Nu imi mai suport socrela

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

ai dreptate..poate nu as fi fost atat de viteaza daca era si sotul meu mai ingaduitor in sens invers.
Ideea e ca eu am avut o experienta, intr-o relatie precedenta cu renuntatul la o anumita localitate doar pt ca era singur la parinti si avea o datorie morala/ financiara fata de ei. Cand tatal lui a decedat (intr-un inceput de iulie), situatia s-a agravat in sensul in care ne facusem planuri pt Craciun si Revelion, iar el m-a lasat balta in 21 decembrie. Il intrebasem de atatea ori daca nu vrea sa anulam rezervarile si sa petreacem sarbatorile in familii..Raspunsul lui a fost mereu negativ..Pana in 21 decembrie cand eu am mers sa comand un buchet de flori pt aniversarea sorei mele. Cand m-am intors nu mai era in garsoniera. Haine, cosmetice, carti..toate intacte, dar el nu, la tel nu raspundea...Am mers pana la mama lui acasa, am sunat la poarta si mi-a vb prin interfon. Ploua torential, eram uda pana la piele, plangeam ca un catel in fata portii lui si el se uita la mine de la geam. M-am urcat in masina, mi-am facut bagajele si am plecat cu prietenii la o cabana. S-a intors la mine in 6 ian. L-am primit, am continuat sa-l iubesc, sa-l ador, sa fac planuri pana in 3 aprilie cu 3 sapt inainte de Paste..Hotarasem sa mergem la munte si cand sa iesim din casa mi-a spus ca ma iubeste enorm, merge sa cumpere o cola sa avem pe masina si ma asteapta la masina mea. Am coborat, am asteptat 10 min, l-am sunat...nimic. Am urcat in apartament, mi-am strans fiecare lucrusor, ale lui le-am pus in saci, am predat cheia proprietrului, i-am lasat lucrurile la poarta mamei lui. Nu m-am uitat inapoi! A fost incredibil de greu si ma gandesc mereu daca nu am fost eu cea care a gresit. Poate nu am avut destula rabdare, poate nu am stiut cum sa reactionez..
Acum nu mi-am luat talpasita cu una, cu doua. Am stat si am luptat! Dar numai eu stiu cu cate lacrimi, nervi si reprosuri am obtinut linistea de acum. Ura care am simtit-o pt ea m-a determinat sa-i demonstrez ca ea va pierde nu eu. Eu nu mai pierd niciodata!

22 Are mama o fetita frumusica foc
Daca tacerea e de aur, atunci rabdarea e de platina :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu
Acum nu mi-am luat talpasita cu una, cu doua. Am stat si am luptat! Dar numai eu stiu cu cate lacrimi, nervi si reprosuri am obtinut linistea de acum. Ura care am simtit-o pt ea m-a determinat sa-i demonstrez ca ea va pierde nu eu. Eu nu mai pierd niciodata!


Eu nu inteleg genul asta de inversunare si de pseudo-competitie, in care ura pe care ai simtit-o pt soacra ta te-a detereminat sa lupti pt sotul tau.
Din punctul meu de vedere, ura este un sentiment care nu aduce nimic bun, ci doar epuizeaza.
Iti doresc doar ca lacrimile, nervii si reprosurile pe care le-ai avut atunci, sa nu fi lasat rani pe care le crezi inchise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

@ Balanta: Dar cam care ar fi fost solutia optima? Sincer? Sa renunt dupa 4 zile de casnicie? Sa plec fara sa-i dau lui macar, sansa sa demonstreze ceva? Si de ce m-as ascunde dupa deget fara sa recunosc deschis ca am urat-o (acum mi-e absolut indiferenta)..Ranile trecutului se pot deschide dupa ani si ani, resentimente vor continua sa existe, insa cred ca ar fi fost pueril din partea mea sa fug la primul hop..Amical, te intreb daca tu ai fi procedat altfel?

22 Are mama o fetita frumusica foc
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bbea spune:

parerea mea este ca in primii ani de casatorie clar ai ceva impotriva soacrei..,.daca nu te-ai ataca si ai ignora-o ,cu timpul iti vei da seama ca poate nu este chiar atat de rea..si poate ati ajunge sa comunicati mai mult, si poate s ava placeti... sunt casatorita de 10 ani...vorbesc din experienta mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu nu inteleg care/i treaba cu nuntile cu sute de invitati si bani stransi si impartiti, scandaluri cu soacre, soti cu care nu va imtelegeti! Unde i/ati gasit? Asa vreti sa va traiti viata? Intr/un circ continuu? Cu reprosuri, injurii, regrete, certuri? Cand ati putea sa va simtiti bine si sa fiti fericite.

Finn Constantine 15.10.2009 si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mihaela, iti spun sincer ca nu stiu cum as fi procedat in situatia ta. Tu ai trecut prin foarte multe tensiuni si in povestea ta e multa adrenalina. Nu stiu daca firea mea ar fi putut face fata la atatea. Nu stiu daca as fi putut sa lupt atata pt un barbat, oricat de bun ar fi el.
In afara de asta, cred ca m-as simti nesigura sa locuiesc intr-un apartament care este proprietatea soacrei, chiar daca nu as sta impreuna cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui bbea

parerea mea este ca in primii ani de casatorie clar ai ceva impotriva soacrei..,.daca nu te-ai ataca si ai ignora-o ,cu timpul iti vei da seama ca poate nu este chiar atat de rea..si poate ati ajunge sa comunicati mai mult, si poate s ava placeti... sunt casatorita de 10 ani...vorbesc din experienta mea...




Eu iti spun din experienta mea ca eu mi-am placut soacra din prima zi; si ea pe mine. Primul lucru pe care mi l-a zis a fost "Esti mai mica (scunda) decat mine!" cu un zambet strengar pe fata. I-am zambit si i-am zis fara nici o urma de rautate ca nu pentru mult timp. A ras si ea si socrul meu. Acum mi-a spus o dna. psiholog (care a vazut-o pe soacra-mea dupa ce a cazut si era deprimata, ca si-a spart umarul, i l-au inlocuit cu proteza si apoi au mutat-o la un centru de recuperare), deci dna. psiholog mi-a spus ca a vb. cu soacra-mea si soacra-mea i-a spus cat de mult ma respecta, ca ma iubeste de parca as fi fata ei si ca nu poate veni sa stea cu noi, ca eu am destule griji, sa ma asigur ca Victoria ramane sanatoasa. (suntem inca la tratament ptr. leucemie.)
Edit: ca sa spun ca soacra-mea spune oricui o asculta ca sotul meu alta mai buna ca mine nu ar mai gasi. Si ca pacat ca nu m-a cunoscut pe mine inainte de a o cunoaste pe fosta lui sotie. I-am zis ca atunci l-ar fi bagat la corupere de minori (cand el s-a insurat prima oara avea 24 de ani si eu doar 14 pe vremea aia).

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

on topic: ca sa nu te mai enervezi de cate ori o vezi, trebuie sa nu o mai vezi.
ai 2 solutii: ori te muti , ori pur si simplu nu o mai vezi in ochi.
cum nu te poti muta , incearca sa nu o mai vezi asa cum o vezi acum.
ca sa nu te mai enervezi, incearca sa te pui tu in locul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu sunt in aceasi barca cu Desiree.N-am intrat in casa soacrei cu dubii sau teama,ci doar emotionata (normal) .I-am cunoscut pe toti ai lui deodata,imaginati-va.O armata de oameni (frati,sutori,parinti ,matusi...)Soacra-mea m-a asezat pe perna si 2 saptamani cit am stat la ea ,a roit in jurul meu.Si eu in jurul ei cind a fost bolnava ,si ea in jurul meu operata si cu drena ...a fugit cu mine la spital cind am nascut si nu a putut nimeni sa o scoata de la capul meu.Nu si nu,ea sta cu mine (sotul nu era in tara si ea si cu o cumnata au stat linga mine).Doua saptamani mi-a adus mancare la pat,m-a dus de mana la toaleta,mi-a spalat ,a avut grija de cea mare.Si ea si socrul meu ma iubesc infinit de mult si da,multa lume mi-a zis ca ma considera ca pe fiica lor.Niciodata nu a zis nicio vorba rea si indiferent de circumstantele in care m-am certat cu sotul meu,ei amandoi mi-au tinut partea.Socru-miu imi cumpara flori chiar cind locuiam cu ei.Asa simtea el.Cind ne-am mutat si al meu plecase iar din tara,venea zilnic la mine incarcat cu de toate.Cu orice va puteti imagina.Soacra-mea ma intreba "ai bani?" da,am.Ea "ia de aici".Tot imi dadea de cite ori ieseam cu cumnatele in oras sau doar la piata.Zicea ca asta e problema ei cu fii-su(adica daca e sa-i platesc datoria).Ma indoiesc ca i-a cerut vreodata banii!
Stiu ca fac nota discordanta cu subiectul si ca poate e dureros pt. fetele mai putin norocoase.Imi pare sincer rau!Nu scriu din fala.Scriu pt. ca ii iubesc si ii respect MULT de tot.Pt. ca merita amandoi!Scriu pt. ca vreau sa arat ca se poate si asa,adica sa fie bine si nurorile sa se inteleaga cu soacrele!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Hannen te-ai cam falit. Am mai vazut cateva cazuri in genul asta. Imi spun prietenele ce soacre de gasca au. Conteaza si pt soacre sa se acomodeze cu ideea ca baiatul apartine si altei femei, sa fie realiste. Si nurorile sa constientizeze ca sotii lor mai au si o mama de care s-au obisnuit sa asculte din cand in cand.

Allinta - soacra a fost internata de doua ori pana acum, dar nu o tine mai mult de 2 saptamani. Asa e procedeul. Ii fac o evaluare sa vada in ce stare e, hotarasc daca sa ii dea calmante mai puternice...si o trimit acasa.

La ai mei cum ziceam, ne compromitem profesional, sunt din rep. Moldova, iar Ady si-ar gasi greu ceva bun si bine platit. oricum trebuie sa plecam treptat, sa se obisnuiasca si ai lui cu ideea, ca pe urma cine stie ce soc mai fac si ii am pe constiinta.

Legat de nunti...noi nu am facut nunta. Am fost la primarie acum un an cu doi prieteni martori, am semnat frumos si am plecat. Ai lui nu au fost nici impotriva, nici aprobare nu am vazut. Nici macar nu ne-au felicitat. oricum soacra`mea i-a spus lui Ady ca nu credea ca el o sa se insoare cu mine, daca stia se comporta mai frumos de la inceput...(eram deja de 4 ani impreuna). Deci a fost bine ca am ales varianta simplista a "nuntii", nu am avut nici un stres pe tema asta.

gravidutza 27+ de bebitza Gruitza

A invata sa ne iubim pe noi insine este primul pas crucial in a invata sa iubim pe altii !!!

http://designartizan.blogspot.com/

Mergi la inceput