Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

LA MULTI ANI IUSTIN, MATEI SI FILIP


ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

La noi in casa de 2 ore sotul face lectii cu Iustina care deja a inceput sa mai vrea la scoala, si de 2 ore se duce munca de lamurire cu ea. Of ce greu e la scoala

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

s-a stabilit ora 13, pt ca pana acum s-au ales parcuri, pana la care, eu de ex, fac o ora minim. si pana pregatesc copilul, pe mine si pana ajung, se fac 2-3 ore. ca sa ne vedem la 10, ma scol la cat? la 7?? no way....



eu ma scol in jur de 9, chiar 10 dim.

dc voi vreti sa va vedeti mai devreme........eu n o sa mai pot veni...

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

V_Florina, am vazut ca si voi aveti caravana! Super! Unde? Povesteste ne si noua din experientele voastre acolo.

V_Florina, imi pare rau de iritatia lui pusculeanu mic si plangacios (ma refer la cea de la alunele de padure pe care le ai mancat). Cum mai e piticul?

Fetele, Imi a mea tine pumnii tot timpul inchisi de zici ca boxeaza. Ma intreb daca mai e vreun bebelas aici care tine pumnisorii asa...

MihaelaV multa sanatate bebelusului tau! Este mai bine?

Crissy, am citit prin ce ati trecut cu Razvi. Vai, vai, slaba de inger cum sunt eu, nu stiu cum as fi reactionat. Bine ca e bine acum. La fel si Anaemi cu puisorii tau! Imi dau seama ca avea dreptate Ireth cand zicea ca de abia acum vin problemele reale! Sa speram ca trece iarna cu bine pentru toti bebeii nostri. Eu deja tusesc pe alocuri si ma ustura in gat! Cred ca am sa iau miere de albini.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

MihaV, sanatate multa. Ma ingrozesc cand citesc prin ce treceti. Unde Doamne i-ati gasit pe nasii astia...nu mai exista deloc bun simt in lumea asta.

Lisssa, esti foarte activa! Si ma bucur ca nu trebuie sa iei pastile pentru inimioara!

Pufi, ma bucur ca Eduard e in continuare alaptat doar la san!!! Asa sunt si eu, cat ma tin si pe mine balamalele, doar la tatza o tin pe gargarita mea. Citez din mesajul tau: 'E superb afara, as sta cu orele , e anotimpul meu preferat, ma apuca nostalgiile cand vad fetite imbracate-n unfiorma'..... Frumos!!! Se vede ca esti si tu o romantica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roxana Elena, bun venit!

Anaemi, e mai bine mana? Ziceai ca s-a "reactivat" sindromul de tunel carpian la mana dreapta.

A mea doarme incontinuu de la 5... si e 8!!!! Oare ma asteapta o noapte alba? Niciodata nu a domit intre aceste ore!! Isi schimba prgramul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

Buna seara mamici!

Noi suntem bine ca de obicei, sper sa si ramana asa. Sapt. viitoare avem controlul de 2 luni, abia astept sa vedem ce mai e nou. Data trecuta zicea ca ne face si vaccinul, pe care eu insa l-as refuza. Vreau insa ca pana sapt. viit. sa ma mai documentez.
Fetelor, puiul meu e un gras, are colacei de grasime peste tot. Are un apetit de ma sperie cateodata. Drept urmare are deja 6,3 kg la nici 2 luni. Stiu ca multe dintre voi isi fac griji ca nu le iau puii suficient in greutate, mie insa mi-e teama sa nu fie prea gras.

In rest avem si noi cruste de lapte de toata frumusetea. Mai avem si acneea asta de care nu mai scapam si se pare ca se transforma intr-un fel de dermatita, ca are zone cu piele f. uscata si cu brobonite mici si rosii.

A, si a inceput si puiul meu sa doarma noaptea neintrerupt. Ce-i drept, nu in fiecare noapte, dar sper sa se intample tot mai des. Acum 2 seri a mancat ultima masa la 21, a adormit pe la 22 si la ora 7 dim. mi-a fost teama sa-l mai las nemancat, asa ca l-am trezit, dar el cred ca ar mai fi dormit. Eu insa de la 2.30 n-am mai inchis un ochi, ma uitam din 5 in 5 min. sa vad daca mai respira.

De vreo sapt. am inceput sa folosesc wrap-ul (pe care in sfarsit am invatat sa-l leg) si sunt suuuper fericita. Eric adoarme in el aproape de fiecare data. Mare descoperire si mare usurare pt. mine. Intre timp imi comandasem si Manduca, care mi-a ajuns de 2 zile. Adra, am vazut ca pe tine te interesa, pot sa-ti spun ca e super, usor de folosit si copilul sta foarte bine in el.

Sunt fericita pt. ca de ieri am inceput din nou sa alerg si ma simt mai bine. Sper sa si dau jos cat mai repede surplusul de kg. Pot sa ma laud ca din cele 23 kg. puse in sarcina mai am de dat jos 7. Mi-am propus ca pana la sfarsitul anului sa scap de ele.

Scuze ca nu va raspund acum fetelor, dar mi se trezeste minunea (desi eu speram ca doarme iar toata noaptea :(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Lulusor, nu exista prea gras la copii hraniti cu LM, crede-ma ca Eva era rostogol si e perfect normala acum. O sa slabeasca. Eu cred ca si Filip are tot vreo 6 kile, merge sapt asta la medic.
Si la noi e super cu wrapul, astazi asa l-am adormit, plimbandu-l prin casa. Pentru cruste incearca si metoda mea, noi am scapat dupa doua spalari.
D-abia o astept maine pe Manduca, wrapul e bun, dar are dezavantul montarii si nu-l poti lua pe vreme calduroasa

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

s-a stabilit ora 13, pt ca pana acum s-au ales parcuri, pana la care, eu de ex, fac o ora minim. si pana pregatesc copilul, pe mine si pana ajung, se fac 2-3 ore. ca sa ne vedem la 10, ma scol la cat? la 7?? no way....



eu ma scol in jur de 9, chiar 10 dim.

dc voi vreti sa va vedeti mai devreme........eu n o sa mai pot veni...

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Am inteles Daca numai eu sunt mai matinala, o sa incerc sa ma adaptez eu la ora 13
Ce fericita esti ca te poti scula la 9 - 10 dimineata !!! La noi prima trezire e pe la 6 dimineata, daca trebuie s-o duc si pe Irina la gradinita nu ma mai culc, ca hranitul + culcatul Mirunei dureaza cam o ora, si dupa ce ne intoarcem de la gradi mai ciupesc si eu cate o ora de somn, eventual.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Buna seara

Am citit si eu repede-repejor ultimele 10 pagini asa ca nu prea mi-a ramas mare lucru in minte

Noi suntem mai bine, de cand a inceput tratamentul Alexia mananca mai bine (de la 700-750ml/zi la 900ml/zi) si parca nu mai regurgiteaza asa de mult.Incercam sa schimbam si lapticul sa trecem de la Milupa la Aptamil iar dupaia sa combinam Aptamilul cu Aptamil AR.
Alexia este o cumintica.Doarme in continuare toata noapte,gangureste toata ziulica,se cearta cu jucarelele si cu caruselul cand se opreste din cantat.Ridica toate jucariile din jurul ei pana la nivelul capului dupa care ii scapa in cap/ochi aaaa si se chinuie cu disperare sa se ridice,se prinde de pantaloni si se ridica cam la 30 de grade. Singura problema este ca NU REUSESC SA-I SCOT MAINILE DIN GURA eu le scot ea le baga,eu ii bag suzeta in gura ea o arunca

Felicitari Ramonei si Oanei pentru crestini!Sa va traiasca!


Voi cum dati Debridatul la bebei? Cu cat timp inainte de masa si de cate ori pe zi??



Mergi la inceput