Adoptia in Romania - noutati legale 2011

Adoptia in Romania - noutati legale 2011 | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Guvernul a aprobat miercuri, 12.10.2011, un proiect de lege care simplifica semnificativ procedurile pentru adoptia unui copil.
Timpul in care un copil este declarat adoptabil se reduce si la 30 de zile in unele cazuri.
Citeste www.desprecopii.com/info-id-3585-nm-Cum-adoptam-un-copil-in-Romania-in-anul-2011.htm" target="_blank">tot articolul aici.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Am tot cautat referinte despre acest proiect de lege si nu am gasit nimic.Puteti sa dati mai multe detalii?Eventual textul proiectului de lege?
In plus in articolul postat apar niste lucruri care in Romania nu se practica : adoptia deschisa si adoptia prin intermediul agentiilor.
In luna mai cand proiectul de lege a trecut prin Senat , senatorii au scos obligativitatea adoptatorilor de a ii comunica copilului ca e adoptat precum si testul ADN in cazul copiilor recunoscuti din relatii extraconjugale in cazul in care ii adopta sotia.
Nu pot spune eu cum va suna legea la final dar ma gandesc ca daca s-au eliminat niste articole nu le mai pun altii la loc.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

asi, articolul e scris de o casa de avocatura si ne-a fost trimis foarte recent. E de actualitate.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Am vazut ca e scris de un avocat dar ma gandeam la mai multe detalii referitoare la proiectul de lege.
Multumesc pentru precizari.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Asta a fost ordinea de zi din 12.10.2011 a Guvernului:
Sedinta de Guvern din 12.10.2011
DocumenteImaginiAudioVideoGuvernul a stabilit pentru anul 2011, cuantumul platilor directe unice pe suprafata si a platilor separate pentru zahar, īn agricultura īn sectorul vegetal

Executivul a decis suplimentarea bugetului Ministerului Educatiei pentru plata unor arierate ale unitatilor de īnvatamānt preuniversitar de stat

Guvernul a aprobat realizarea de investitii minime obligatorii de 140 de milioane de dolari īn exploatari petroliere

Guvernul a alocat 66,5 milioane de lei pentru unele unitati administrativ-teritoriale aflate īn dificultate

Guvernul a decis reorganizarea sistemului energetic prin īnfiintarea a doua noi companii īn sectorul de carbune

Executivul a aprobat unele reglementari privind sistemul de certificate verzi

Briefing de presa sustinut de purtatorul de cuvānt al Guvernului, Ioana Muntean la finalul sedintei de guvern

Declaratii de presa sustinute de presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare īn domeniul Energiei, Iulius Plaveti la finalul sedintei de guvern

Declaratii de presa sustinute de ministrul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, Valeriu Tabara

INFORMATIE DE PRESA privind unele acte normative care ar putea fi incluse pe Agenda de lucru a sedintei Guvernului Romāniei din 12 octombrie 2011, ora 16.00

Nicaieri nu scrie de adoptie, sau nu vad eu, sau nu e buna data de 12.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

starea proiectului se poate urmari aici:

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&idp=12132

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Vickip, dupa cum reiese din linkul tau Guvernul a aprobat respectova propunere in data de ,,Guvern: E62/09.03.2011". Acest proiect legislativ este de mult in dezbatere, a trecut de Senat si de comisiile de la Camera deputatilor. Din ceea ce e scris in primul subiect pare ca si cum ar fi alta propunere legislativa, de aceea fetele intreaba mai mule amanunte. Propunerea legislativa din linkul tau e de mult timp urmarita de noi...

Mergi la inceput