Citim impreuna SOTRON Julio Cortázar

Citim impreuna SOTRON Julio Cortázar | Autor: corap

Link direct la acest mesaj

cu acordul membrilor clubului (exagerez, desigur, dar 3 e un numar semnificativ, nu?) vom citi (impreuna, sper):
Sotron - Julio Cortázar
Ultima editie e proaspat aparuta la POlirom - prin urmare se gaseste cu usurinta la librarii.
Sau aici: http://www.polirom.ro/catalog/carte/sotron-editia-2011--4281/arunca_o_privire.html

comentariile vor incepe mai incolo, sper (ca n-am terminat de citit)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Cred ca va deveni una dintre cartile mele preferate.

PS. Trebuie neaparat sa ma duc la depozitul de carte dupa editia mai veche. Aista din top 10+ a venit cu scris cam mic si inghesuit.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

maiculita, ce diferenta fata de cititoarea de douajde ani si cititoarea mai purie ashea:))

nu mai tineam minte mare branza, atunci am citit-o pen' ca trebuia citita, ma'ntelegi mon cher, toata lumea vorbea despre ea si trebuia sa pot tine isonul si sa emit panseuri.


acum descopar comori - cum se intampla in general cu Cortazar, poti sa-l iei linistita pe o insula pustie - numai pe el - si sigur nu te plictisesti. se poate citi in linie dreapta, in crucis si-n curmezis, poti inventa limbajul edenic citindu-l, poti sa te joci pana nu mai poti si tot nu te saturi.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Haidi, che, cititi sau ce faceti?

Uitati-l www.juliocortazar.com.ar/images/porta15.htm" target="_blank">aci pe Cortazar, probabil in cautarea Vrajitoarei. Asa ca sa va fac pohta.

Cine se joaca de-a cimitirul cu mine?:)))


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Bre, ma suparati

Pai la cartoiu cu lugu-lugu nu se mai opreau degetelele pe tastaturi iar acu' stam cu toti linistiti in rand?

Pai se poate??


Hai, hai, ca io m-am apucat si de Cartea lui Manuel. V-ati procuratara sotronu' macar? Daca va spun ca e una dintre cele mai misto carti pe care le poti citi intr-o viata de om, va conving?

Hai, cititi macar prima parte, aia despre care Cortazar zice ca e prima varianta de lectura, adica juma de carte.




Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mihaelka, care e titul in spaniola al cartii ?
Acasa nu am decit (am decit ) o cuelegere de nuvele in franceza si Rayuela in spaniola. O sa ies in oras sa o caut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mik, in franceza e Marelle si in spaniola Rayuela.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Savurez inca.
E ca o cafea aburinda intr-o dimineata de toamna.

E o carte care se citeste cu incetinitorul.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Merci, viviana.
Imi termin cartea in curs si ma apuc de Rayuela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

RAYUELA :)

(eu sunt , tre sa ma preg pentru o conferinta vineri & am si un party de pitici de organizat - asa ca sunt in pragul unei crize crizate rau, daca apuc sa citesc 20 de pagini pe zi e bine. dar poate citesc in noaptea asta... daca beau o cafea pe la 9...)

eu m-as apuca sa comentez, da' mi-e sa nu mi se rastoarne comentariile pe masura ec citesc - adica SIGUR.

edit: poza nu cadreaza - ii lipseste gulerul de blana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Suna bine,trebuie sa o caut si eu

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?bid=23&folder=Vara 2011 amintiri de vacanta" target="_blank">VARA 2011-AC1 SI AC2

Mergi la inceput