Cum il adormim pe bebe

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Poti incerca cu sotul...sau sa chemi bona cam cu o luna inainte...te costa ceva bani dar o ti sub obsrvatie si ii studiezi reactiile...

Ai grija cand plange prea mult si e prea obosit de obicei numai doarme si urla incontinuu sfatul medicului "nu sari imediat ce incepe sa planga dar nici nu-l lasa sa urle ca tot tu tragi".
Crede-ma ca iti spun sincer si fara rautate ca eu am patito si am tras mult - daca copilul va simti ca incerci sa pui distanta intre tine si el ...asa te va trata si el in urmatorii ani- si nu stiu cum o sa-ti pice cand el o sa fie super fericit cu bona si tie iti da cu flit.
exp ...hai la mami...si el se duce la bona...
ca ea e dispusa sa-i acorde cateva minute de confort si siguranta atunci cand el simte nevoia...
stiu ca acum e greu, crede-ma ca stiu exact prin ce temeri si frustrari treci...nu merita sa il lasi acum , e prea mic sa-i faci instructajul.
dar e numai parerea mea. iar tu sti cel mai bine cum iti doresti sa fie familia voastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xania spune:

Recunosc ca m-ai speriat cu afinitatea crescuta pentru viitoarea bona ... si asa la cat voi sta la birou .. nu mi se pare exclus :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Iti spun pt ca am trecut prin asta si m-am simtit ca draq!
da...fiecare le stie pe ale lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xania spune:

... si apropo de diversificare, caci tot suntem la inceput, mai am o nedumerire ~ cum reusesti sa-i scoti o masa daca el e toata ziua cu nasul in san? Sau chiar daca sa spunem ca la 10 a papat altceva iar urmatoarea masa ar fi pe la ora 14, el pe la 12-13 cere san ca sa doarma .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xania

... si apropo de diversificare, caci tot suntem la inceput, mai am o nedumerire ~ cum reusesti sa-i scoti o masa daca el e toata ziua cu nasul in san? Sau chiar daca sa spunem ca la 10 a papat altceva iar urmatoarea masa ar fi pe la ora 14, el pe la 12-13 cere san ca sa doarma .....




La 5 luni nici nu se pune problema de scos o masa! E mult prea mic. Acum ar trebui sa se invete cu gusturi ,cu texturi noi, cu alimentele. Laptele insa este de baza in primul an de viata. In mod normal ar trebui sa ii dai cateva linguri de mancare, atat cat vrea el, fara sa il fortezi, apoi sa ii oferi sanul pt a se satura. Cand va fi pregatit va manca destul ca sa nu-i mai fie foame si sa fie sanul mai mult pt alint.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xania

... si apropo de diversificare, caci tot suntem la inceput, mai am o nedumerire ~ cum reusesti sa-i scoti o masa daca el e toata ziua cu nasul in san? Sau chiar daca sa spunem ca la 10 a papat altceva iar urmatoarea masa ar fi pe la ora 14, el pe la 12-13 cere san ca sa doarma .....



nu stiu ce dr ai si ce ti-a spus. dar pt 5 luni e prea mic sa-i dai o masa la 10 iar apoi urmatoarea la 14. E prea mare pauza...
Eu la aproape 2 ani ii dau la 9 micul dejun iar la 11 un fruct sau ceva un iaurt etc si la 12-13 cand mergem la culcare supa.
Dar...am impresia ca si dr mea pe la 6 luni mi-a recomandat sa-i scot o masa...nu mai retin exact...
dar... nu era vb de una din mesele importante mic dejun-pranz -seara. ci de una de pe la 17...al meu era si gras
nu am reusit ca el si acum pe la 17 incepe sa plescaie si vine la mine cu iami iami ...asa ca ii mai dau un fruct. Am noroc daca pot spune asa ca mananca orice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si intervalul de la 10 la 14 e oricum mult prea mare. Copii mei, la 6 ani, mananca la gradintia asa: micul dejun pe la 9, apoi un fruct mic ca si gustare pe la 11 si masa de pranz la 13.
La 5 luni cum sa reziste nemancat de la 10 la 14?! Da-i san cand cere si nu iti mai fa probleme. Ai un copil normal.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xania spune:

Ei, nu ma intelegeti gresit ... ma gandeam deocamdata teoretic cum faci sa-i scoti complet o masa de lapte si sa o inlocuiesti cand el cere lapte nu doar de foame ci si pentru somn

Momentan am introdus suc de morcov si cereale iar succesul e maxim, pare sa fie mancacios si clar il pun dupa la san ca sa se sature.
Vedem ce va mai urma, sper sa continue tot asa sa fie curios si cooperant :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xania spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Si intervalul de la 10 la 14 e oricum mult prea mare. Copii mei, la 6 ani, mananca la gradintia asa: micul dejun pe la 9, apoi un fruct mic ca si gustare pe la 11 si masa de pranz la 13.
La 5 luni cum sa reziste nemancat de la 10 la 14?! Da-i san cand cere si nu iti mai fa probleme. Ai un copil normal.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Intervalul 10-14 l-am trecut teoretic. Oricum e alaptat la cerere asa ca are momente cand mananca la 2ore, uneori la 3 iar alte ori la 4 ... depinde de cat de mult se satura si cat de mult isi consuma energia cu jucariile
Nu-mi fac griji in privinta lui, clar sunt multumita de el, e normal si se dezvolta bine doar ca mi-as dori sa il pot ghida mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xania

... ma gandeam deocamdata teoretic cum faci sa-i scoti complet o masa de lapte si sa o inlocuiesti cand el cere lapte nu doar de foame ci si pentru somn



daca reusesti sa-mi spui si mie cum ai facuto
eu nu am reusit nici acum....

Mergi la inceput