M-am hotarat.............adoptie(76)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

Si eu am jurnal, doar ca incepe din data de 6.08.2008-sarbatoarea schimbarii la fata...-cand am depus dosarul pentru adoptie la directie.
La noi a fost mai simplu, stia ca nu are parinti, l-am intrebat daca vrea sa fim parintii lui, acum am aflat ca isi imagina ca este orfan si nu am pierdut momentul sa ii vorbesc despre abandon si despre lucrul cel mai important, anume ca este iubit, ca parintii care adopta sunt oameni care iubesc mult, mult copiii si ca este in siguranta cu noi . Practic, acum puiul nostru stie tot ce stim si noi, biologicii nefiind cunoscuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ditza_ditza spune:

Sunt multe framantari care nu-ti dau pace atunci cand te hotarasti sa adopti,dar cine stie cu adevarat viitorul?

Cand ne-am dus la maternala sa-l cunoastem pe baitel am vrut sa trec pe langa caruciorul unde se afla fara sa "tabar asupra lui".Asta mic se afla cu privirea intr-o parte si aveai impresia ca nu-l intereseaza de ce se intampla in jur,o secunda i-am atins marginea carutului si m-a prins de deget,abia atunci a inceput sa priveasca fetele tuturor dar mie nu-mi dadea drumul.Am intrat in casa si s-a creat un cerc in jurul lui,ne-a studiat mai bine si a ales sa vina in bratele meu,moment in care ma lovea cu palmuta si ofta ca un om mare.Aveai senzatia ca spune "Hei,nu mai ajungeati o data?
Cand i-a venit randul sotului sa-l ia in brate a inceput distractia,radeau doar ca se uitau unul la celalalt.
Acum suntem o familie marita la propriu dar si la figurat.Are multi frati adoptati de diferite familii,ne-am intalnit cu doua surioare de-le lui dar asta-i deja alta poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

noi uneori si uitam ca e adoptat asa de mult ne-am unit!
nu tin un jurnal ca sincer nu am timp dar tin minte deocamdata fiecare pas de 2 ani de cand e la noi.fiecare etapa fiecare cuvintel spus de el si ne bucuram in fiecare zi impreuna de toate lucruriile frumoase.
tot ce conteaza pentru noi este faptul ca il vedem fericit,orice zambet al noi ne aduce bucurie!!!e tot ce conteaza.
cand vine la mine si ma pupa cu foc,imi ia mana si imi spune -ia uite mami ce fac cu mana ta!si o ia si o pupa ochii mei lucesc de bucurie.e un copil asa de bun,frumos ca soarele,dulce si foarte istet.ii iubesc fiecare particica,fiecare fir de par,il pup toata ziua si nu ma satur....si ce ma bucur ca el e la fel ca mine.Pupacios,afectos si pentru el mami ??mami e universul lui.Tati e 'mare si puternic'....:)) si il apara de oamenii rai.
Noi nu mai facem diferenta deja ca e adoptat sau ca ar fii fost venit pe cale naturala.Nu ma mai gandesc deocamdata la nimic,ce cum va reactiona cand o sa afle etc etc....deocamdata ne bucuram impreuna,ii spun in fiecare seara povestea lui tradusa ca pentru varsta lui.Il vad ca e sensibil la povestea asta,si imi spune uneori..mami ,si eu mi-am dorit o familie si uite ca Doamne Doamne m-a adus la voi,va iubesc mult!
Oriunde mergem cu el se poarta frumos,s-a prins repede educatia de el,toata lumea il admira ca la nici 4 ani vorbeste asa de frumos,repectos si uneori oriunde ar fii,cu copii sau cu altcineva il vad cum ridica capul si ma cauta...cand imi gaseste privirea imi trimite un pupic si imi striga:Mami a mea,te iubesc mult!!!cred ca nu mai trebuie spus nimic....tot ce conteaza este ca suntem un TRIO de exceptie care ne iubim foarte mult!O familie frumoasa si cu un catelus nebunatic care il iubeste pe Alex enorm si invers.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:


Hello! Nu am somn..... si ma gandeam la voi... si am intrat sa vad ce mai faceti... sa mai citesc niste vesti bune...
Astept si eu cu nerabdare sa se schimbe legea adoptiei, nu pentru mine, ca dupa cum unele stiti, nici o lege nu a stat intre mine si printesa mea. Astept pentru prietena mea care are o fetita si isi doreste foarte mult sa adopte un baietel.

Despre noi.... suntem bine. Inca nu i-am spus absolut nimic Teodorei. Se uita la cezariana mea si stie ca "a taiat domnu' si a scos pe Sebi", a intrebat daca acolo a fost si ea, i-am spus ca nu, ca a stat in alta burtica, dar nu cred ca a inteles prea multe..... e inca mica.
Va veni si momentul ala.... cat de curand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clisu spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Si eu la ceas de sera , am trecut sa va mai citesc. Si cum vad ca toate impartasiti din dragalaseniile ingerasilor vostrii, sa va spun si eu cum ma trateaza pe mn puiul meu.

Razvan : - mami mie dol de tn! (si ma imbratiseaza)
eu : si mie dragul mami si te iubesc tare mult
Razvan : - mami, tu esti iubita mea ( si ma pupa)

asta se intampla de 'nspe mii de ori pe zi si va dati seama cat de fericita sunt

Va doresc sa fiti vesnic fericite si implinite alaturi de ingerasii vostrii, iar celor care urmeaza acu aceasta cale, le doresc sa simta cat mai rpd aceasta fericire. Nu se poate exprima in cuvinte.



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna dimineata fetelor
nu am mai scris demult,
dar asta nu inseamna ca nu v-am citit povestile, a ras inima in mine si a plans totodata cand le-am citit
aproape a trecut o luna de cand am atestatul si nimic din partea celor de la DPC, stiu ca este prea devreme, inca astept, inima mea imi spune ca am sa imi cunosc copilasul in februarie-martie, poate cine stie de ziua mamei Dumnezeu imi va trimite cel mai dorit si cel mai ravnit cadou, BEBELUSUL MEU.


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Sa dea Dzeu sa fie asa! ce chestie si cu presimtirile astea, ce legatura avem noi cu puiutii nostri. erato, sper ca nu te-ai suparat pe mine, imi cer scuze daca te-am ranit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Va salutam si noi!Nu am mai intrat tare demult.Am vazut lume noua:bun venit!Noi suntem mari,mergem la gradi,desi nu ne dam in vant caci e cu program prelungit.Cel mai mult ne place acasa cu mama si tata.Pe tata il are la degetul mic,il lasa sa faca toate trasnaile,iar mama desi incearca sa para dura o traduce feciorul ei drag!Astia suntem noi.Am citit despre fetele noi si ofurile lor,dar daca D-zeu vrea,nimic nu-I sta in cale.Initial noi am dorit fata,dar acum nu l-as da pe o infinitate de fete.El e "draga mea"si daca va fi sa vina si surioara bine,daca nu,asa ne-a fost.Noi ii multumim lui Dne din suflet.E tot ce mi-am dorit.Daca ii faceam un potret robot si nu as fi nimerit asa un baiat.E intreg nepotica mea.Toti ii zic ca sunt frati!Acum asteptam pe Mosul si ii cantam si-i spunem si poezii ca stim.Va pupam,fete dragi si cu Dumnezeu inainte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Dacrissde ce sa ma supar pe tine? Eu doar incercam sa incurajez fetele noi si sa le indemn sa fie deschise la suflet si in gandire. Daca avem pareri diferite in privinta unui anumit aspect, asta nu inseamna ca trebuie sa ne suparam. Suntem oameni si suntem diferiti, dar noi avem un punct comun, iubim copiii dincolo de limitele maternitartii si nasterii, dincolo de orice limita. In niciun caz nu m-am suparat pt ca mi-ai zis ca la mine a fost mai usor pt ca am adoptat un copil mai mare, pt ca poate, intr-adevar, asa a fost, sau poate asa a vrut Dumnezeu, pt ca el vine dintr-un judet cu f. multe familii pe lista de asteptare si nu l-a vizitat nimeni, noi am fost prima familie sunata dupa ce a devenit adoptabil.
Eu imi iubesc mult baietelul si sunt sigura ca eu n-as fi reusit sa nasc un baietel atat de frumos si de istet. Sunt trista pt ca nici acum n-am aflat termenul cand il luam acasa, el e trist si chiar a facut o depresie dupa ce am plecat ultima oara de la el, a plans, nu a vrut la gradi, nu vroia nimic, cu mine abia vorbea pt ca ii venea sa planga, de ce mami si tati au plecat fara el?!? A mai slabit si a facut cearcane, mi se rupe inima de mila lui.

Mergi la inceput