Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***351***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Salutare!!!

Urgent ca nu mai pot!!!

Vreau sa trimit pe cineva la farmacie, dar ziceti-mi va rog ce pot sa iau de gat. Am amigdalele cat casa si sunt rosii ca 2 rosii si gatul tot rosul este. Ma doare de nu mai pot cand inghit. Stiti ceva homeopate ok si pt gravide? Vad ca incepe sa se puna si puroi pe ele.

Oare tantum verde este ok sa iau? Am cautat prospect pe net dar nu zicea nimic de contraindicatii.

Astept

va pup

Olga, mamica lui David iepurasul si 20+


Eu tin minte ca m-am indopat cu Stodal si Homeogene.
Eu am luat si antibiotic insa eram deja in luna mare de sarcina. Nu stiu daca acum poti lua ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

olguta: homeogene luate cate 2 odata
hexoralete partile/spray - as merge mai degraba pe asta decat pe tantum, care este mai slabut
eventual si spray cu propolis

+ ceaiuri caldute cu multa lamaie, supe calde



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Olga, nu ai posibilitate sa suni un medic? Ori medicul de familie, ori pe cel care-ti urmareste sarcina; chiar eu nu stiu ce sa-ti recomand in afara de oscilococcinum si ceai cu lamiie si miere. Sanatate!

***

Pisik, ma bucur ca ati reusit!!!

***

Gianina, succes intr-ale slabitului si intr-ale poftitului!

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

HOla!

Ca uitai sa va salut!

Pe linga struguri si cafea va servesc cu "proseco", migdale si tarta de mere, desi eu sint la ziua de cartofi!

La 4 ani de casatorie se serbeaza nunta de...? Ca habar nu am .

Pup.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Inapreda, felicitari !

Olga, miere, o lingurita, tinuta in gura si "supta", inghitita cite putin, este un antiseptic excelent. De asemenea, tinctura de propolis; e cu alcool, dar la 15-20 pic in putina apa, de 3 ori pe zi, nu e nici o problema.
Tantumul stiu ca reduce senzatia aia nasoala, nu stiu de indicatii si contraindicatii.
Lapte caldut cu galbenus de ou si cu miere, gen lapte de pasare cum ne faceau ai nostri cind eram mici de asemenea calmeaza gitul.
Sterge (badijoneaza) amigdalele cu albastru de metil, e fff eficient.

Gianina, te rog, lamureste-ma si pe mine cu ceva. CIND faceti voi mincare amindoua? Eu am o mare problema cu organizarea la capitolul asta, dimineata nu iese afara deloc, eu ajung la 4.30 in general, nici nu maninc, nici nimic, o imbrac si plecam afara. Unde stam, in functie de temperatura (zilele astea a fost cald si seara) pina la 18.30-19.30. Cind vin acasa, seara, maninca ori paste cu brinza, ori paste cu sos de rosii si carne, ori carne plus garnitura. Dar carnea o am facuta la cuptor pt 2-3 zile iar garnitura ori piure de cartofi, ori spanac, ori orez cu legume/ciuperci, ori diverse amestecuti de legume facute ghiveci. De cele mai multe ori congelate :((. Chiar nu stiu cind as putea face clatite, si mi-e pofta de o luna cred :)). Noroc ca vin ploile cica, si tre sa stam in casa...dar nici atunci nu stam in casa, ca ne ducem in vizite, magazine etc. Deci CUM FACI??




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri veniti la Praid saptamina viitoare?

Mai sint alte doritoare?

A gasit sor' mea cazare cu 50 ron/noapte.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

inapreda - eu, eu vreau tarta
acum astept sa-mi "vina" pizza

pisigriule: programul nostru este urmatorul: o iau de la gradi (unde a stat/jucat afara suficient cat sa nu mai "vrea" si cu mine - decat eventual pana la 6 cand se inchide gradi) ajungem acasa pe la 6-6.15, ne imbracam in hainutele de "bucatarit si ... incepem
bine-nteles ca ea vrea sa raman cu okitza cu care a fost la gradi dar o pun sa aleaga: ori ramane asa si sta in sufragerie si se joaca singura, ori se schimba si surubarim amandoua in bucatarie
o instalez in scaunul ei si incep sa ma desfasor pe masa ca sa poata si ea sa participe: spal, curat cartoful, il tai cubulete, apoi ea le pescuieste si le pune in ibric; implem ibricul, spal/clatesc cartofii, ii pun la fier, trec la urmatoarea operatiune:
desfacem amandoua buchetele de broccoli/conopida apoi eu le pun la fiert,
facem maglavaitul pt sufleu: eu sparg out, ea il amesteca, zrobim amandoua branza, ea amesteca, adaug smantana, lapte, ea amesteca, adaug brocoli/conopida/cartof..., ea amesteca
tai cubuletul de unt, ea unge vasul,
rastorn compozitia si bag la cuptor
ea apasa butonul sa lumineze inauntru

....
si tot asa facem impreuna masa de seara
nu mai are rost sa spun ca atunci cand invarte prin castroane sar diverse peste tot, sau ca-i cu degetelele bagate prin preparate sau ca ieri, de ex, eu puneam pestele peste rondelele de lamaie, ea il lua si-l punea pe fata de masa...
bine-nteles ca-s cu nervii in pioneze dar... incerc sa ma pastrez cat de cat calma

deci draga pisigri, cam asa decurge operatiunea pregatit mancare impreuna

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

bianca - acum mananc pizza
mai am voie paste mai tarziu?

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

bianca - acum mananc pizza
mai am voie paste mai tarziu?

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori





nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

prea multa faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

inapreda - ani multi si buni impreuna va doresc

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput