Se poate alege familia adoptatoare?

Se poate alege familia adoptatoare? | Autor: Lo_li_Ta

Link direct la acest mesaj

Am si eu o simpla curiozitate, starnita de subiectul inchis, al mamicii care a postat "anuntul". Dincolo de tragismul situatiei, a scris cineva acolo ca nu ai dreptul sa dai copilul cui vrei sau asa ceva. Adica daca o "mama" vrea sa-si dea copilul spre adoptie unei anumite familii de cunoscuti sau nu, nu are acest drept? Mi s-ar parea cam stupid. Plus ca realitatea contrazice asta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

da, si mie mi s-a parut interesant subiectul. am apreciat ca nu a facut avort. daca doreste sa dea copilul, nu inseamna neaparat ca nu il iubeste,poate ca considera ca copilul merita mai mult decat ii ofera ea. in plus, ar face fericita o familie care nu stie ce inseamna un copil. eu am facut o intrerupere de sarcina odata, am considerat ca nu ii pot oferi ce ii trebuia, nu am avut curajul ei de a ii da viata copilului si acest fapt este regretul vietii mele. cum ar fi daca i-am cunoaste parintii biologici? daca ei au fost de acord pe deplin sa il dea fara pretentii asupra lui (decat sa il stie bine) si atunci cand copilul va creste si va intreba cine sunt cei care l-au conceput, sa il lasam ca ii cunoasca.ce s-ar intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu cred ca lucrurile sint mult mai complicate si probabil ca legea sa schimbat in sensul ca e mai bine sa nu mergi tu singur ca individ sau ca familie si sa iei copilul de la cineva care nu are o situatie materiala buna sau nu doreste un copil si vrea sa-l dea lui x-lescu..Asta pt.ca s-au intimplat cazuri de santaj ,in care scopul principal au fost banii,si nu cred ca-i placut pt.nimeni sa ai de a face cu oameni care din cind in cind te suna sau iti bat in poarta ,te ameninta, daca nu faci asa cum cer ei o sa caute copilul sau mai stiu eu ce pot inventa pt.a te face sa nu-ti poti creste copilul linistit.Ca copilul decide el atunci cind o sa fie mare sa-si caute "radacinile"e alta problema insa asa se pot face tot felul de aranjamente.
Ca fiecare decidem ce sa facem cu viata noastra atunci cind sintem maturi si majori e un lucru ,ceea ce trebuie sa facem pt.un minor e total diferit.
dacris77ceea ce ai facut tu si ceea ce a decis ea sa faca sint lucruri total diferite.Cel putin asa cred eu ,mai ales ca mesajul ei semana mult cu mesajele in care vrei sa vinzi ceva.
In situatia ei trebuie sa ia legatura cu institutiile care se ocupa si ajuta oamenii in astfel de cazuri nu mica publicitate.


Mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Eu ma gandeam la situatii mai putin dramatice. Adica, presupunand ca o tanara ramane insarcinata si pastreaza copilul stiind clar ca il va da spre adoptie din oarescare motive, nu are dreptul sa hotarasca cui sa-l dea? Poate are o familie de cunoscuti, poate intalneste pe cineva, poate vrea sa-l dea unor rude de gradul 7, deci implicit aceia ar stii de la cine iau copilul. Nu se poate? Mi se pare tare aiurea. Stiu un caz al unei mame singure care a infiat o fetita de 3 luni si stabilise cu mama biologica inca din timpul sarcinii ca o va lua. Nu cunosc amanunte, dar inseamna ca a procedat ilegat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

mie mi se pare ciudat sa nu poti alege parintii adoptivi ai copilului. si oricum, mi s-a parut foarte aiurea felul in care a reactionat lumea la anunt. evident e vorba despre o femeie simpla si care se zbate in saracie. asta a dus-o mintea sa faca, sa caute o familie "cu posibilitati", care sa-i ofere copilului un trai fara griji, asa cum ea nu va fi in stare. ce e asa reprobabil in asta si de ce ar fi fost mai bun un avort?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nu am avut contact direct cu sistemul de adoptii din Romania,dar stiu destul de bine cum e aici.Intermediarul dintre parintii biologici ai copilului si viitorii parinti adoptivi este totalmente raspunzator de binele copilului si de decizia de a alege o anume familie pentru adoptie.
Nu se pune problema la modul simplist,ca in anuntul cu pricina,ca e destul ca familia adoptiva sa aiba o situatie materiala buna,chiar din contra! Se face un dosar greu si gros in ceea ce priveste pe ambii parinti adoptivi,profilul psihologic,teste peste teste,cursuri de parenting,constientizarea faptului ca un copil adoptiv e case sensitive,trebuie sa fii cu un kg mai responsabil si mai constient de niste treburi,decat daca ar fi copilul tau natural...si multe,multe altele,care nu se masoara in zero-uri.
Poate unei mame naturale in surade faptul ca o familie doritoare sa adopte are o situatie materiala buna si sa presupunem ca ar avea greutate recomandarea mamei in procesul de adoptie, daca in timp se dovedeste ca acel copil e abuzat, ori neglijat, ori...oricum altfel decat iubit neconditionat si fericit, cine e vinovat pentru asta, cine raspunde legal si moral? Evident, cei direct implicati,abuzatorii, insa doar atat?...e usor sa spui ca vrei o viata materiala mai buna pentru copilul tau, dar de cele mai multe ori nu e o conditie suficienta,desi e necesara.

Revenind la cum se petrec lucrurile legal in Austria,copilul adoptat poate sa-si cunoasca parintii naturali sau nu, in functie de cum decid cele doua familii de comun acord,INSPRE BINELE COPILULUI.Iar toate intalnirile dintre familia naturala si cea adoptiva au loc in prezenta si cu acordul intermediarului, Serviciul de adoptii si protectie a copilului, pentru a se elimina orice probleme, indiferent de natura ( comunicare deficitara, santaj emotional ori financiar, abuz emotional asupra copilului din partea parintilor naturali care se razgandesc pe parcurs si vor sa 'monteze' pe copil impotriva parintilor adoptivi samd). Cei care sunt intermediari sunt personal calificat psihologic si social,pedagogi care, cum spuneam, cauta mai ales binele si interesul copilului, din toate punctele de vedere, nu numai financiar.

Portocalia,reprobabil in cazul anuntului e faptul ca femeia a vrut sa rezolve treaba ( ori treburile,cine stie ce avea in minte...) in mod direct, oferind un numar de telefon si gata. Poate (nu spun ca e asa,dar e posibil!) totul s-ar fi rezolvat departe de serviciul de adoptii,contra unei sume de bani si a unei dovezi usoare,cum ca familia care ia copilul e instarita, ca apoi acel bebelus sa ajunga unde nu doresc niciunui copil sa ajunga, pentru trafic de organe sau cersit ori prostitutie.Raul e mai mare decat ne imaginam noi, dar sa nu luam in calcul nici macar ca exista si sa ne asiguram cele mai mici masuri de prevedere, asta deja e naivitate.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:

Portocalia,reprobabil in cazul anuntului e faptul ca femeia a vrut sa rezolve treaba ( ori treburile,cine stie ce avea in minte...) in mod direct, oferind un numar de telefon si gata. Poate (nu spun ca e asa,dar e posibil!) totul s-ar fi rezolvat departe de serviciul de adoptii,contra unei sume de bani si a unei dovezi usoare,cum ca familia care ia copilul e instarita, ca apoi acel bebelus sa ajunga unde nu doresc niciunui copil sa ajunga, pentru trafic de organe sau cersit ori prostitutie.Raul e mai mare decat ne imaginam noi, dar sa nu luam in calcul nici macar ca exista si sa ne asiguram cele mai mici masuri de prevedere, asta deja e naivitate.



Julia, de acord, dar femeia aia cred ca nu avea habar de sistemul de adoptii, care pare o chestie oricum foarte complicata. e ok sa fie complicata, nu discutam asta. discutam atitudinea fata de un om destul de disperat (trebuie un grad ridicat de disperare ca sa-ti dai copilul, nu?) si care e sfatuit sa "ofere copilului dragoste si afectiune, ca banii nu-s totul". wtf? ok, da-i detalii despre unde trebuie sa se adreseze pentru a-si da copilul spre adoptie, lumineaz-o ca adoptia e un proces lung si sinuos, dar nu-i da in cap de la ametitoarea ta inaltime morala. nu vreau sa ma gandesc ce inseamna pentru o mama, oricat de simplist ar gandi, sa fie nevoita sa-si dea copilul. e mult de cerut putina umanitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Te rog sa te abtii cu comentarii despre inaltimea mea morala.


I-am dat sfaturi.I-am spus ca, pentru cei aproape 4 copii pe care ii am, as manca si kkt, dar copiii tot nu i-as da de langa mine,oricat de greu mi-ar fi.Asta ca sa iti mai produc un vertij cu morala mea.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

mie mi se pare ciudat sa nu poti alege parintii adoptivi ai copilului. si oricum, mi s-a parut foarte aiurea felul in care a reactionat lumea la anunt. evident e vorba despre o femeie simpla si care se zbate in saracie. asta a dus-o mintea sa faca, sa caute o familie "cu posibilitati", care sa-i ofere copilului un trai fara griji, asa cum ea nu va fi in stare. ce e asa reprobabil in asta si de ce ar fi fost mai bun un avort?

Dragelor, nu va suparati pe mine ca sunt asa de sincera.
O familie nu isi poate alege viitorii parinti adoptatori decat daca sunt rude de gradul .... X. Altfel, totul se face legal prin intermediul institutiilor statului, tocmai petnru a preveni santajul mamei biologice (chiar daca initial ea zice ca nu vrea bani sau alte foloase). Daca vedeti in filme, exista in strainatate adoptii deschise si adoptii inchise. La adoptiile deschise, familia adoptatoarea poate intra in contact si pastra legatura cu fam. biologica insa totul se face tot prin institutiile statului respectiv.
Nu stiu cind a adoptat fetita aceea de 3 luni insa e cam... ilegal.
Eu personal consider ca daca o femeie, care este cu capul pe umeri - si nu a fost Doamne fereste violata-, poate folosi prezervative sau alte metode de preconceptie daca situatia financiara nu ii permite sa intretina un copil.
Vorba lui IuliaSM, as minca si KK insa nu as da copilul. mai bine nu il mai fac.
E frumoasa tehnologia de a face un copil insa apoi....

Stiu un caz al unei mame singure care a infiat o fetita de 3 luni si stabilise cu mama biologica inca din timpul sarcinii ca o va lua. Nu cunosc amanunte, dar inseamna ca a procedat ilegat?
E cam ilegal. E adevarat ca se mai merge si pe linga lege in unele cazuri insa ce a facut acea femeie e ilegal. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Adica, daca, sa zicem, o fata ramane gravida la 16 ani si hotaraste impreuna cu parintii sa dea copilul unei prietene bune de-a mamei de ex, sau asa ceva ,nu se poate? Sau daca un copil al unor prieteni ramane orfan si fara alte rude dispuse sa-l creasca, si eu vreau sa-l iau, nu se poate? E stupid.
Fetita aceea are vreo 2 ani, deci recent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Adica, daca, sa zicem, o fata ramane gravida la 16 ani si hotaraste impreuna cu parintii sa dea copilul unei prietene bune de-a mamei de ex, sau asa ceva ,nu se poate? Sau daca un copil al unor prieteni ramane orfan si fara alte rude dispuse sa-l creasca, si eu vreau sa-l iau, nu se poate? E stupid.

Exemplul cu 16 ani nu e bun, in sensul ca pina la 18 ani se considera ca nu are drept de decizie, parintii sau tutorele legal avind acest drept. In plus o viitoare mama la 16 ani poate spune ca vrea sa il dea spre adoptie si la 18 ani , cind e majora sa nu mai vrea. Va dati seama ce stres psihic este pe familia care, sa presupunem ca a adoptat copilul.
In plus, daca nu e legal, adica prin DPC, stai cu emotii o viata ca ti-l poate lua inapoi.
Bafta viitoarelor mamici sa ia decizia cea mai buna.

Mergi la inceput