eu sunt cu aceeasi durere cumplita de cap..ce-i drept dupa ce am nascut mi s-au accentuat aceste dureri de cap si chiar din cauza asta a trebuit sa il intarc pe Luca la 1 an pt ca mi-a fost foarte rau..si beau cate o cafea pe zi dar astazi cred ca ma doare din cauza ca nu m-am odihnit azi noapte..
Addy te cred ca ti-e greu fiind sotul plecat dar gandeste-te la clipa cand va veni acasa si va trece repede ai sa vezi..stiu cum e pt ca si sotul meu pleaca din tara cam o data la 2 saptamani cate 5 zile dar e asa de greu si abia astept sa ajunga acasa..chiar astazi il astept
Elly vad ca ai trecut prin multe dar uite ca Dumnezeu te-a binecuvantat cu minunea din burtica..
Mamita bine ai venit..te asteptam cu datele despre sarcina, Um si sa inteleg ca mai ai un bebe..cati ani are???
Ella din pacate nu se compara sistemul nostru medical cu cel din Italia..suntem mult in urma..dar de ce faci amniocenteza??
Ramonika nasterea ma va costa 2500 Ron, cand l-am nascut pe Luca a fost 2000Ron..
Elena te asteptam cu vesti bune de la eco..
Joana bine ai venit alaturi de noi..sarcina usoara si la termen..
fetele daca am omis pe cineva rog sa nu fie cu suparare, scriu la mesajul asta de vreo ora printre care fac si mancare si am grija si de Luca asa ca ma intelegeti..
il trimit ca n-as vrea sa il pierd

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 10+

Mergi la inceput