Drept de tata

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Androix, si daca in decizie scrie ca cel mic va ramane in mediul in care a crescut si alte generalitati, cu ce-l ajuta?
Nu e evident ca o mama care se opune dreptului copilului ei de a avea legaturi cu un tata care-l iubeste, nu pune copilul pe primul plan ci frustrarile personale?????
Sunt aici pe forum mamici care sunt disperate ca puiul lor sufera ca tatal nu le mai da nici o atentie si nu stiu cum sa suplineasca aceasta lipsa si aici povestea este exact invers.
Si il inteleg pe Tega de ce a deschis acest subiect, pentru ca simte nevoie sa discute, sa-si impartaseasca off-ul.

Cine se bazeaza atat de mult pe legea din Romania se inseala amarnic sau nu a avut procese in aceasta tara.

Am pus un link mai jos, este mai vechi. Comentariile sunt cele care trebuie citite. Sunt multi tati care vorbesc acolo despre nedreptatile care li se fac, despre cum sunt impiedicati sa stea cu copii lor si despre cum sunt tarati prin tribunale.
Eu una am fost impresionata.

http://smartwoman.hotnews.ro/va-schimba-custodia-comuna-situatia-tatilor-de-duminica-ce-se-intampla-la-divort-cu-copilul-despre-custodia-comuna-in-varianta-romaneasca-discuta-online-miercuri-de-la-ora-1200-avocat-antoane.html

+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

Androix, citeste ce spune Matzaila_81:"teoretic ai dreptate, practic nu e asa. Exista o formulare standard in care nu ti se spune in fata dar din care tragi concluzia asta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

Am citit comentariile din link.
Matzaila_81 esti un om deosebit, adaptat realitatii vremurilor pe care le traim! Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

ai cerut custodia, ori ba?


mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

Da. si?
Tot mamei i s-a atribuit custodia.Te rog citeste link-ul postat de Matzaila_81! Acolo ai sa vezi realitatea ascunsa sub lege!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Tega(nu ai activat pm-ul)eu repet,cere custodie comuna!

Acum macar ai legea (si)de partea ta,deci potzi materializa dorintza ta de a petrece mai mult timp si de a ate implica in cresterea copilului!

Copilul este acum crescut d ebona,bunica?
Astea sunt iar atuuri pe care tu le ai in mineca,deci fa-o pe cale legala!

Dar...repet!!!!Copilul trebuie pus pe primul plan!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

andacos, Noul Cod Civil nu introduce notiunea de “custodie comuna”, ci pe cea de “autoritate parinteasca comuna". Interpretabil intr-o tara in care oamenii traiesc cu mentalitatea bunicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Tega,s-ar putea ca tu sa ai dreptate,acum sincer sa spun is cam dezorientata ca nu prea intzeleg exact!

Din ce intzelesesem eu ,in noul cod civil se introduce custodia comuna!Daca este sa ma iau dupa ce spui tu si ce scrie aici:

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_236627/Custodia-comun%C4%83-este-prev%C4%83zut%C4%83-sau-nu.html

e de fapt mai mult fisss decit trebuie chestia asta cu custodia comuna!

Deci cum e pina la urma:custodie comuna(ca in multe tzari europene si nunumai)sau custodie comuna varianta romaneasca?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

In varianta romaneasca nu se numeste custodie comuna ci autoritate parinteasca comuna! Vorbim peste ani. Este un mare fasssss!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Astea-s legile.... concret: te vezi cu copilul? La ce interbale de timp? Cat stai cu el? Mama chiar se ascunde de tine? Ii vorbeste copilului urat de tine?
Adica ce relcami tu exact, concret? De chestiile generale, am inteles, trebuie sa vezi concret, in cazul tau ce poti schimba, pe tine si copil. Daca e ceva de reclamat la autoritati, sa reclami...
Unde e problema exact??
Mama unde sta cu copilul? Se ocupa de el? (bine, cu exceptia timpului cat ea este la serviciu, ca aud si multe acuze de genul: a, pai copilul sta cu bona/bunica, nicdecum cu mama... si mama si tatal peste zi au serviciu, e normal copilul sa stea cu altcineva peste zi: bona, bunica, gradinita, etc)

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput