M-am hotarat.............adoptie(76)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Crinuta71, mie la gradinita mi-a cerut doar certificatul de nastere, cererea din care sa rezulte ca vreau sa-l inscriu la gradinita respectiva si adeverita din care sa rezulte ca este sanatos.
Oricum, fi fara grija nu sunt verificate actele in amanuntime. Insusi verificare certificatului de nastere ar duce la intelegerea faptului ca baietelul/fetita este adoptata.

La scoala nici eu nu am spus ca baietelul meu este adoptat. Nu pentru ca mi-e teama ca sunt oameni binevoitori, ci pentru simplu motiv ca nu vreau sa obtina baietelul meu anumite atribute care sa-l diferentieze de alti copii din clasa lui. Am sa-i spun doamnei invatatoare acest lucru, dar vreau sa-i spun dupa clasa I.
Poate stie deja, dar nu m-a intrebat. Daca stie, cred ca ma lasa sa fac eu primul pas in deschiderea acestui subiect. Oricum cel putin doua mamici din clasa lui Lau stiu ca baietelul meu este adoptat. Deci, daca stiu doua o sa afle si celelalte. Dar pana atunci baietelul meu va deveni prieten cu toti si nimeni nu va mai putea sa-i puna vreo eticheta nedorita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Erato, din cate tin eu minte maine este ziua cea mare! Sa va strangeti toti acasa cu drag!

Anca Wish are mare dreptate in sfaturile pe care le-a impartasit aici. Eu as mai adauga un singur lucru. Eu am adus acasa fetita maricica (5 ani) si inainte de a pleca am lasat cate o dara din parfumul pe care il folosesc eu prin toata casa. Simtul olfactiv al pustoaicei a functionat perfect: dupa ce a facut primul pas in casa a 'amusinat' ca un catel si mi-a zis ca miroase tare frumos, la maternala nu mirosea asa (eu am fost o singura data in casa maternalei si intr-adevar in bucatarie mirosea a vin si tuica, iar in restul casei mirosea a casa veche). Si acum, dupa 3 ani, fetita isi aminteste cum a impresionat-o mirosul casei unde urma sa locuiasca, iar pe mine ma recunoaste de multe ori, in multime, dupa parfum. Mai mult, de curand a avut de scris o compunere despre casa ei si a mentionat si aspectul olfactiv si a zis ca ea nu a mai intalnit nici o casa care sa miroasa asa frumos precum casa ei.

Sa aveti cu totii - copilasi si parinti - un Mos Nicolae darnic si placut! Al nostru vine cu o multime de carti si ceva jocuri, iar Mosul Craciun speram sa ne ajute sa adoptam si un catelus (acum 2 ani am adoptat o pisicuta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

ERATO.....te asteptam sa ne povestesti cum a fost drumul,cum s-a comportat in primele zile.
Vai, cand ma gandesc ca voi trece si eu prin aceleasi emotii, deja ma iau fiori......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am sa va spun ce am facut, dupa ce iau legatura cu medicul de familie.

Da, de aceea imi e teama, sa nu fie ,,judecat,, (in caz ca este mai neastamparat sau mai stiu eu ce), sa se interpreteze ca e din cauza ca e adoptat (mie multi imi spun si acum, ca oare stiu in ce m-am bagat....si altele, mai bine nu mai scriu, dar chiar nu ma intereseaza, am deja raspunsuri). Insa nu vreau sa-l supere pe el, alti copii sau chiar adulti, cu cine stie ce remarci. Este un copil atat de scump si de sensibil....

La cele care va asteptati copilasul va doresc succes si sa aveti speranta ca o sa vina si puiul vostru sigur, atunci cand trebuie sa vina.

Mergi la inceput