amniocenteza

amniocenteza | Autor: franqois

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Saptamana viitoare voi face amniocenteza la Spitalul Polizu. Stiti cumva, daca pretul este acelasi ca si la clinicile private sau difera? Si ce nu mai stiu este unde vor fi prelucrate probele, daca la spital sau sunt trimise in alta parte.

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_pdv spune:

Eu am facut amnio acum 2 zile la spitalul judetean Ilfov sf Imparati Ctn si Elena ( fostul Titan) la dr dragu. M-au programat de pe o zi pe alta dar desi imi facusem programare pt alte 2 clinici private pot spune ca bine am facut ca am mers la spital deoarece e mult mai prudent si am sa iti explic de ce.
Am ajuns la 7. 30, mi-au facut o perfuzie cu antispasmice pt a evita anumite neplaceri dupa interventie, mi-au luat secretie sa verifice daca pierd lichid, apoi pe la 10: 00 a urmat procedura ( dr Dragu) care a durat cam 6-7 min cu totul. Nu a fost deloc dureroasa iar bebele am avut noroc ca a stat ff cuminte, oricum oamenii sunt profi si daca nu au o fereastra buna prin care sa poata evita orice risc , inclusiv acela de a intepa placenta si a provoca aparitia unui firicel de sange care sa dulbure lichidul extras ( desi asta nu ar impiedica cu nimic analiza cariotipului iar geneticianul a explicat de ce)te incearca si mai tarziu
Dupa procedura nu am avut nici o treaba sau durere ca sa imi impideice sau sa imi ingreuneze deplasarea la salon dar tot am fost insotita, apoi mi s-a mai facut o perfuzie cu no spa si diazepam si m-au apucat niste ameteli de nedescris dar au aparut si niste contractii. Seara am facut imprudenta de a pleca inapoi la tg-jiu cu autocarul (4h) iar a doua zi am avut contractii si dureri. Azi insa mi-a fost bine.
Riscul de a pierde sarcina scade cu fiecare zi pana la o sapt dupa amnio iar apoi iesi din sfera riscului. Nu ai voie sa ridici mai mult de 2-3 kg ( atentie si la geanta de pe umar!) sa porti tocuri, sa faci baie in cada sau cu apa mai calda, contact sexual 1-2 sapt. Mi s-a dat un tratament cu un antibiotic tolerat in sarcina ( cefalexina) si no spa. Nu cafea sau altceva care poate agita copilul primele 3 zile.

Acum costuri:
- la clinici private:
Centrul de sanatate Matei basarab: 300 amnio+ 1100 cariotip, 1250 cariotip + fish sau 480 test Fish fara cariotip
Med life - 1900 amnio + cariotip si 1250 amnio cu Fish fara cariotip
- spitale
Filantropia- amnio gratis,genetician 50 lei,cariotip 800 ron si 350 test rapid ( fish)- dar nu pot face programari decat fff tarziu
Titan ( unde am facut eu) - amnio -gratis, cariotip 850 ron, consultatie genetician 50 lei si am mai dat cate 10 lei la 2 asistente iar la dr 100 ron.se face si testul rapid fish dar e 750 ron Personal super profi si placut, s-au purtat impecabil chuar inainte sa le dau bani. Inclusiv dr.

*sfat, daca ai bani fa si un test rapid ca sa nu inebunesti pana vine rezultatul cam 2 sapt max 3. Dar in cazul unei probleme nu se poate face nimic fara cariotip si decat sa arunci niste bani pe fereastra in cazul unei neplaceri Doamne fereste, mai bine alegi si cariotip din prima iar asa ii sunt analizati toti cromozomii nu doar aia 5 de la fish sau alt test rapid.
Nu te speria de procedura, nu doare!Promit! este un pic ciudata dar nu simnti deloc durere si e o senzatie de ... presiune ca si cum ai simnti ca vin niste gaze pe care tot astepti sa le dai afara!Oricum e f important sa fii linistita si sa nu te misti sau sa il agiti pe bebe, o fata nu a putut sa faca amnio din cauza agitatiei si fricii deoarece si bebe era exact la fel. Chiar daca poate nu il simnti pe bebe, incearca sa iti tii palma pe burtica in timpul primei perfuzii intr-o parte a burticii asa il aduci pe bebe acolo si il linistesti.
Imagineaza-ti momentul cand iti vei tine puiul in brate cand te inteapa fiindca oricum o sa te puna sa inchizi ochii, te va ajuta sa te destinzi un pic!
Lasa teama la usa si o sa iasa bine!
Multa bafta si sa dea Domnul sa nu fie nimic cu bebe sau cu tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Iti multumesc mult pentru toate detaliile oana_pdv. Chiar imi sunt de folos.
Vreau sa-ti spun ca intre timp am vorbit si cu doctorul despre asta. Eu voi naste la Polizu. Doctorul mi-a spus ca am 2 variante, ori ma interneaza in spital, ca sa ma monitorizeze si imi va face el amniocenteza, dar, dupa recoltare lichidul tb. transportat repede la Medsana. La mMdsana cariotipul, costa 14 mil. lei. Ce nu l-am intrebat este cine transporta lichidul la Medsana, ca ma gandesc ca eu trebuie sa stau in pat, nu am cum, probabil va trebui sa vin cu sotu si el sa se duca repede la Medsana cu lichidul. A doua varianta, mi-a spus doctorul, ar fi sa ma duc la Sanador dar acolo nu mi-o recolteaza el, si costa mai putin pentru ca se deconteaza o parte din pret. Acum nu stiu ce sa fac, ce varianta sa aleg. Oricum amniocenteza o fac saptamana viitoare pentru ca momentan sunt racita si nu se poate sa fac amniocenteza racita fiind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

franqois
dupa parerea mea amnio trebuie facuta de un doctor pe care-l cunosti , despre care sti ca face amnio de obicei . ne cred ca e bine sa te duci la un doctor despre care nu sti nimic , nu sti cata experienta are in a recolta analiza asta ;
eu una , avand in vedere ca este un anumit risc , m-as duce la doctorul pe care-l cunosc , chiar daca e putin mai scump .

bafta multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Da la doctorul pe care il cunosc si cu care voi naste, ma voi duce sa fac amniocenteza. Numai ca la Polizu, unde este doctorul, nu fac si cariotipul, doctorul imi recolteaza lichidul amniotic, apoi trebuie sa ma duc cu el la Medsana. Ati mai facut cumva amniocenteza sau analiza lichidului la Medsana, sunt de incredere?

Mergi la inceput