Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Neatza gravidutze dragi!!!

Bun venit celor nou-venite si o sarcina usoara va urez!

Ellyshor ma bucur mult ca totul a fost ok la dr. Pupici multi tie si fasolicii...

Fetelor si eu ma lupt cu greturi si ameteli... eeee... de-ale sarcinii...
Insa nu ma plang, din contra incep sa ma panichez cand mi se pare ca nu le mai am ca ma gandesc daca e bebe bine... Ca acum, de exemplu
De mancat, nu prea pot manca orice, de carne nu ma prea ating, mananc mai mult cartofi, piure, branza, de-astea!

Miercuri merg la doctor... abia astept sa-l vad pe bebe...

Laura



8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Buna seara, mai primit una bucata burtica cu UM 1 sept si DPN 7 iunie. Mai avem una bucata copilas acasa, un nazdravan de 2 ani si o luna pe nume DRagos, o minune .
Si ca sa fiu in ton cu voi toate, si noi am trecut prin greutati mari si am obtinut cu greu un bebe sanatos. Facem parte din categoria trombofilie descoperita din pacate dupa pierderea unui ingeras. Asa ca suntem cu morcovu si vantorul si toata padurea pana il voi vedea pe bebe sanatos in brate si pe mine scapata cu bine.

Sper sa petrecem impreuna o odisee frumoasa care sa se finalizeze cu multi bebei sanatosi, grasani si frumosi

O seara buna si o saptamana usoara!

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei


Monica bine ai venit alaturi de noi! Ne bucuram ca faci si tu parte din Odiseea minunilor noastre!
Sa-ti ajute Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si un fluturas sau o floricica sanatoasa si norocoasa!

Elly 9+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

aiiiiiiii, mami_vreau, de cand te pandesc sa te inscrii odata la odisee!
si cand le mai vad si pe aanasta si pe ellishor, nu mai pot de bucurie.
nu exista binecuvantare mai mare decat atunci cand simti in butica viata miscand. o sa va intrebati in fiecare noapte cum o sa arate, cu cine o sa semene,o sa dormiti cu poza de la echo sub perna, o sa plangeti cand ii veti saruta prima data, asa plini de lichid, la nastere. nicio noapte nedormita nu e o povara pt mama.iar primul alaptat este cel mai frumos moment al vietii. vedeti? sunt atatea zile mai frumoase decat aia in care ne-am casatorit!sa va bucurati de ele, sa aveti echografii cu rezultate optime,sa fiti sanatoase si sa nasteti la termen!

Adi, mami de ana si ioachim


Adi poop dulce si merci de sustinere!
Asa deci, ma cautai!!!! Na, ca m-ai gasit si la Odisee! Cat am asteptat asta !!!

Laura



8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Laurici, chiar voiam sa strig dupa tineee!
Ai cam absentat in ultimele zile. Ma bucur ca esti bine! Doamne ajuta in continuare.

Eu sunt un pic cam...stresata. V-am zis ca la echo bb a iesit in parametrii mai mici, si sunt ingrijorata din cauza asta. As vrea sa merg sa mai fac o echografie mai performanta, ca dr mea are un echograf 2D de pe vremea bunicului

Despre greturi, eu nu pot sa spun ca ma chinuie chiar asa rau, am mai mereu arsuri gastrice dar si alea usoare, si nu am greata pr-zisa, doar asa mai mult un nod in gat. Ameteli da, din astea mai am si eu. Sper sa fie bine.

Va pup si va doresc o saptamana reusita!

Elly 9+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor

Laurici, chiar voiam sa strig dupa tineee!
Ai cam absentat in ultimele zile. Ma bucur ca esti bine! Doamne ajuta in continuare.

Eu sunt un pic cam...stresata. V-am zis ca la echo bb a iesit in parametrii mai mici, si sunt ingrijorata din cauza asta. As vrea sa merg sa mai fac o echografie mai performanta, ca dr mea are un echograf 2D de pe vremea bunicului

Despre greturi, eu nu pot sa spun ca ma chinuie chiar asa rau, am mai mereu arsuri gastrice dar si alea usoare, si nu am greata pr-zisa, doar asa mai mult un nod in gat. Ameteli da, din astea mai am si eu. Sper sa fie bine.

Va pup si va doresc o saptamana reusita!

Elly 9+ si Babyboom




elly chiar daca bebe e mai mic eu zic ca nu trebuie sa iti bati capul!!! Cunosc o gramada de persoane cu sarcini in aceeasi situatie la inceput si bebeii au recuperat... Si apoi cat ai vrea tu sa fie bebe cand tu esti o mana de om???

Laura



8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Stiu ca asa e Ca toata lumea imi zice ca doar n-am de gand ca bb sa semene cu Ghita Muresan
O sa ma mai linistesc, dar tot o sun azi pe dr sa o intreb daca e ok sau nu.



Edit: Tocmai o sunai, dar nu reusi decat sa vb cu o rezidenta a ei ca dr era ocupata. Imi zise ca sa stau linistita, ca intotdeauna o sa existe diferente de cateva zile la echografii, pt ca sunt masuratori estimative.

In fine, sunt mai linistita. Dr a zis sa ma duc peste 3 sapt la ea, dar pana atunci o sa vad pe unde ma duc sa mai fac o echografie, ca nu pot sa stau atata timp fara sa stiu de bb nimic



Elly 9+ si Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

pentru toate burticile si puii lor!

Eu ma simt tare rau... Tahicardie, slabiciune, cefalee... Marea majoritate din cauza porcariilor de medicamente pe care le iau . O sa treaca pana la urma, ca tre' sa vina altele

Doina, same here. Bebe 2 vine pentru Adelina, sa nu fie ea singurica, sa aiba un sufletel cu care sa-si imparta bucuriile si necazurile, acum, si dupa ce noi nu vom mai fi. Eu am o relatie atat de frumoasa cu sora mea mai mica, incat imi doresc ca si Ade sa aiba parte de asa ceva. Ar fi fost tare usor pentru noi sa zicem stop dupa primul copil; parca e mai usor sa investesti tot ce ai (sufleteste si material) intr-o singura directie, insa ar fi fost egoist si nedrept din partea noastra sa facem asta. Cel putin asa simtim noi; dar nici vorba sa judec in vre-un fel pe cei care decid ca vor un singur copil: fiecare stie cat poate duce.

Cuchilici relax! Nu-i atat de disperata situatia! Periculos ar fi fost sa faci infectia primara acum, in primul trimestru, sau candva, in timpul sarcinii; in cel mai rau caz va trebui sa nasti prin cezariana (poate ar fi si indicat, ca sa inlaturi 100% riscurile de infectie a nou nascutului, dar mai ales spaima ta). Uite www.desprecopii.com/info-id-1256.htm" target="_blank">aici cate ceva despre herpes si sarcina.

Elly, la fel cum ti-a spus si medicul, ecografele au marja lor de eroare. In plus si medicii pun cursorul un milimetru mai incolo sau mai incoace pe imagine pentru masuratori, si asta iar da mici erori. O sa fie puiul tau si mai mic, si mai mare, si poate niciodata la fix . Asa ca, nu te stresa. Ah, si sa stii ca pe cum creste bebe, abaterea ecografului e tot mai mare. Pe ecografiile mele scrie +/- x%, in functie de varsta sarcinii.

Adi multumesc! Eu am nimerit un gine super meserias in eco. Pe verificate . Cand am fost gravi cu fetita mea, m-am dus in paralel la alta clinica, la un ecografist renumit din Szeged. Pe langa faptul ca m-am usurat de o gramada de bani (350 lei/eco, pe cand la medicul meu dadeam 100-150 lei/eco) nu mi-a zis niciodata nimic in plus, sau diferit, dimpotriva: masura mai putine chestii decat gine meu...

Ella, uite mai multe despre amiotrofie spinala. Testarea se face din lichidul amniotic, practic se mai verifica inca un cromozom; probabil te va costa ceva in plus.

Ramonika, exact acelasi sentiment m-a incercat si pe mine... Unde mai pui ca eu inca o alaptez pe Adelina... Insa si eu sunt sigura ca natura isi va spune cuvantul, si-mi voi iubi si al doilea copil la fel ca si pe primul .

Anca, Monica, welcome !

Ameteli: incercati sa va ridicati foarte incet si treptat din pat, de pe canapea, scaun, etc. Ridicarea brusca duce la ameteli pentru ca, datorita gravitatiei, ajunge mai putin sange oxigenat la creier. Pasul doi: primul lucru dupa ce va treziti e sa mancati ceva - niste musli cu un iaurt, cateva fructe, o tartina cu ceva - ameteala mai poate avea ca si cauza hipoglicemia; evitati sub orice forma dulciurile concentrate (bomboame, cioco, sucuri, etc): datorita eliberarii rapide de glucoza in sange, pancreasul secreta mai multa insulina pentru a incerca sa stabilizeze glicemia, si astfel se reintaleaza hipoglicemia (mai nasol ca inainte).

Nana, mamica de iubirice dulce , Adelina Ioana- 11 mai 2010, si 7+ DPN 16 mai 2012
povestea stelutei de mare - vestuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Anca, monica bine ati venit! vad ca suntem multe mamici la al doua sarcina.

nana si eu o mai alaptez pe Ruxandra
din cate am citit si pe forum si din cate am auzit pe ici pe colo este normal sa simtim asa. adica sa avem impresia ca nu o sa putem iubi bb2 la fel ca primul copil. insa nu va fi asa. din contra, unii ajung sa il iubeasca mai mult pe cel mai mic, probabil ca nu din prima, totusi...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Va spun si eu buna seara si va urez noapte buna . Eu cam am insomnii si in plus fac 15 drumuri la toaleta pe noapte . Greturile tot pe seara ma apuca.
Fir-ar ca la niciuna din sarcini nu am avut greturi si dormeam ca elefantul .

O zi usoara maine.



Monica de Zgatie si 4+
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Bun venit, noilor burticute!

Nana, la ce ecografist meserias ai fost tu? Zi-mi si mie ca sa merg si eu la el.


Elly, ca sa vezi, mie mi-a zis ca e un pic mai mare bebe si m-am speriat. Dar pe urma m-am calmat si m-am gandit ca nu toti bebeii sunt la fel si diferente in plus sau in minuns poate ca vor tot fi. Sanatosi sa ne fie, pentru ca recupereaza ei!

Mergi la inceput