Paza in scoala o platesc parintii ? Este normal ?

Paza in scoala o platesc parintii ? Este normal ? | Autor: Alizee

Link direct la acest mesaj

Am aflat ca paza in scoala o platim noi, parintii. Culmea, ca acesti paznici au un comportament nepoliticos fata de parinti, ba mai si hotarasc cine intra si cine nu in scoala. De fapt, ei ar trebui sa aplice regulamentul scolii in mod neutru si coerent. Nu ?
Este normal ca regulamentul scolii sa nu permita accesul parintilor copiiilor de clasa I in scoala pt a-i conduce in clasa ?





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta


Este normal ca regulamentul scolii sa nu permita accesul parintilor copiiilor de clasa I in scoala pt a-i conduce in clasa ?





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Da. Este normal. Din multe motive.Cel mai important deoarece au fost cazuri de copii "luati" din scoli. Si cat sunt pe teritoriul scolii, aceasta raspunde legal de ei si nu isi asuma riscul.
Orice scoala are un regulament intern.Acesta este acceptat de parinte/elev cand inscrie copilul si la inceputul fiecarui an scolar.
Are valoare de lege interna.

Un alt motiv pentru care parintii nu sunt lasati in scoala dimineata: 30 de parinti ce vor sa schimbe 2 vorbe cu invatatoarea dimineata sau ajuta copilul sa se dezbrace/scoate cartile etc duc la inceperea orelor cu intarziere.

Paza:

- la noi in scoala avem un paznic platit de primarie si inca 5 paznici platiti de parinti.
In permanenta cineva este la poarta, cineva la intrarea in scoala si cate un paznic pe fiecare etaj si la sala de sport. Atat in pauze cat si in timpul orelor.

E o scoala fara incidente intre copii in timpul pauzelor deoarece paznicii isi fac treaba bine si copiii ii respecta.

Orice persoana straina ce doreste accesul in scoala, inclusiv parintii, este legitimat, trecut datele intr-un registru si insotit unde are nevoie sa mearga.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Am uitat sa spun ca niciun copil NU iese din perimetrul scolii fara a avea bilet de la director sau insotit de parinte daca nu este ora de iesire a elevilor( cea obisnuita, din orar).

Personal, ca parinte eu am cautat sa existe astfel de reguli, vreau sa imi stiu copilul in scoala, nu teleleu prin parc... sau cu orice lunatic plimbandu-se pe holul scolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Multumesc pt raspuns.

Si eu sunt de acord cu paza in scoli, dar daca tot costul acesteia este suportata de catre parinti, paznicii nu ar trebui sa isi faca datoria in mod profesionist ?
La noi nu exista nici un registru, paznicul azi ii interzice accesul unui parinte, pt ca in ziua urmatoare sa ii permita accesul. Acest mod de aplicare a regulamentului intern este aiuristic si, evident, creaza nemultumiri.
O reclamatie la seful acestui paznic ar rezolva ceva, il poate inlocui cu un altul mai echilibrat ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Reclamatia trebuie sa o faci la directorul scolii.El este in masura sa rezolve situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mie mi s-a spus ca angajatorul, adica firma de paza, poate lua o decizie in privinta unei asemenea reclamatii...

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput