parerea logopedului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Sunt atat de dragalasi cand stalcesc cuvintele... Noua ni se intampla sa le reamintim pronuntia gresita, numai ca sa le mai auzim o data spunand cuvantul gresit. Insa au crescut amandoua si acum vorbesc corect (cel putin cea mare, micuta mai are multe de invatat). Eu as sta linistita si mi-as face probleme daca nu s-ar rezolva limbajul undeva dupa 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

David a implinit pe 8 oct. 3 ani si pronunta toate literele, dar in cuvinte le mai stalceste.
De ex: spune gradi si cand spune gradinita pronunta ganitza
Lui Dragos ii spunea Dede, noua ne placea, dar el il tot corecta si repeta ostentativ:Dede! Dede....pana intr-o seara prin august am fost in vizita la cineva si cand am plecat persoana respectiva i-a confundat. Luandu-si la revedere de la David i-a zis Noapte buna Dragos! La care el a zis " El e Dragos eu sunt David"

Eu cred ca se vor corecta singuri! Eu imi amintesc cat il mai bateau la cap pe fratele meu, niste matusi cu R-ul.....si cum ai mei il pronunta singuri de la sine. Au trecut prin perioada cand il sareau in cuvinte, apoi il pronuntau i si acum il pronunta corect!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

Multumesc la toate de raspunsuri,am incercat si varianta de a intreba de mai multe ori,dar tot cum vrea ea pronuntza.Multumesc mult pt incurajari,sper sa fie bine,presupun ca asa e la primul copil,te stresezi mai mult decat ai trebui,poate la al doilea nu am sa fiu asa.va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Alex va incepe maine sedinte cu logopedul. El are 4 ani si jumatate, si are cateva sunete cu dificultati in a le pronunta ("r" - fie nu il spune, fie il inlocuieste, "ce/ci" le inlocuieste cu "tze/tzi" etc).
Am incercat sa lucrez cu el acasa - dar exista cateva sunete pe care nu am reusit sa il fac nimic macar sa le emita (de exemplu grupurile "ce/ci"), plus ca, daca eu spun in cuvant corect, el imi spune "dar asa am vrut sa spun".
Chiar daca ei stalcesc cuvintele, ei vor sa spuna corect. Si au senzatia ca le spun corect. Deci ceva de genul "nu iti dau pana nu spui corect" nu poate decat sa ii frustreze, pentru ca ei sunt convinsi ca spun corect
TIn minte ca eram marisoara, mergeam la scoala, si in loc de "impachetat" spuneam "impatecheat". Dar eram ABSOLUT CONVINSA ca spun CORECT, si nu intelegeam ce au ai mei cu mine de ma tot pun sa repet respectivul cuvant.
Logopedul a verificat daca fetita ta poate emite sunetele. Si le poate emite. Fii fericita de asta! (al meu are vreo 5 sunete pe care momentan nu le poate emite!! le inlocuieste cu altceva).
In rest, cum a spus si ea, va constientiza in timp ca nu ii ies corect. Eventual inregistreaz-o si pune-o sa asculte ce "iese". Ca ea e convinsa ca spune ce trebuie, si nu iti da seama ca nu iese ce trebuie daca nu aude
Ah, nu sunt logoped sau ceva de specialitate, spun doar din ceea ce stiu si din experienta mea cu Alex. Poate te ajuta la ceva... parerea mea personala e ca ar trebui sa fii multumita, si sa mai ai rabdare, ca le va corecta singura in timp. Doar ca si voi, in jurul eu, sa spuneti cuvintele corect, nu sa le stalciti. BTW, daca spui tu ceva asa cum stalceste ea, o sa vezi ca nu va recunoaste cuvantul. Pentru simplul motiv ca ea e convinsa ca nu asa spune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

Multumesc mult diana,vroiam sa te intreb pe tine te-a sfatuit cineva de specialitate sa mergi cu el la logoped sau ai luat hotararea singura?

Oricum bafta multa.Sa dea domnul sa nu fie nevoie decat de cateva sedintze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

I s-a facut evaluarea la gradinita (e la o gradinita privata, si in fiecare inceput de an un logoped evalueaza copiii de peste 4 ani), dar am vrut sa iau initiativa acum cateva luni, inainte sa aflu ca va veni logopedul la gradinita. Eu eram ingrijorata pentru sunetele pe care le inlocuieste, pentru ca am observat de ceva vreme ca pur si simplu nu reuseste sa le emita, si eu nu stiu cum l-as putea ajuta din acest punct de vedere.

Succes si voua!

Mergi la inceput