Scolari de Iulie - August 2004 * 83

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Mie una dictarea asta dupa semnele grafice mi se pare o mare prostie...semnele grafice sunt bucati din litere si le fac pentru a le veni mai usor in momentul in care incep sa scrie cu litere de mana...meii dar voi de unde stiti dinainte ca vor primi dictare?....vad ca mandra nu a avut asa ceva sau nu stiu eu...primesc in schimb zilnic fise de evaluare cu despartitul in silabe,cate litere sunt in silabele respective si pozitia sunetului i de exemplu in cuvant-silaba....pe mandra o distreaza mie mi se par dificile...dar asta-i va ajuta la scrierea corecta si la citit
Deci io la teme sunt cam asa daca vrei sa le faci bine,daca nu nu...te duci cu tema nefacuta....daca-mi cere ajutorul il dau,daca nu,nu...aa si la facut teme seamana leit cu mine si cu tacsu,nu si le poate face daca-i prea liniste,trebuie musai o muzica ceva
edit ca am uitat de talente....in limite normale zic io,memoreaza foarte foarte rapid orice,si de aici inclinatiile spre teatru,are voce sper sa ajung anul asta cu ea la un profesionist sa-i testeze calitatile...si bate mingea foarte bine,daca nu se face baschetbalista, handbalista tot iese....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si io idem, e treaba ei tema si facutul ghiozdanului, io nu vreau reclamatii

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Eu personal nu am mai auzit pina acum de dictare de semne grafice !! Dar nah, io m-am nascut in secolul 20 si nu in acesta, hehehe !! La cum arata materiile copiilor astora, io zic ca vor sa faca din ei profesori doctori ingineri inainte sa termine clasele primare !!
Lia, sa stii ca asa cum l-ai descris pe Danu este si Andrei ! Daca stau linga el sa scrie vorbeste de ma termina, daca plec din camera - se apuca de cu totul altele decit de scris ... se da jos de la birou, se uita pe geam, gasseste el ceva !! Sou, i-am explicat ca daca nu isi face temele, se duce cu ele nefacute si o sa ia nota pe care o merita ! Scrie frumos, primeste floricele rosii de fb de la doamna pe caiet, altfel ii scrie semne de intrebare si sublinieri ca a gresit sau ca a scris aiurea ! Este treaba lui, i-am spus clar ca tre sa invete sa scrie si sa citeasca, asta mi se pare cel mai important, nu caligrafic, ca nu facem arta in clasa I, dar tre sa isi obisnuiasca mina cu stiloul si cu scrisul, ca apasa pe penita aia de mai are putin si rupe pagina !

Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=DybPQjeBQF0" target="_blank">By an ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Lia, parca povestesti despre Matei :)
Si eu cred ca fetele sunt ceva mai dichisite... e si normal,nu?
Ioana, eu cred ca gresesc pentru ca ii fac ghiozdanul, dar a plecat fara un manual pentru ca eu eram suparata pe el si nu a stiut sa citeasca in orar "Cunoasterea mediului" asa ca nu si-a luat cartea :(

Eu cred ca si Matei a avut dictarea joi, cand a venit cu pagina taiata toata cu rosu, pentru ca mi-a spus ca nu a tinut minte ce trebuie sa scrie :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Asta cu dichiseala fetelor e relativa...
Maria (care e leita muma-sa ) apare la poarta scolii intotdeuna cu strampii atarnand, cu camasutza scoasa din fusta, cu cate o maneca inchisa si una deschisa...n-are texte din astea cu dichiseala...:)
La scris daca nu ma tin cu gura pe ea iese o maaareee mazgaleala... ca vrea daca s-ar putea sa le scrie intr-o secunda si pe toate o data

NU, fetele nu sunt mai scriicioase, eu am exemplul meu, nu o pun la socoteala pe Maria (care am impresia ca ma intrece!)
Primul lucru pe care il faceam era sa arunc ghiozdanul, apoi ma schimbam ca sa plec la joaca...Numa; frica de bataia de la mama ma mai tinea cat de cat in frau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Aaaa....si am uitat sa mentionez bataia la palma cu linia aia groasa de lemn pe care o incasam in fiecare ora de la invatatoare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

aseara am fost la sedinta si ni s=a spus ca ca nu se pun note pe semne grafice..dar ii va nota la dictare..acum intrebarea mea este : asta este dictarea,cea despre care vorbiti?si cum se numesc toate semne grafice???..ce tampenie mi se pare!

Azzi am fost la cercul de modelaj ceramica..nu vroia sa plece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Inseamna ca asta cu dictarea de semne grafice nu e inventata la noi...:)))
Eu le zic asa cum mi se pare mie ca arata ...linie mica, linie mare in jos, linie mare in sus, bastonas in jos, bastonas in sus...Maria zicea ceva si de linia serpuita. Habar n-am care e aia
Dar am vazut ca urmeaza niste "incarligeli", dupa cum zice Oana.

Oana e prima care vine la mine cand vin de la servici. Cu mici variatiuni ma intampina cu:
"Mamiiii, mamiiii, vino sa vezi ce bazaconii a facut Maria pe caiet!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Buna seara fetelor.
Va pup pe toate. V-am citit mereu dar nu am timp sa va scriu.
Si noi avem aceleasi probleme ca si voi. In general cu vorbitul prea mult, noi i-am tot atras atentia cand se vorbeste si ce ... dar inteleg ei mai greu.
Cu scrierea..... ne mancam nervii pana scriem frumos. La romana a luat numai FB-uri dar la mate.... FB- si cu atentionare.
Ieri i-am rupt pagina apropape de momentul cand era gata si am adus-o intr-o stare de mi-a fost asa de mila, de eram cata sa ii refac eu tema. Bineinteles ca nu am facut-o, dar a avut o mare criza de plans, lipsa de pofta de mancare, frica , senzatii de varaturi, etc.
Cred ca nu ii mai rup in veci foaia.



FETELE! VOI faceti vaccinul la copii????????? Biancai ii curge nasul, si dr de familie a spus ca POATE sa il faca atata timp cat nu are o stare febrila. Noi mergem sambata si la nunta. Credeti ca ar trebui sa il fac sau nu? KIM, Roxana, poate imi dati un raspuns mai avizat?


Va multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

salut,
Eu citesc si ma minunez...cum frate sa dictezi unor copii semne de alea chirilice...al meu ar lua 6 cu siguranta...aici 6 e cea mai mica nota!Noi avem probleme cu numerele...adica aici se spun pe dos...ptr. care stiu ceva germana...cred ca stiti despre ce vorbesc.Noi spunem 84 si scriem asa...ei aci spui 48 si scrii 84...sau mai bine spus ,spui 4 si 80 si scrii 84.
Andries..m-am exprimat plastik...n-am camara...si fac un borcan de zacusca...al terminam si fac altul...idem dulceturi si restul...de asta am spus ca am combina plina...cu materie prima.Si zacusca se face in 12 minute..iar dulceata in 10.La thermomix...ca doar nu o fac io in cratita.Si la noi nu se pune problema ca facem in felul asta economie...ca n-avem nici o problema cu economiaci ca le fac eu...ca am o problema cu alimentatia...nu mai mananc nimic procesat de altii...trebuie sa stiu ce bag in gura neaparat.Da-ti seama ca un an de zile am mancat numai alge de la o ferma de alge din Shanhai...mi le trimeteau in butoiase...erau proaspete...nici un fel de conservant...nu-ti spun in ce balosenie stateau...Prima oara am fost cu un amic la sursa...sa vedem in ce conditii stau algele...sa vedem probe de laborator...dupa care imi trimeteau lunar ...ideea e ca nici un efort nu mi s-a parut mare ptr. sanatatea mea...chiar sa maninc o asa scarbosenie 1 an de zile...brrrr!De atunci am inceput sa fiu atenta...la hrana in general...si implicit ca acum toata familia mancam diferit de restul oamenilor.Si vad copii raciti la scoala...ai mei n-au nici pe naiba...Ricu nu a lipsit nici macar o zi din viata lui de scolar.Nu stiu daca citeai pe vremea cand ma tavaleam pe aici cu atatea raceli si otite si nu mai stiu cate probleme cu Ricu mic fiind.
La una din cele mai tari clinici de tratat migrena din Germania,lui Mario i-au dat o saptamana iaurt si paine...nu pe saturate...ci numai cat sa nu moara de foame...si 3l de ceai pe zi.Toti pacientii aveau acelasi regim...dupa care hrana preparata la aburi...carne numai de pui sau curcan,peste si legume.Dupa o luna...a venit acasa...nou...el care suferea de migrene cumplite...doua episoade pe saptamana.Un mare nuritionist de pe aici mi-a spus ca noi in general mancam prea mult cantitativ si prea prost calitativ...Gata,nu mai zic nimic...deja e plictisitor monologul meu
revenind la treburi de actualitate...va rog sa ne tineti pumnii maine...avem testare cu ceasul...am senzatia ca de atata repetat...am zapacit copilul...s-a culcat cu ceasul sub pernasa mai repete cand se trezeste.

Mergi la inceput