Braces (ap. dentar) pt. copii, la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Cristina, dentista care ii face extractiile este pediatru, fata este obisnuita cu ea, doar, acum, parca imi pare rau ca am programat totul intr-o singura zi.. Sper ca ii va scoate mai usor avand in vedere ca ii imping din spate dintii permanenti. Oare asa sa fie, se slabesc radacinile daca sunt impisi (numai unul se misca puternic dintre toti 5)?

Anamaria, ne-am programat la ei, sunt singurii mai de soi din oras (nu ne ducem in oraselul nostru -nu exista dentist pediatru-, ci intr-un oras mai marisor din apropiere ( tot acolo ne vom muta, daca reusim sa vindem aici, nu-i de urnit din sud barbatul meu, desi se plange vartos :( ).
Apoi dintii sunt tare inghesuiti plus ca vreo doi se pare ca ies rasuciti cu 90 de grade, daca se intelege...
Eh, ce sa mai spun despre costuri, la sfarsit asistenta ne-a adus la cunostinta ca ortodontul ne-a facut reducere (care nu-ti va flutura asta pe sub nas, ca sa le fii recunoscator?), nu mai stiu din ce motiv.

La medic si noi platim 20% din nota, in schimb la dentist e jale. Iar la ortodont, mai mult ca sigur, nu vom vedea nimic inapoi (avem Blue Cross/Blue Shield, sotul a fost profesor la liceu, la stat). Nu cred sa ne permitem braces peste 2-4 ani, daca acum cer 6000 de copil.... Macar de ar iesi toti dintii cat de cat ordonati (slabe sperante totusi), sper sa ajute la ceva maintainerul.

Mihaela, cum o evalueaza dentistul pe Silvia? Exclusiv vizual sau are alte metode?

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

I-a pipait gingiile ca sa vada cum sunt dispusi dintii care trebuie sa iasa. Nu i-a facut film, a zis ca se simt inca inauntru si nu par sa iasa aiurea dar ca mai vedem peste 6 luni. Silvia a schimbat numai 8 dinti pana acum, 4 sus si 4 jos. Ortodontistul se "baga" numai daca dentistul e depasit si cere o consultatie de specialitate.
Si am gresit, nu sunt caninii cei iesiti mai in afara, sunt cei doi dinti de langa primii din fata, nu stiu cum se numesc :). Au iesit strambi pentru ca amandoi au iesit peste cei de lapte, iar domnisoara nu a fost de convins sa mergem la dentist sa ii scoata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Dana, eu nu am vazut pana acum o estimare a intregului tratament, ci doar pt prima parte, pana la "sarma" aia cum ii spui tu. Am avut mai multe de indreptat inainte de aparatul dentar fix si inca n-am ajuns la el. A avut Brackets, acum are un aparat din ala mobil pt ca. 12h pe zi. De fiecare data primim o factura pe care scrie tot ce a facut si din suma total platim contributia noastra (parca 10%..?) Pe care o recuperam cand totul e incheiat. De vreun an de zile de cand tot mergem tot la 6 sapt. la ortodont, numai asa a fost. Factura cu partea 9 euro a fost cand am fost doar sa-i ia amprenta pt aparatul mobil, fara consultatie, doar cu asistenta.
Daca e normal sau nu sa platesc ceva lunar... nu stiu, nu mi-am pus problema asta pana acum. M-am gandit si eu daca la primele vizite, cand am discutat planul pe urmatorii x ani, daca a mentionat ceva... nu cred, eu aici am citit pt prima data de banii astia.
Na, n-am vrut sa derutez pe nimeni... doar ca eu n-am mai auzit de taxa asta.

ML, da, dintii ies cu atat mai usor cu cat cei de dedesubt sunt mai spre suprafata. Noua nu ne-a scos maselele o data, dar e drept ca la o masea ramane gaura mai mare. Vedeti si voi pe loc daca ea are chef sa termine totul o data, sau nu mai vrea... La extractii dr. a vb f mult cu ea, i-a explicat ce face si pe ea asta a ajutat-o f mult sa treaca peste momentul resp. Bafta multa, sa ne spui cum fu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cristina,poate m-oi fi exprimat eu aiurea,nu e vorba de nicio taxa,e vorba de costul sau costurile lucrarii!

Din aceste costuri,o parte suporta casa de asigurari(deci banii aia care i-am primit inapoi prin trimiterea facturilor)si o parte suporta pacientul!Partea suportata de pacient este sub forma acetei rate lunare!Ma rog asa a fost la noi,o rata de 25 de euro pe luna!

Deci dupa mai bine de 5 ani de tratament(daca inumtzim 60 de luni cu 25 d,reiese partea suportata de mine),inapoi de la casa am primit undeva la 7-800 de euro!Sumele-s rotunjite,dar in total a costat undeva la 2300 de euro tratamentul!

Acum imi dau seama ca la voi ,fiind inca in tratament,tzi-e greu sa spui ce platitzi voi si cit plateste casa,dar e clar ca asigurarea de sanatate nu suporta 100%!

editez sa spun ca acum nici eu nu vreau sa dau informatzii false,insa eu sincer as intreba ce suporta casa de asigurari si ce suport eu,sa nu ma trezesc la sfirsit cu o factura de te uitzi crucis la ea)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s


Si am gresit, nu sunt caninii cei iesiti mai in afara, sunt cei doi dinti de langa primii din fata, nu stiu cum se numesc :). Au iesit strambi pentru ca amandoi au iesit peste cei de lapte, iar domnisoara nu a fost de convins sa mergem la dentist sa ii scoata...


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Multumesc Mihaela pentru detalii. Imi cer scuze ca te frec, nu ma supar (parol :)), daca te-ai plictisit sa-mi raspunzi. Dentistul v-a recomandat sa-i scoateti si fetita nu a vrut sau lui i-a fost egal, ori asa ori asa..? Intreb pentru ca-mi baga cuiul Anamaria (glumesc, dar azi noapte m-am trezit si ma gandeam daca chiar este necesara extractia si space mainitainerul sau se grabesc ei spre..." binele nostru" si al buzunarului propriu... Inclin sa cred ca au dreptate si ca va ajuta, dar nu-s convinsa 100%.

Cristina, nu cred sa fie cale de intors pt. ca ii va face anestezie pe ambele parti si sus si jos de la inceput. Fata este destul de curajoasa, mi-am zis ca mai bine merge si scapa de toate cele intr-o zi decat sa o lungim. Parca mai mult se plange dupa (nu ii place cum se simte gura amortita), decat in timpul procedurii. Multumesc, sper si eu sa nu fie probleme (nu-mi amintesc cat de avansati sunt dintii permanenti..., iar radiografiile au ramas la ei).

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu, nu ma supar :). Cat stiu si eu spun cu placere.
N-am ajuns atunci la dentist cand dintii noi au iesit si cei vechi inca nu cazusera. Cum la noi controlul se face la un an jumate, asta a fost in perioada dintre controale, degeaba am insistat si am incercat sa o convingem pe Silvia sa facem programare sa ii scoata dintisorii de lapte ca nu am avut cu cine. Au cazut ei pana la urma, dar dupa vreo luna sau chiar doua al doilea cand deja cei noi erau iesiti si mari. De asta au iesit in afara si arata ca un vampiras :). Cand am ajuns la dentist, la controlul de care spuneam mai sus, deja nu mai avea dintisorii de lapte, dar era la putin timp dupa ce ii cazusera si cei definitivi stateau inca iesiti. Atunci ne-a spus dentista ca ii vom urmari dar cu siguranta se vor mai aranja si asa a fost. S-au aranjat mult intre timp, am vazut si noi. Dar totusi de va chema mai des ca sa vada cum ies restul dintilor...

Eu chiar nu stiu ce sfat sa iti dau. Vad ca multe pareri sunt pentru braces devreme. Dar cum spuneam, aici nu se grabesc. Acum dintii Silviei nu aratau foarte jalnic, poate depinde de situatie. Dar Dianei stiu ca i-au spus cand a vazut-o ortodontistul(ei i-au facut si film dar a si studiat-o manual) ca nu e cazul de aparat inca(Diana avea atunci 14 ani) ca e in crestere si ei se mai aranjeaza. Nah nici Diana nu are dinti urati, nu sunt strambi tare, dar nu sunt asezati perfect pe linie...o mica ccc cosmetizare s-ar putea face. :)

Ce sa spun, poate aici e acoperit de asigurari, sau de faptul ca ccc copiii au gratuitate la dentist pana la 20 de ani si intra si asta? Si de aceea nu se grabesc, ca sa mai apuce lumea sa plateasca si din buzunar :)). Chiar nu stiu, ca daca nu a fost cazul nu am mai intrebat :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, mai voiam sa adaug ca Diana are colegi/colege care au de vreo 2 ani braces. De pe la 13 ani. Se poate ca la ei era mai grava situatia, habar nu am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Inteleg ce spui, Mihaela si iti multumesc. Ma gandeam ca mai multe decizii pripite am luat cu primul copil decat cu al doilea si acum imi pare rau, de asta nu am stare si intreb. Plus ca ma agaseaza graba cu care-i musai sa se rezolve toate. Deh, imi inchipui ca mi-ar fi bine la olandezi, sa ma trimita acasa cum am venit .

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dana, si la noi e ca la Cristina. Bianca merge cam odat ala 6 sapt (deci cam de 2 ori pe quartal) si am platit de fiecare data 12, 84 Euro (partea noastra, adica 20% din tratamentul pe quartal). Altceva nu am platit, nici o taxa lunara. Eu sunt la BKK Gesundheit si ni s-a spus ca la sfarsitul tratamentului, vom recupera acesti 20% care-i platim de-a lungul tratamentului.

Tu esti sigura ca voi nu atzi optat si pt o varianta mai "procopsita" de aparat dentar? Stii de ce intreb?! Pt ca mie mi-a facut un plan pe 3 ani cu rate lunare de 45 Euro, cu sirma mai fina is bracheti la fel.....eu nu l-am acceptat, ea tot mai spera sa ma razgindesc. Acesti bani insa (cam 1800 Euro ar fi) ii platesti din buzunar, pe linga cei 20% si nu-i mai vezi in veci.

Bianca a avut azi termin si a anuntat-o ca peste 3 sapt ii pune aparatul fix. O sa vad la factura din decembrie cit costa montarea lui si a brechitilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Andreia,n-am avut niciun aparat pricopsit,brechetzii au fost normali ...ca orice brechetzi!

Eu bineintzeles ca-s toatal nelamnurita acum,si la dentist la o adica platesti mai mult decit platitzi voi tratamentul ortodontic!

La noi dupa cum am spus nici problemele nu au fost foarte grave,am fost la limita sa spun asa sa ne plateasca casa de asigurari!

Deci noi am incheiat totul,inclusiv recuperarea costurilor anul asta,acum va astept pe voi sa terminatzimacar sa vad cum s-a procedat in cazul vostru!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput