Adoptia unui copil mai mare (peste 3 ani)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

MYH , cand am citit mi-au dat lacrimile, ai dreptate la TV vedem doar lucruri negative si tot ce e rau, pana si desenele animate sunt URATE,imi este dor de TOM SI JERYY, MIHAELA, TONTONEL SI BOMBONEL,si toate desenele animate din copilaria noastra, eu mi-am propus ca o sa ma joc cu ingerasul meu si am sa ii arat toate jocurile din copilaria mea, cand nu exista internet si TV prin cablu

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

erato la noi nu a fost cazul ca Alex era sub 3 anisori cand l-am adus si chiar si asa el nu a pus nici o intrebare,s-a adaptat imediat.A fost incredibil .Insa AM a noastra devenise putin cam agresiva si ne suna tot timpul,dupa 2 luni vroia sa-l vada si am considerat ca nu-i va face bine mai ales ca nu a pus nici o intrebare copilul si de cate ori incercam sa-i spun despre copiii de acolo (mai erau doi frati mai mari) incepea sa planga si sa-mi spuna ca nu vrea inapoi desi nu era vorba despre asta..Si la noi AM l-a crescut foarte bine ,educat si chiar i-am multumit pentru asta dar aveau un atasament exagerat fatza de el si am produs ruptura dupa un an de zile cand ne spunea ca vin la noi acasa si noi sa mergem cu el in parc si ei se vor uita de la distanta la el...deja mi s-a parut aiurea si am pus punct!
Depinde de fiecare cum considera.La voi e chiar maricel 5 ani,dar ii spun eu ca uneori parca ai sa vrei sa se produca ruptura de AM.
Nu o sa fie usor la inceput dar generatia asta de copii e foarte desteapta si cand va vedea ca va fii inconjurat de dragoste,ca are o stabilitate alaturi de voi o sa se schimbe singur.Totul e sa aveti rabdare cu el,probabil ca in momente de furie (copii au asa ceva) iti va spune lucruri care te vor durea de genul 'vreau inapoi la AM' ,tu atunci trebuie sa discuti cu el foarte calm.Eu consider ca o sa fie bine si in scurt timp ne vei spune ce mult s-a atasat de voi
simo_73e foarte frumos ce spui ca vrei sa-i arati jocurile din copilaria noastra insa iti spun din start ca nu-l vor pasiona decat poate pana la varsta de 4 ani.Daca va merge la gradinita va descoperi jocurile generatiei lor si atunci jocurile noastre din copilarie o sa li se para banale.
Noi mergem pe varianta asta cu puiul nostru dar deocamdata inca merge.....deja ne vine de la gradinita cu alte jocuri moderniste,ne cere desene animate cu Spiderman,cu Cars etc....si ce sa facem?Ne adaptam generatiei lui cu anumite restrictii....ca nu-l lasam de ex la Cartoon Network ca sunt numai desene dure si scarboase,aici chiar are restrictie in sensul ca am scos din meniu TV-ului acest program.
I-am luat DVD-uri cu Tom si Jerry,cu Michy Mouse etc...mergem inainte pe drumul lui..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Analias si noi am vrea atunci cand vom gasi copilasul sa adaugam si alt prenume . Cum se procedeaza ? Pot exista obiectii in acest sens ? Ma gandesc ca ar putea sa ne spuna ca nu se poate . In care faza a adoptiei se adauga prenumele si cine face acest lucru ? Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui LIANA22

Analias si noi am vrea atunci cand vom gasi copilasul sa adaugam si alt prenume . Cum se procedeaza ? Pot exista obiectii in acest sens ? Ma gandesc ca ar putea sa ne spuna ca nu se poate . In care faza a adoptiei se adauga prenumele si cine face acest lucru ? Multumesc !


Numele se poate schimba integral, partial, sau se poate adauga la cel actual. Asta se intampla la tribunal, atunci cand veti fi intrebati daca ramane acel nume sau doriti schimbarea lui.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Multumesc SoriLea , intrebam pentru ca au fost situatii cand nu s-a accepat adaugarea unui prenume .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui LIANA22

Multumesc SoriLea , intrebam pentru ca au fost situatii cand nu s-a accepat adaugarea unui prenume .


Eu personal nu cunosc pe nimeni care sa nu fi fost intrebat daca doreste sa schimbe numele sau il pastreaza pe cel actual. Si cunosc diferite tipuri de adoptie...


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

LIANA22, nu imi mai amintesc exact procedura, insa stiu ca imediat ce am adus fetita acasa am depus la DGPC din sectorul meu o cerere privind adaugarea prenumelor. AS nu a fost prea incantata si mi-a spus ca in general instanta respinge asemenea cereri, cu exceptia cazurilor cand exista o motivatie puternica. Fusesem pregatita insa de AS din judetul de unde era fetita pentru un asemenea raspuns, asa ca tot ce am facut a fost sa motivez pe cerere: 'doresc adaugarea prenumelor X si Y, deoarece sunt numele mele preferate.' S-ar putea sa fie sunat chiar ironic. AS nu a mai comentat nimic. La tribunal a fost doar juristul directiei, care nici macar nu stia de cererea mea, insa presedinta completului de judecata a fost tare draguta: m-a intrebat daca imi mentin cererea, mi-a spus ca si ei ii plac extrem de mult acele prenume si m-a rugat sa ma apropii de ca sa verific daca au fost editate corect numele (tocmai pentru ca era vorba de nume exotice, extrem de rar intalnite la noi).

Legea permite sigur adaugarea prenumelor in cazul adoptiilor si nu vad de ce nu?! Cel putin in cazul fetitei mele, prenumele ii fusese dat in maternitate de reprezentatul primariei din departamentul de asistenta sociala. Ea a fost parasita in maternitate, asa ca trebuia sa i se stabileasca o identitate. Mama era cunoscuta, pentru ca se internase legal, insa fugise din spital si au mai gasit-o abia dupa cateva luni. In asemenea cazuri - si cu siguranta sunt multe cazuri asemanatoare - nu vad de ce nu ar fi legea de acord ca familia adoptiva sa ii dea un nume, asa cum ar fi facut si in cazul copilului biologic. Daca iti doresti adaugarea unor prenume, sunt sigura ca nu vei intampina probleme in instanta, chiar daca este vorba de un copil mai maricel. Important este sa ai depusa cererea din timp, pentru a nu da instantei motiv de respingere sau amanare. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Analias multumesc mult pentru precizari , sunt familii care nu au intampinat nici un fel de obstacol in adaugarea unui prenume si alte familii care pur si simplu nu au reusit . Si-au facut atatea planuri inainte si instanta nu a fost deacord cu adaugarea unui prenume , desi legea permite din cate am auzit . Probabil trebuia facuta cerere inainte asa dupa cum spui . In perioada de incredintare ai depus cererea ? la AS sau undeva la secretariat ? ma gandesc ca ar trebui un nr. de inregistrare , pentru ca ulterior sa existe o dovada daca este nevoie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

LIANA22, eu stiu o singura familie, tot din Buc, care nu a putut sa adauge prenume copilului, dar problema nu a fost in instanta. Ca si mine, au fost descurajati de AS, iar ei au luat de bun opinia ei, asa ca nici macar nu au incercat.

E normal ca instanta sa nu accepte adaugarea numelor, daca nu exista o cerere depusa la dosar in prealabil. AS a fetitei mi-a spus ca daca uit sa depun cererea la directie in perioada de incredintare, tot ce mai poate face instanta este sa imi recomande sa deschid eu un nou dosar, special pentru adaugarea prenumelor. Ceea ce nu prea mi-a suras.

Eu i-am dat cererea AS in mana, insa tinand cont ca mi-a ratacit o copie a certificatului de nastere a fetitei si a intarziat depunerea dosarului in asa fel incat a trebuit sa ma reatestez, am deranjat-o cu telefoane de verificare pe sefa ei, care era o draguta. Daca AS ar fi fost atenta - sau daca ar fi luat macar in seama atentionarea mea - as fi reusit finalizarea completa a dosarului fara reatestare - ceea ce se intampla foarte rar! Nu ma plang, pentru ca din jena pentru situatia creata, reatestarea s-a facut aproape automat, dar am mai pierdut ceva timp.

Deci, ideea e ca ar trebui sa depui cererea in asa fel incat sa ai o dovada, probabil un numar de inregistrare ar fi ideal. Si inca ceva: spuneam mai devreme ca juristul directiei habar nu avea de cererea mea. Banuiesc deci ca nu prea exista comunicare intre ei, asa ca trebuie sa fii blindata cu toate dovezile posibile ca ai depus tot ce trebuie. E drept ca au trecut cativa ani de cand am trecut eu prin aceasta procedura juridica, asa ca s-or mai fi schimbat lucrurile (sau persoanele) prin unele birouri :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

pe noi ne-a intrebat din start daca dorim sa schimbam prenumele sau sa le inversam.nu am dorit ca avem prenume frumoase si poate doar daca avea vreun prenume ciudat le schimbam.
In instanta ne-au intrebat daca dorim sa schimbam .
AS ne-a zis doar ca uneori la modificari de genul asta se poate gresi la redactarea hotararii si trebuie sa se refaca etc etc si se lungeste situatia...insa si asa tot a fost gresita si a trebuit modificata asa ca...
nu vad impedimentul la schimbarea prenumelui sau adaugare....acum depinde de DPC daca au chef de munca..ca pana la urma aici e problema ca trebuie sa faca hartzoage si e greu..daca ma intelegeti...se raceste cafeaua....

Mergi la inceput