Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliana2012 spune:

pt anca : imi pare sa aud asta! imi poti trim te rog pe mailul meu rezultatele analizelor anatomopatologice ?
marcus_iuliana@yahoo.com

pt karisis: te sfatuiesc sa nu alegi histerectomia ,sa faci tot posibilul sa o refuzi,implica multe riscuri.Te sfatuiesc sa ceri si o opinie dr. Rares Nechifor.Este un medic exceptional,mamei mele i a facut embolizare,banuiesc ca stii despre ce i vb.Daca te pot ajuta o voi face cu cea mai mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Nu am nimic cu dr Rares Nechifor, mi s-a parut un medic ok, insa nu toate cazurile se pot rezolva prin embolizare.

Eu sunt una dintre cazuri, am platit foarte multi bani, crezand ca voi scapa de histerectomie si pina la urma tot la histectomie am ajuns.

Ca sa nu mai spun, ca m-au sunat la 4 ani dupa embolizare, acu in primavara sa vada cum ma simt
Le-am spus sa le fie de cap, ca nu asa se procedeaza, daca vroiau un feedback ma sunau la 6 luni, nu dupa aproape 4 ani.
Ce nu spun ei, e ca embolizare nu merge decat in cazul fibroamelor mici si foarte mici. Al meu era cat o sarcina in 4 luni, crescuse in ritm galopant, nu ca as fi fost o ignoranta.

Anca, capu sus. Plangi ca sa te descarci, dar considera lucrul asta un lucru bun care ti s-a intamplat sa-l descoperi la timp, din fasa cum se spune.
Oricat suna de creppy operatia. a doua zi esti pe picioare, o sa vezi.
Nu vb din carti, vb din experienta. Va fi bine, crede asta

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

giulia vad ca situatia ta este similara cu a mea , in 2010 in aprilie , mai exact acum 2 ani m-am embolizat fibromul , mare 8/9 cm , si acum am ajuns la operatie , a trebuit sa merg sa-l scot caci nu am alta sansa sa raman insarcinata. Asa cum zici tu se pare ca nu este o solutie in cazul fibromelor mari daca doretsi o evnetuala sarcina, dar nimeni nu ne spune inainte , dupa ce-ti iau banii ...mai poti face ceva..

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Pai Laura, tocmai ca la unul dintre pap's a aparut si CIN I.

cand vad ca si pap's se incapataneaza sa o ia razna, cand vad ca si tesutul endometrial o ia razna, ca ciclurile mele sunt abundente, de lunga durata si cu cheaguri mari... chiar ma intreb daca nu ar fi mai bine sa scap de instalatie... anul asta fac 43 de ani si am 2 fete de aproape 5 ani pe care va trebui sa fiu in viata ca sa le pot creste. Nu au pe nimeni altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

printre analizele facute ieri markerul tumoral pt cancer la ovare, CA 125 mi-a iesit 50...adica dublu fata de limita maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Kari, fugi la dr si tu!

Sanatate multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Kari, asa cum spunea si Lavi02 ar trebui sa mergi din nou la dr. cu rezultatele si sa-ti explice pe intelesul tau; dupa parerea mea PAP II si CIN I nu e nimic grav; PAP II e normal la femeile active sexual si CIN I poate insemna o inflamatie, o rana; totul este sa repeti PAP-ul la vreo trei luni.
In ceea ce priveste markeri tumorali, rezultatul nu e unul pe care sa vrei sa-l auzi, dar intreaba dr. ce trebuie facut.
Anca, tu cum te mai simti? Ai ceva noutati?
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Laura, saru mana. Azi ma simt foarte bine. Sunt iar in verva. O zi asa, o zi altfel. Asta e. Azi vad jumatate plina a paharului: o sa fac o economie semnificativa la buget nemaicumparand tampoane.
Mai e o saptamana si...gata!

Am un stres legat de sonda de pipi, de drene. Intrebare: sangerezi dupa???

Lachi, am citit aseara de markeri tumorali, pe un site al unui anatomo-patolog, si 50 nu e un rezultat care sa puna probleme. Ceva chistulete ar putea sa fie cauza. Erau persoane carora le iesise valori de 3.000 si aveau motive sa fie ingrijorate. Era o persoana care avea o valoare de 1.000 si ii descoperise endometrioza. Asa ca, draga mea, calmeaza-te!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Anca, ma rog pentru tine sa fie bine

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Anca ma bucur ca azi e ziua buna; asa cum spuneai mai ai o saptamana si scapi. Pot sa-ti spun din tot sufletul ca va merita; eu si acum ma gandesc de ce am mai asteptat un an si am facut o conizatie prima data si abia peste un an am facut histero. Atunci vroiam sa salvez cat mai mult "din mine", dar acum pot spune ca nu a meritat. Nu stiu de ce am suportat dureri asa mari, sangerari mari la ciclu si intre, viata sexuala era un calvar, aveam dureri groaznice, noroc cu sotul intelegator ca nu ma stresa des .
Si eu i-am cerut dr. sa nu-mi puna sonda si mi-a explicat ca e importanta, asa masoara ei diureza; vei face perfuzi si daca ei introduc un litru de lichid, atunci in punga colectoare tu trebuie sa ai un litru de urina. Eu dren nu am avut, am intrebat de ce si mi-a spus ca dren se pune in cazul in care exista suspiciunea ca s-a piscat ceva intestin sau organ, sau in cazul hemoragiei interne, sau infectie pe acolo se scurg lichidele nedorite. E bine daca-ti pune dren.
Ar trebui sa-ti duci un brau, ca din acela care se pune dupa nastere, sa nu-l strangi foarte tare, dar te ajuta cand tusesti, stranuti, ca nu lasa abdomenul asa liber sa se miste cum vrea el.
Ce altceva sa-ti mai spun? Intreaba-ma orice si-ti raspund cu placere.
Te pup,
Laura

Mergi la inceput