Credincios pana la moarte...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Nu, Laura, sa gandesti in afara dogmelor e naspa. Si e naspa rau de tot. Pe unii ii revolta.



Edit: Laura, stai ca am priceput. Daca AP e attachement parenting, CP nu poate fi decat Comprehensive Parenting. Si da, sunt asta! Da, da, da! Are Ingrid un complex matern, eu sunt mama care o critica si acum se revolta pe forum contra mea, ca pe maica-sa n-are curaj sa o infrunte. Hai ca am mai lamurit o chestie azi, doamne-ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tanti Zavaidoc, nu stiu unde ti se pare tie ca reiese din mesajul lui Ingrid superioritatea crestinismului fata de islam. Eu dupa ce-am citit de bietul om, nu ma pot gindi decit la cit de oribil , de strigator la cer e sa te omoare cineva pt credintele tale religioase, as fi zis la fel si despre un crestin ca-i oribil sa-l omoare pe un musulman pt credinta lui. Despre asta e vorba, despre un act absurd. Daca in articolul de azi un crestin e victima si un musulman calaul , vorbim despre asta, e firesc, ce legatura are respectul lui Ingrid fata de islam sau nu? Sanatos ma gindesc ca e si pt un ateu sa gaseasca barbara o astfel de religie care-n zilele noastre te omoara ca ai alt Dumnezeu. Bietul om, Dumnezeu sa-l ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Katya, tu chiar ai citit ce am scris? Am scris ca e un om caruia nu i s-au respectat drepturile esentiale, printre care cel de a-si alege religia.

Te rog frumos, citeste ce am scris si abia apoi comenteaza.
Am avut de comentat la afirmatia lui Ingrid, care nu a scapat ocazia de a intepa putin comunitatea musulmana cu replica: ´si cand te gandesti ca sunt unii care voiau sa ne convinga...
Te rog, reciteste ce s-a scris pana acum. Cu atentie. Apoi, discutam.



PS Vad ca dai ca nu esti de acord la tot ce scriu. E clar ca nu citesti. Da, scuza-ma ca am pierdut vremea sa iti raspund. Zau ca nu are sens, chiar nu citesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tanti Zavaidoc, am vazut ca ai scris asta, e corect, dar eu te-am intrebat de ce-ai acuzat-o pe Ingrid de crestinism.Eu am inteles din mesajul ei ca se mira ca islamul,chiar si in aceste conditii, are adepti si ca in realitate mai sint si care incep sa iasa din el, chit ca platesc cu viata. Pe scurt, se mira ca din acte ca acestea, din care se vede clar ca e o religie care admite teroarea, unii vor totusi sa spuna ca islamul e bun iar altii sint neutri, de dragul egalitatii, adica toti sintem la fel.Nu reiesea din mesajul ei ca crestinismul e mai bun, se oripila si ea, ca oricine ma gindesc eu, de ce se poate intimpla in zilele noastre in numele unei religii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Tanti Zavaidoc, am vazut ca ai scris asta, e corect, dar eu te-am intrebat de ce-ai acuzat-o pe Ingrid de crestinism.Eu am inteles din mesajul ei ca se mira ca islamul,chiar si in aceste conditii, are adepti si ca in realitate mai sint si care incep sa iasa din el, chit ca platesc cu viata. Pe scurt, se mira ca din acte ca acestea, din care se vede clar ca e o religie care admite teroarea, unii vor totusi sa spuna ca islamul e bun iar altii sint neutri, de dragul egalitatii, adica toti sintem la fel.Nu reiesea din mesajul ei ca crestinismul e mai bun, se oripila si ea, ca oricine ma gindesc eu, de ce se poate intimpla in zilele noastre in numele unei religii.


Poti sa reformulezi, te rog? Cine se mira, de ce se mira si tu pana la urma cu ce nu esti de acord?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Eu pina la urma nu sint de acord ca, in loc sa se discute la acest subiect despre articol/ cazul expus, se discuta de indrazneala lui Ingrid de a-si spune parerea-parere din care nu reiesea dupa mine superioritatea crestinismului. In realitate, pare ca nu deranjeaza oribilitatea cazului, cit faptul ca Ingrid e crestina( si ortodoxa).Caci pe acest forum e mai riscant sa fii crestin ortodox, toata lumea e-mpotriva ta, cu asta nu-s de acord. Ca nu vedeti ce zice un user, vedeti in pr rind ca el e ortodox.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Tanti Zavaidoc, am vazut ca ai scris asta, e corect, dar eu te-am intrebat de ce-ai acuzat-o pe Ingrid de crestinism.Eu am inteles din mesajul ei ca se mira ca islamul,chiar si in aceste conditii, are adepti si ca in realitate mai sint si care incep sa iasa din el, chit ca platesc cu viata. Pe scurt, se mira ca din acte ca acestea, din care se vede clar ca e o religie care admite teroarea, unii vor totusi sa spuna ca islamul e bun iar altii sint neutri, de dragul egalitatii, adica toti sintem la fel.Nu reiesea din mesajul ei ca crestinismul e mai bun, se oripila si ea, ca oricine ma gindesc eu, de ce se poate intimpla in zilele noastre in numele unei religii.



Cu alte cuvinte, cu mai multe cuvinte,aceasi concluzie...am zis concluzie,pardon,vroiam sa zic ...cuvinte.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Eu pina la urma nu sint de acord ca, in loc sa se discute la acest subiect despre articol/ cazul expus, se discuta de indrazneala lui Ingrid de a-si spune parerea-parere din care nu reiesea dupa mine superioritatea crestinismului. In realitate, pare ca nu deranjeaza oribilitatea cazului, cit faptul ca Ingrid e crestina( si ortodoxa).Caci pe acest forum e mai riscant sa fii crestin ortodox, toata lumea e-mpotriva ta, cu asta nu-s de acord. Ca nu vedeti ce zice un user, vedeti in pr rind ca el e ortodox.

Nu, deranjeaza ca ea jigneste cu aroganta ei, ortodoxa sau nu. Ca sa o citez pe multpreacultivata si ortodoxa Ingrid, ma doare in banana ca e ortodoxa. De fapt, ma bucur ca e, de vreme ce se exprima asa.

Am spus si repet pana se intelelege (in anumite zone mesajul ajunge mai greu): vad drama unui om caruia nu i se respecta dreptul de a-si exercita religia aleasa de el. Indiferent ca e ortodoxa, catolica, protestanta, hindusa, musulmana, mozaica sau agnostica.

Ma deranjeazaq orgoliul religios de orice forma ar fi el. Si aroganta. Indiferent cum ar fi ea mascata.

Acum e clar? Argumentele lui Ingrid inca nu au fost prezentate. Insist ca ultraordodoxa atat de toleranta (ca doar asta e ortodoxia, dreapta credinta, deci crestinism adevarat, deci toleranta) sa imi explice de ce ma acuza de niste lucruri. Si de ce imi atribuie niste prescurtari care nu stiu ce inseamna. Asa, pot zice si eu ca ea e PS. Si chiar e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nu inteleg ce vrei sa spui, Hannen.Eu am recitit mesajul lui Ingrid si nu reiese ca a zis ca-i bun crestinismul. Reiese doar ca in numele islamului se omoara oameni, tu ca musulmana cum gasesti asta? Eu daca as trai asa ceva in crestinism, l-as abandona.

Si nici macar nu vreau sa discut despre religii, am intrat doar pt ca nu mi se pare normal sa cenzuram pe cineva numai pt ca cineva de pe forum e musulman si sa nu-l deranjam. N-am decit sa fiu sanctionata daca o sa-mi spun parerea ca islamul in acest caz da dovada de teroare, teroare si iar teroare. De dragul de a nu leza credintele cuiva, ajungem sa nu mai vedem realitatea si sa cautam pb in crestinism si sa ne luam unii de altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Eu pina la urma nu sint de acord ca, in loc sa se discute la acest subiect despre articol/ cazul expus, se discuta de indrazneala lui Ingrid de a-si spune parerea-parere din care nu reiesea dupa mine superioritatea crestinismului. In realitate, pare ca nu deranjeaza oribilitatea cazului, cit faptul ca Ingrid e crestina( si ortodoxa).Caci pe acest forum e mai riscant sa fii crestin ortodox, toata lumea e-mpotriva ta, cu asta nu-s de acord. Ca nu vedeti ce zice un user, vedeti in pr rind ca el e ortodox.


Ce va mai place bre sa va victimizati.Asa ce va mai fugareste lumea pe DC ca sunteti ortodocsi,si asa ce isi mai bat joc de religia voastra.Sarmanii de voi,oare cum de rezistati atitor greutati ,injurii si rautati la care sunteti supusi zilnic pe aici.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput