Clasa zero 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Eu am fost azi la ziua portilor deschise la scoala din cartier...in principiu ei au spus ca ar avea spatiu pentru infiintarea grupei 0...si cred ca si resurse ar gasi...ptr ca de anul viitor nu vor mai avea clasa de step by step (ii vor primi chiar si la after school pe cei de la 0 :) - suna de parca sunt de la Pro TV!!!)...De pregatitoare la gradinita nu s-a pus problema...Baietelul meu e deja la grupa pregatitoare la gradi! Sincer in conditiile de fata eu as prefera clasa 1, nu grupa 0! Mi se pare aiurea sa ma oblige sa-l inscriu in grupa 0 pentru ca e nascut in martie 2006...Astept sa vad cu ce lamuriri mai vin iluministii de la MEC, dar sper sa fie totul mult mai clar in Ianuarie 2012 (deh speranta moare ultima!!!)

Keep in touch!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


.. nici io n-am inteles ideea cum ca majoritatea copiilor de 4-5-6 ani scriu, citesc si socotesc
sa fim seriosi!

si de ce atata graba???







Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


hmm.. interesanta abordare Ramonika.. da, ar putea fi o explicatie..

din pacate



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Buna la toata lumea,

Mihaser mi-am adus aminte de tine dupa site-ul ravidutelor martie 2006. Si eu am nascut atunci un baietel, Bodan.
Am fost si noi la sc. de cartier sa intrebam dc au spatiu pt copiii de clasa 0 si au spus ca sunt in reula.
Eu am primit informare de la radi a noastra cum ca au fost anuntati ca cei nascuti pana in luna 8-2006 vor face cls. 0 obliatoriu: la scoala si dc nu au loc, in radinitele de stat din jurul blocului, dar neaparat de stat. Lucrul asta m-a indispus total intrucat la capitolul radinite de stat stam f.f.f prost (una e la parte de bloc unde copiii nu vad never ever lumina zilei si alta care arata roaznic, pe dinafara cel putin. Asa ca din motivul asta eu m-am chinuit sa-l dau la o radi privata, autorizata si f. aproape de casa. Nu mi-ar fi convenit ca dupa 3 ani de efort financiar sa fiu obliata sa il dau in acele locuri numite radinite.
Prin urmare, am rasuflat usurata cand ne-a spus directoarea scolii ca au locuri suficiente pt clasa 0.
Si eu as fi vrut sa-l dau in cls. I, dar.........
Ce mai face baietelul tau, Mihaser?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cand au dat legea sa se intoarca mamele la un an dupa nastere la munca, au zis ca intr-un an (din ianuarie 2011 pana in ianuarie 2012 cand incepe sa intre in vigoare) fac o gramada de crese pt. copii, pt. ca se pusese problema ca nu sunt crese destule pt. copii. credeti ca s-a facut vreo cresa? nici gand... deci hai sa gasim solutii alternative, cum ar fi clasa 0...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Diana si eu imi amintesc de voi...m-a impresionat mult povestea ta cu
Bogdanel :)...si noi tot la gradi particulara suntem si nu as vrea sa faca grupa pregatitoare la o gradi de stat...noi avem una chiar vis-a vis de bloc, dar nici nu vreau sa o vad pe directoare...toti copiii de la noi de pe strada i-a refuzat...a zis ca nu are locuri. Ne ducem toti copiii prin alte cartiere la gradi...astia care nu ne-am conformat sistemului PCR. Hai pe la ghiocei sa mai povestim!

ruxandra_sb eu am dat baietelul la gradi particulara de la 2 ani si au fost tot timpul maxim 10 copilasi in grupa cu o educatoare...au facut activitati zilnic si acum la aproape 6 ani e normal sa stie majoritatea literelor, cifre, adunari...eu nu l-am incurajat in sensul asta...chiar ma enerva cand si acasa in weekend facea cifre...dar asta e...din moment ce ii place, nu am ce sa fac...Mi-e teama totusi ca o pregatitoare in plus o sa-l faca sa se plictiseasca...Dar asta e! O sa facem clasa 1 si 2...2 in 1...am vazut ca se poate si asta mai nou! :)

o seara faina!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Am gasit un articol care v-ar putea interesa, sper sa nu ma repet, scuze daca l-a mai postat cineva:

http://www.edu20.ro/2011/stiri/clasa-zero-se-amana/

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaser
ruxandra_sb eu am dat baietelul la gradi particulara de la 2 ani si au fost tot timpul maxim 10 copilasi in grupa cu o educatoare...au facut activitati zilnic si acum la aproape 6 ani e normal sa stie majoritatea literelor, cifre, adunari...eu nu l-am incurajat in sensul asta...chiar ma enerva cand si acasa in weekend facea cifre...dar asta e...din moment ce ii place, nu am ce sa fac


In primul rand .. la 2 ani e mai mult cresa, decat gradinita.. care gradinita incepe undeva dupa 3 ani. Bineinteles, numai parerea mea.

In al doilea rand si noi am fost/suntem la gradi privata si din fericire nici unul nu facea/nu face litere/socoteli. Ci altele mult mai interesante/folositoare/potrivite varstei.

Si in ultimul rand.. eu nu zic ca nu sunt exceptii care scriu/socotesc la 4-5-6 ani.. dar cred ca marea majoritate a copiilor nu se incadreaza aici. Atat.



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

Am gasit un articol care v-ar putea interesa, sper sa nu ma repet, scuze daca l-a mai postat cineva:

http://www.edu20.ro/2011/stiri/clasa-zero-se-amana/

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)


ce bine ar fi sa fie asa...eu as fi unul din parintii fericiti ca au renuntat la nebunia asta cu clasa 0

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si 28+ cu Filip Andrei

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput