Lapte UHT ingrozitor de amar ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Lali
intreb si eu, fara rea vointa, chiar de curiozitate. Ma gandesc ca piate scrie pe cutie ceva.

Acest lapte Ladorna bio[sau cum ii zice] e de la vaci care au mancat iarba, sau de la vaci care au mancat iarba netratata cu pesticide si nici ele, vacile, nu au fost tratate cu hormoni si antibiotice preventive .

Pentru ca daca e doar prima varianta, din pacate, celelate nu se exclud. Si clar, e mai bine, dar nu asa bine cum am fi tentati sa credem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Mie mi se pare cam improbabila chestia cu porul din ambalaj, avand in vedere din cate straturi este facut pe interior avand aluminiu acoperit cu polietilena). Daca suspectau asta, si erau firma serioasa si interesata, corect era sa iti ceara codul de numere de pe ambalaj si sa faca verificari pe baza trasabilitatii lui. Cred ca a fost o explicatie data ca sa "scape" de problema. Gustul amar poate rezulta si de la o proasta prelucrare/sterilizare etc.


Da, mi-au cerut codurile de pe ambalaj.
Nu mi s-a spus ca asta ar fi cauza sigura, mi s-a spus ca e probabil, dar ca vor verifica la laborator lotul respectiv.

Daca au vrut sau nu sa scape de problema nu stiu, voi vedea daca voi mai primi vreun raspuns. Oricum mi-au cerut numele si nr de telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Daca ti-au cerut codul, imi retrag o parte din aprecieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamat

Lali
intreb si eu, fara rea vointa, chiar de curiozitate. Ma gandesc ca piate scrie pe cutie ceva.

Acest lapte Ladorna bio[sau cum ii zice] e de la vaci care au mancat iarba, sau de la vaci care au mancat iarba netratata cu pesticide si nici ele, vacile, nu au fost tratate cu hormoni si antibiotice preventive .

Pentru ca daca e doar prima varianta, din pacate, celelate nu se exclud. Si clar, e mai bine, dar nu asa bine cum am fi tentati sa credem.


dianocica si d (4+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata ) cu mine, PM va rog


Eu stiu ca acum o vreme, cand am studiat problema asta cu UHT versus lapte normal am citit cateva articole in care am vazut ca partea bio de la ladorna se baza pe pasuni montane "bio" din zona. Conform nu stiu caror studii Romania cica sta foarte bine in domeniul acesta. Deasemenea aveau un program prin care cei din zona preluau vacile de la ei si le tineau traditional in gospodarie si le pasunau, adica laptele nu provenea de la ferme.

Ma uit pe cutie cand pot si-ti spun daca mai scrie ceva. Au sigur o sigla de certificare bio, probabil ca pe net ar trebui sa gasim exact ce inseamna acea sigla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pai daca se jura ca vacile lor pasc pe pasuni montane, de ce nu seamana gustul nici pe departe cu cel al laptelui de la tara?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

In primul rand laptele de tara nu e degresat si nici tratat UHT. Asta schimba mult gustul.
Stiu ce spui, eu am facut multe vacante la tara, bunica avea vaci si cand mulgea vaca eram acolo cu cana. Beam laptele cald inca, eu si ... pisica ce avea o farfurioara speciala in grajd

Din pacate acele vremuri s-au dus si incercam cu totii sa gasim pe baza informatiilor ce le avem cele mai bune produse pentru copiii nostri.

Iti dai seama ca nu apar pe nimeni, de fapt tocmai ii reclam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Da si mie mi s-a intimplat cind am fost in ro sa cumpar lapte uht amar; si aici mi s-a intimplat ca am cumparat lapte (nu era uht ca nu se gaseste dar era ultrapasteurizat) care era prins dar nu avea nici gust nici miros de prins; eu cred ca este o greseala in prelucrare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

[/quote]

intrebare : pe ambalaj este trecuta si data producerii ?
pentru ca daca nu este, iti furi singura caciula cum s-ar zice , deoarece nu stii de cate luni e ambalat acel lapte, stii doar ca expira in X zile.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
[/quote]
N-am vazut data producerii, de fapt daca ma gandesc nu prea e trecuta si cand cumpar ma uit sa aiba cateva zile numa pina expira.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:


[/quote]



Edit: Ai patit asa, adica lapte cu gust amar, dar miros si aspect normale ?


[/quote]

Da. exact asa am patit, aspectul, culoarea normala, dar gustul amar.
Am aruncat cutia, creazand ca poate a "rasuflat".

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

eu stiam ca sunt anumite bacterii nu neaparat sanatoase care dau acel gust amarui dar nu imi amintesc mai mult

Mergi la inceput