teama de nastere

teama de nastere | Autor: ibisgreen

Link direct la acest mesaj


sunt mamica!
sunt in a 37-a saptamana si...mai e putin!
fetita mea face armonica din burtica, cu toate ca e micuta; ador s-o simt cum se misca, chiar de-mi ia orice farama de rasuflare, se merita totul!
mi-e teama de nastere, imi doresc sa trec cu bine, mai ales ca am avut ceva probleme cu sarcina, cu surprizele neasteptate ale vietii, in care am ramas doar eu sa fac fata la tot, fara a-l mai avea pe taty langa noi....si cata nevoie am acum, nu am cuvinte; nu vreau sa scriu prea mult despre acest subiect, nu se merita.
am ajuns aici pentru ca am invatat multe, aici imi urmaream dezvoltarea sarcinii pe saptamani si multe altele.
citesc si mai prind curaj!
e prima sarcina si mi-o doresc de nu-mi concep altfel viata.
ma gandesc la momentul nasterii si...parca incep sa-mi transpire mainile...offf...oare e normal chiar asa?! doar nu sunt prima si nici ultima; poate sunt prea mari grijile, nu stiu.
sa dea Dumnezeu la toti copiii si parintii sanatate, putere si iubire si sa-i dea si fetitei mele! atat imi doresc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Ibisgreen, o sa capeti putere.
E normal sa inceapa sa-ti fie teama, cred ca tuturor le-a fost si tuturor o sa le fie.
Tu esti insa puternica, te descurci minunat si o sa o scoti la capat, fi fara griji

+23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Draga de tine, nu -ti mai fie frica, totul trece. Cum spune Matzaila, cred ca aproape tuturor ne-a fost frica, e normal. Eu acum nu-mi mai aduc aminte nimic din durere, ci doar finalul fericit! Putere, mamico, si sa vii cu noutati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu nu cred ca cineva nu a avut moment de panica inainte de nastere

eu tin minte foarte bine cand mi s-a intamplat si as fi vrut sa spun ca eu nu sunt pregatita, insa era aiurea pentru ca bb era pregatita. atunci m-am imbarbatat si mi-am zis ca asta e, nu am unde fugi pentru ca efectiv nu aveam cum fugi

gandeste pozitiv, gandeste ca totul va fi bine si cu tine si cu bb
sarcina usoara in continuare si o naster de nota 10

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Asa e, nu esti nici prima, nici ultima...care s-a temut de nastere! Totul o sa fie bine, o sa vezi, trece de zici ca nu a fost si ramane rezultatul minunat - copilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Am fost si eu in situatia ta (singura inca din sarcina) si a iesit foarte bine pana la urma

Eu am preferat sa ma axez pe partea de logistica, am avut plan A, plan B si plan C tricotate in minte, de la cine sun cand ma apuca contractiile, pana la cine ma ajuta in primele saptamani (credeam eu) la baita. Sincer in mintea mea totul era mult mai greu decat a fost de fapt

Cea mai grea mi s-a parut adaptarea la "viata de mama", adica constientizarea responsabilitatii pe care o am fata de copil si ca nu mai sunt eu vioara intaia, ca exista altcineva mai important decat mine. Dar m-am obisnuit si cu asta, acum e deja a doua natura, gasesc foarte natural faptul ca fi-mea are 5 perechi de sosoni si io doar 2



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput