Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (12)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (12) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj










BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank"> Curbele active ale greutatii si inaltimii
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii OCTOMBRIE

maurice 6 oct.
saddie 20 oct.
Cris2010 24 oct.
Stefan (Victo) 30 oct.

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

bumblebee, crissteo, da, azi a mers Stefan dupa decizie si restul actelor (a ramas gr. II, deficienta functionala accentuata).

paula, poate tocmai asta e problema, ca-l lasi sa se descurce singur. Mai lasa-l sa se descurce singur si impins de la spate. pt disparitia fimozei.

michelle, dar mananca Bianca, nu se incurca! Beatrice a intrat in greva foamei. Azi a mancat 210 LP, 1/4 banana, o felie mar din care a muscat cateva gurite si apoi a azvarlit-o, 3 masline mega-mamouth (de astea ar mai fi vrut dar am considerat ca e suficient), 1/4 tartina cu branza. Acum e la nani.

A cam inceput sa ma paraseasca rabdarea, ma dispera cum poate rontai in 2-3 minute un covrigel de Buzau (pt cine nu stie, sunt f tari, abia pot eu sa rup in dinti) dar mancare nepasata nu serveste.

Am facut paine pe prg rapid (2 h in loc de 4), sunt curioasa ce caramida mi-o fi iesit.

Idei de meniuri nu am, servim aceleasi retete "laborioase" prin rotatie. Oul fiert simplu nu-l mananca, nici omleta, asa ca il servim in continuare in piureuri de legume.

bolnaviorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

salutare si de la CLuj!

dorm copiii, amandoi...azi nu l-am dus pe Eric la gradi, e cu muci si cu o tuseeeeeeeeeeee...ioiiiiiiii...ca ma tot duc... a vomat de cateva ori azi, de la tuse, mai mult flegma, ceea ce ma bucur...dar nici n-a prea mancat, doar lichide a servit...si putina paine cu sana...

Osanit gasiti de vanzare si in Romania...am vazut de ex pe okazii.ro, cica si la farmacii este...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP

ALBUM NOU

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

salutare si de la CLuj!

dorm copiii, amandoi...azi nu l-am dus pe Eric la gradi, e cu muci si cu o tuseeeeeeeeeeee...ioiiiiiiii...ca ma tot duc... a vomat de cateva ori azi, de la tuse, mai mult flegma, ceea ce ma bucur...dar nici n-a prea mancat, doar lichide a servit...si putina paine cu sana...

Osanit gasiti de vanzare si in Romania...am vazut de ex pe okazii.ro, cica si la farmacii este...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP

ALBUM NOU

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...



offfff ca iti vine sa te tot duci in lume
macar sa nu ia si Filip



1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Hei bine v-am regasit
Eu inca recuperez,dar am cate ceva de adaugat:
Denisa nu baga la suflet ce zice sotu,partea proasta e ca asa cum zic si fetele daca regreta mai tarziu vorbele nu le poate lua inapoi..El ar trebui sa fie ingrijorat de hormonii pe care i-ai bagat in tine si nu de cat a "platit"(Zi-i ca altii au facut 5 Fivuri ca sa-si poata implini visul)


Alice cand imi aduce mie sotul flori (asa fara o ocazie anume) il intreb ce a facut gresit

Nela felicitari pt apart

Rody am citit ca te intorci la munca...wow,pe de-o parte e bine dar pe alta...

Zicea cineva de intorsul la munca si eu sunt de acord ,m-amm hotarat si eu daca nu raman insarcinata anul asta de la anul imi caut un nou loc de munca.

Bumble pp ca deja ai fost la interviu,sa vad cu8m a fost cand ajung la zi cu cititul.

Ma intorc la citit si mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Mycya felicitari pt vestile bune,sa folosestie laptopul cat mai mult .

Ooana felicitari pt primii pasi ai lui Matei

Adriana felicitari pt fetita

...inca recuperez,nu va suparati ca scriu multe mesaje,daa?
Dupa cum va dati seama fii-mea doarme, de vreo 1h 30 si mai am inca 30 min(sper)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

nu pot sa cred..Osanit e pe amazon.de 4.33 euro, pe okazii am gasit la 80 ron!!!!!!!!!!! fetelorr, ne bagam la o comanda de pe amazon? oricum nu iesim la pretul asta cu tot cu trasnportul!!!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP

ALBUM NOU

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Andreea, nu e scump osanitul, am vazut ca mi-a trimis Michelle un link. Sapt viitoare tb sa dau o fuga pana la dentistul meu ca el merge tot mereu in Austria, Germania si poate imi face si mie un serviciu si imi ia el, la cati bani i-am bagat eu in buzunare. Numai sa stiu cate vrem si ce cantitate. Daca nu are el drum repede , facem comanda pe Amazon

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Salut, fetele!

Am citit tot pe reprize, am vrut sa raspund si eu legat de una, alta, dar acum am uitat de tot si de toate.

Multa sanatate bolnaviorilor! Sa se faca bine toti, sa doarma bine si sa manance bine.

Legat de mancarica- al meu daca in ce ii pasez gaseste chestii mari, este cand isi face greata (cred eu pt ca se asteapta la ceva fin in lingurita). Cand musca el, n-are treaba. Mananca mar singur, orice roade. I-am mutat scaunul de masa in bucatarie, ca incep sa il las sa isi bage lingurita in mancare si sa duca la gura. Reuseste, doar ca nu prea ia de pe lingurita (in gura). In bucatarie pot sterge usor dezastrul de dupa, de fapt acolo ar fi si locul ideal de mancat (nu in living).

Cu somnul- suntem la fel de certati, sta treaz (azi noapte de la 2 la 4). de 2 nopti il culc in patut, din nou (nu a mai dormit acolo de cand avea 9 -10 luni). Ma tem foarte tare sa il las in patul mare, ca poate sare peste bara laterala de protectie. Asa ca azi noapte am leganat pe el la greu, am stat aplecata peste patut, doar sa adoarma. Si e rau ca nici suzeta nu o mai vrea (eu i-as mai fi dat-o)

Acum l-a luat soacra, ca eu is cu gatul durere, cu o voce de canal si cu o mutra de lovit de tren. Asa ca profit de timpul liber sa imi caut pe net o masina de spalat cu uscator- nu am bani multi, o voi lua pe cea mai ieftina, probabil. Ma dispera rufele uscate in casa, de acum si pana prin martie.

Va pup cu drag! Multumesc de gandurile voastre!

Sa nu va suparati ca nu va mentionez pe fiecare in parte, dar nu as vrea sa uit pe careva.

sanatate inca o data!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Crostteo suntem la fel.
Rubia si tie

Eladea multumim de site,Imi place de Cristela mult. Chiar azi am cautat pudra de roscove si amarant sa le fac la pici ceva. Vedem ce iese.

Crispro cu papatul si noi la fel,mjuscam aproape orice dar din lingura le trebuie inca pasat cat de cat.

Fete sa va spun!!!!!!! dimineata am fost sunata ca am castigat o excursie la spa in Budapesta,in urma unui talon aruncat aiurea intr-o urna la Real! Weekendul asta!!!!sunt foarte fericita!ca nu am castigat nimic niciodata! poate ne mai apropiem si noi. Eu zic ca toate se intampla cu un scop. Sa vad cu cine las picii numai

Rubia am uitat sa te intreb,cum esti dupa interventie?

Crissy eu mai fac cateodata paine la program rapid de 1h20min si iese ok,nu ceva spectaculos dar ok.Bine aia mai mult e alba,ca pun doar 100 gr de faina de secara sau ovaz.altfel se lasa rau




Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Hello!

Mai pe inserate apar si eu. Ca de dimineata (cam tarzie) am luat-o cu o papica, m-am apucat de smotru de ala cu periuta pe rosturi, luat la buchisit cam toate cotloanele, dar greu cu un pitic energic si vesnic nemultumit, asa ca le fac pe toate pe bucatele.
Dupa masa de fructe iesim la plimbare, adica dupa 12-12:30, la 14 suntem in casa pt masa de pranz. A adormit la 16:30 azi, am mai recuperat din ce ati mai scris si HERE I AM!
Am fost putin sucita zilele astea, imi intarziase si deja ma vedeam cu o Maia frumoasa in brate, cu o cezariana misto si cu un Victoras trist spre nervos ca nu intelege de ce si cum s-au schimbat lucrurile.. si bonus o soacra, ca deh, tb sa fiu ajutata, ca sotul la nr 2 sigur crede ca am nevoie de ea.. Dar mi-a venit CM-ul si pot sa uit toate gandurile care m-au napadit zilele astea.

Paula, te cred iubita ca ti-e greu, dar esti sigura ca si bunica/bona au aceeasi atitudine cand vine vorba de Raul? Adica sa nu fii singura care se tine de cuvant.
Poate merge si cum a spus Crissy, sa fii o idee mai tare in spatele lui, poate chiar vrea mai multa atentie si independenta vrea sa o lase pe mai incolo. Nu stiu sincer, dar daca tot tb sa incerci ceva.. cu toate ca din ce ai spus tu (si din cat am avut onoarea sa cunosc) esti o mama f echilibrata.. Eu tind sa cred ca este o etapa, ca vazand ca nu are sorti de izbanda in crizutele lui, in cele din urma se va linisti. Dr-ului i-ai spus? a vazut cum e, ti-a dat vreun sfat?

Crissy, dulce dulce pe Bea, chiar daca azi a fost certata cu mancarea. (I se va efectua in fiecare an cate un examen pt a vedea evolutia? Tare ma gandesc ca va va demonstra mica luptatoare ca va depasi problema asta..)

Eladea, ce va mai 'distrati' . Sanatate multa!
Sanatate tuturor delfinasilor! Si mamicilor, si fratiorilor!!

Criss, asteptam vesti bune despre rinichii lui Theo!!

Mergi la inceput