Prietene la bine si la greu - 138

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Lumi,sa va fie de bine mutarea....sa aveti parte doar de zile senine, fericite in noua casuta....

Nici Dragos nu are infectie urinara... deci astept cu nervii supraintinsi la maxim sa-si revina copiii astia cu masa....
Ieri Eva a avut o zi ok,din punctul asta de vedere. A cerut mancare - niste branza/ cascaval afumat direct din galantare la targul din parcul Sebastian,a si mancat o felie. A mancat si inainte de somn niste ciorbita ,la trezire 2 iaurturi(125 g buc) cu fructe,cam peste o ora a cerut, si primit ,o pulpa superioara de pui la cuptor, apoi a mancat cam 1/4 cutie ricotta si laptele la culcare (si ceva crantaneli, vreo 2-3 biscuiti).Dragos in nota obisnuita,refuz aproape total (a luat si el cateva guri de carnita de pui spre seara si 3 linguri de ricotta). Ei,dar asta a fost ieri.
Azi i-am tinut nemancati,nebauti, nespalati pe dinti pana pe la 10 pt ca am fost sa recoltam exudatul. Direct de la clinica...in parc,unde au primit niste iaurt si in masina vreo 2 biscuiti ca nu ne mai intelegeam. La pranz au mancat fix 5 linguri de ciorba de curcan (zeama doar) de fiecare si 1/4 felie paine (cu indulgenta). Apoi gata,nici banana,nici iaurt,nimik...nani.
Sa vedem la trezire cum sta treaba...




vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Lumi felicitari ptr. toate realizarile frumose din toamna asta. Cat despre nemultumiri o sa se duca in timp. Sanatate multa Alexei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

ma tot gandesc de la o vreme sa le schimb mucosilor mobila la ei in camera,cu una mai adecvata lor (am si ales ceva),si sa fac asta pana incep munca. Cred ca Eva a simtit ca as vrea sa o mut in pat "mare",ca a inceput sa doarma numai de-a latul patutului,cu picioarele in sus,pe fas. Cum incerc sa o pun in pozitia "normala" de somn,intinsa pe saltea nu facuta gramada in colt, se lasa cu proteste si plansete prin somn... imediat se pune iarasi in pozitia "chinuita". Pot amana schimbarea mobilierului (sau cel putn a patururilor) dar, stau si ma intreb uneori , cum se va descurca ea cu dormitul la gradinita,in viitorul nu prea indepartat....
Plus ca toate miorlaielile/ tezirile ei (si implicit si ale mele) nocturne au la baza aceasta pozitie de somn,mai precis imposibilitatea de a se suci de pe o parte pe alta mereu...

vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b
Many am luat si eu etichete, inca nu le-am lipit pe nicaieri, dar par OK



Si cum se trece numele copilului pe ele? Am deschis link-ul am vazut ca sunt ptr. hainute, incaltaminte si autocolante (deduc ca ptr. plastic, sticla etc) dar nu am avut timp de amanunte. Tu ce set ai luat?
Vlad iar este vomitacios si nu in jeturi (ca nu era mancat) dar de data asta au aparut si scaunele moi, cu mucus


mami de Vlad (29.10.2009)
Multumesc Doamne!



Many la etichete dai odata cu comanda numele copilului si nr tau de telefon (http://www.etichetexpress.ro/info.php).
Imi pare rau de Vladut, sper sa fie tot un episod izolat. Eu ce sa zic de Iulian ca are 3 saptamani cu scaune proaste, unu-doua bune si apoi 1-2 proaste. Inclusiv azi, cand am mancat acasa si aseara si dimineata. Si cat a fost putin mucos si a tusit, a avut si scaune cu mucus. Simt ca ma duc cu capul de cat orez am bagat in el . Cu toate astea e vesel, doarme bine, nu pare saiba nici o problema .




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Livia rezolvat

Livia si Raluci ce mari sunt deja sambureii , oh si ce putin mai este pana o sa fiti cu ei acasa in brate . Livia, daca-mi permiti, mie mi se pare o aiureala cezariana pentru ca primul a avut cordonul de gat. Ginecologul mi-a aratat odata la eco copilul si avea cordonul de gat si cand mi-am exprimat ingrijorarea, a zis ca e o chestie de minute, ca se joaca in burta si acum il are pus, acu nu. Si, la fel, poate intra in travaliu cu el in jurul gatului si sa iasa fara. In fine, vezi tu cum sta treaba .

Lumi tu stii ca din ce ai scris eu am citit doar: frumos, aer curat, cantecul pasarelelor, curatenia, spatiul, iesitul afara la orice ora , catel, pisica . Restul... amanunte care vor fi uitate, importante sint altele. Dar imi pare rau de tusea aia aiurita, sper sa-i dati de cap curand.

Gabitza mult succes cu gemenii nemancaciosi. Si cu mutatul in paturi noi. Cat despre somnul de la gradinita, aia va fi problema educatoarei (eu asa ma incurajez ).




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Citat:
Lumi tu stii ca din ce ai scris eu am citit doar: frumos, aer curat, cantecul pasarelelor, curatenia, spatiul, iesitul afara la orice ora , catel, pisica .
Sunt total deacord...restul se uita repede. Imi pare rau ca nu se simte bine Annabelle...dar tin pumnii sa treaca repede.
Tot la fel de repede sa treaca si racelile/scaunele moi ale celorlalti fulgusori
pe toata lumea si weekend fain in continuare!

Mami fericita de strumfita si 17+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

LA MULTI ANI MONICA!

Miany foarte frumos tortul. La ce cofetarie il faci?

Many nu vreau sa te speriu dar vezi sa nu fie inceput de enterocolita. Tot asa a avut nepotica mea cu voma si diaree.

Va las ma duc sa dorm sunt obosita azi toata ziua am pus muraturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Many sper ca Vlad sa fie bine si sa nu fie nimic serios, asa cum sper ca si Iuli drag sa-si revina si sa scape de orez

Lumi parol ca vei uita aceste detalii, bucurati-va de tot ce este frumos, or sa treaca ani pana se vor aseza toate sa creasca mare si frumos "micutul" membru

Many asa cum zice si Monis, cand plasezi comanda te pune sa treci ce doresti sa apara pe eticheta, eu nu am trecut decat numele copilului, fara nici un nr de telefon, adica vreau sa fie clar doar pt gradi, daca pierd ceva pe strada nu vreau sa ma trezesc ca ma suna cine stie cine Am comandat setul mic de 75

Gabitza succes la ales mobilier

Miany placut tort, maine zi MARE

Monis sa stii ca si eu ma mir ce repede a crescut, abia astept sa-l tin in brate

Raluca, viitoare mama de doi cucuieti, Remus Andrei(8 nov '09) si 27+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Multumesc Monis si Raluci, acum am inteles si eu cum sta treaba cu etichetele, super fain .
Monis, din pacate, la tura asta vomitacioasa Vlad nici macar nu se uita spre morcov sau orez, singurul lucru cu orez sunt rondelele. Sper sa scapam pana maine. Deja azi de pe la 11 nu a mai vomitat(sper sa nu cobesc) dar a avut foarte multe scaune moi .

Livia si eu zic ca dr. sufla aiurea in iaurt, daca prima data copilul a fost cu circulara (nu s-a vazut echografic?) nu este musai sa fie si acum, insa tu stii cum este mai bine

Si acum sa va pove cum am ramas fara cuvinte: am deschis la dovlecei sa caut ziua de nastere a unei mamici cu care m-am cunoscut la FIV si dau peste un mesaj (nu stiu a cui, nici nu am retinut, eram buimaca de continut) in care o mamica spunea ca fetitza ei la 2 ani cunoaste literele alfabetului mai putin vreo sase, ca le recunoaste la masini sau panouri publicitare etc, ca daca se pun la desenat fetitza nu vrea nimic decat ca mami ei sa-i scrie literele. Am ramas fara cuvinte si ma gandeam cate cuvinte are Vlad in vocabular si cum le foloseste Ori copila este un geniu, ori mamica chiar s-a ocupat de ea, in ambele cazuri merita o .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b
[br
Many asa cum zice si Monis, cand plasezi comanda te pune sa treci ce doresti sa apara pe eticheta, eu nu am trecut decat numele copilului, fara nici un nr de telefon, adica vreau sa fie clar doar pt gradi, daca pierd ceva pe strada nu vreau sa ma trezesc ca ma suna cine stie cine



Sa stii ca mie mi se pare f util nr de telefon in caz de urgenta. Dar cum chiar refuz constient sa fiu panicoasa, mi se pare ok si fara .




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput