cum procedati pentru inscrierea la scoala ?

cum procedati pentru inscrierea la scoala ? | Autor: maria_alexia

Link direct la acest mesaj

M-am trezit ca trebuie sa ne pregatim si noi pentru scoala. Dintre cele din zona, am cam facut alegerea - deocamdata pe baza rezultatelor scolare. Intrebarile ar fi din zona "neoficiala":
- cum anume ati obtinut informatii despre invatatoare / stilul lor? cu cine ati discutat, cum ati pus problema...
- apoi, dupa ce ati gasit invatatoarea: cum se procedeaza sa ajungi pe lista ei? te duci cu buna ziua/cu flori/cu cineva de mana ?!?!

Mie tare mult mi-ar placea sa asist la ceva ora deschisa / activitate a invatatoarei, incat sa vad cu ochii mei care e stilul. Chiar daca nu sunt sigura ca stiu ce sa caut...

Habar nu am de unde sa incep sa abordez chestiunea...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns faby57 spune:

Buna,dupa ce am trecut de aceste probleme mi se pare greu de ales.Eu am doi copii la scoala cls a-I-a si a-III-a.la cel de a III-a am gasit o d-na care la primele intalniri de la gradi mi s-a parut foarte OK ,am mers sa o cunoasca si baiatul si lui i-a placut de ea,s-a dovedit pe parcursul celor doi ani a nu fi foarte buna,era un foarte bun pedagog dar tipa foarte mult la copii si le vorbea urat.Din pacate am aflat asta spre sfarsitul cls.a II-a cand ea a iesit la pensie.La clasa intai deocamdata e bine la fel am intalnit-o pe doamna de cateva ori la gradi pana sa ne hotaram.Cel mai bine e sa ei legatura cu parinti care au copii in clasa ei(a IV-a)si vezi ce parere au,la o ora deschisa se va comporta asa cum trebuie ca sa-si atraga copii.
Iti doresc sa faci o alegere buna pt. copilul tau si dul si pe el sa o vada pe doamna,asculta si parerea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Faby, multumesc , interesanta experienta ta.

Deocamdata nu sunt nici macar eu in situatia de a le cunoaste pe doamne, intr-adevar se pare ca trebuie sa "sap" dupa vreo cunostinta cu copii in clasa a IV-a...

Si cu alegerea gradinitei a fost greu, baietelul nostru cred ca e mai dificil. Cu gradinita macar l-am putut muta pana am nimerit ceva ok, cu scoala va trebui sa incercam sa gasim de la bun inceput cea mai buna varianta...

Mergi la inceput