vreau sa dau in adoptie un baietel nou nascut

vreau sa dau in adoptie un baietel nou nascut | Autor: alinaiuli

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Iancso Anamaria Alina ,sunt din Judetul Brasov ,sat Colonie,nu sunt casatorita ci concubina cu barbatumeu ,avem un baietel de 2 ani si 2 luni iar anul asta ,mai precis acuma 2 saptamani am nascut din nou ,tot baietel. Situatia noastra nu este buna ,cu primul neam descurcat cum neam descurcat dar cand am aflat ca sunt din nou insarcinata ,mam panicat .Nu am vrut sa fac avort fiindca zic eu e pacat, mam decis sa duc sarcina la bun sfarsit,. Vreau sal dau in adoptie sau sal infieze o familie cu o situatie foarte buna ,daca cineva sau careva vrea sa imi adopte copilul eu si cu concubinul suntem de acord .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinaiuli

Ma numesc Iancso Anamaria Alina si acuma 2 saptamani am nascut din nou ,tot baietel. Situatia noastra nu este buna ,cu primul neam descurcat cum neam descurcat dar cand am aflat ca sunt din nou insarcinata ,mam panicat .Nu am vrut sa fac avort fiindca zic eu e pacat, mam decis sa duc sarcina la bun sfarsit,. Vreau sal dau in adoptie sau sal infieze o familie cu o situatie foarte buna ,daca cineva sau careva vrea sa imi adopte copilul eu si cu concubinul suntem de acord .

Te felicit ca nu ai facut avort, e intr-adevar pacat insa sincer, mesajul tau suna a anunt de mica publicitate. Adoptia se face doar prin intermediul DPC-ului.
A mai fost discutia asta odata: nu poti spune tu, ca mama (vorbesc in general) ca vrei sa il dai persoanei X sau Y.Familia sau persoana care vrea sa il ia pe baietelul tau trebuie sa aiba atestat, in primul rind. Apoi se consulta rudele pina la gradul IV, ele dau acordul la adoptie. Apoi, cind se gaseste o familie care doreste un baietel, abia atunci se incepe procedura. Insa inainte se va incerca consilierea ta, pentru a-ti lua copilul inapoi (interesul superior al copilului)
Nu te supara pe mine ca sunt asa de sincera.
Nu mai stiu cind, insa a mai fost un anunt de tipul asta, si din pacate, e ilegal.
Sper sa reusesti sa iti dai baietelul unei familii care sa ii ofere tot ce isi doreste.Asta e cel mai important pentru un copil.
Bafta multa iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Poate ca sunt mai empatica acum,ca-s insarcinata,insa mie mesajul initial mi-a indus o stare tare proasta din care ma straduiesc sa ies...
Imi amintesc cum a fost imediat dupa ce s-au nascut copiii mei,in primele saptamani,simteam ca pot si vreau sa-i absorb cu toata fiinta mea,de dragi ce-mi erau,asa mici si vulnerabili,niste ghemotoace umane carora eu le eram mama...Ma rugam pentru ei in gand si rosteam binecuvantari pentru fiinta lor,inca din primele zile,imi faceam timp sa-i cunosc si sa-mi intiparesc in mine noua prezenta,iar cel mai mare cosmar era ca li s-ar intampla ceva,ca mi-ar fi luati,chiar si pentru putina vreme!

Sa fac un copil nedorit,doar pentru ca avortul mi se pare pacat,si apoi sa ma dezbrac de el ca de o carpa de haina care nu mi se potriveste,care nu-mi place...cu scuza ca o fac spre binele lui,pentru mine e dincolo de puterea de intelegere.Si nu vorbesc rational,ci extrem de subiectiv,ca o mama,asa cum sunt toate mamele.Aproape.
Daca ar fi sa ajung ziua cand mi se pare prea greu sa imi cresc copiii,asa sa-mi ajute Dumnezeu sa fiu in stare sa indur mizeria si rahatul altuia,doar pentru un banut sau o paine in plus pentru binele si hrana copiilor mei!
Si nu vorbesc de undeva din al 9-lea cer al fericirii si bunastarii materiale,din contra! Ne confruntam cu diverse probleme si neajunsuri,insa lucrurile nu se rezolva mereu prin regula asta de 3,simpla, 'nu ma descurc financiar,mai bine dau copiii spre adoptie,iote si numarul meu de mobil,pentru cei interesati' .
As vrea din toata inima sa cred ca primul mesaj,cu anuntul,nu e decat ceea ce pare si nu mai mult,gen interese materiale echivalente cu 'vanzarea' neoficiala a acelui sarman copilas.Pentru binele tuturor,mai ales al copilului si al familiei care chiar ar dori sa adopte un puiut de om,din dragoste de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Vreau sal dau in adoptie sau sal infieze o familie cu o situatie foarte buna

M-ai facut sa rid la ce pretentii ai.Sa fie un miliardar sau ce trebuie sa nu-i lipseasca .Despre dragoste ,caldura sufleteasca ,fericire si educatie nu ai auzit ,sau nu ti se par atit de importante ca situatia materiala.

Nu poti sa alegi tu familia pt.copilul pe care l-ai nascut si vrei sa-l dai spre adoptie si nici situatia materiala a familiei.
Mergi la DIRECTIA GENERALA DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI din judetul tau si persoanele de acolo o sa te sfatuiasca ce ai de facut.
Nu cred ca trebuie sa te justifici si sa spui ca nu ai vrut sa faci avort gindindu-te ca faci un pacat ,cel mai bine e sa iei cit mai repede legatura cu directia.Sint atitea fam.care isi doresc un copil si daca inca este micut poate ca are norocul sa mearga cit mai repede acasa la cineva.
JuliaSM-din pacate in tara noastra sint peste 50000de copii abandonati si multe mame nu sint chiar asa de responsabile cum ar trebui sa fie pt.ca altfel numarul asta ar fi mult mai mic.Din pacate asta e realitatea.

Mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Trist.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

ce e aici? TARG ???????????
asa cum ai putut intra pe forum sa scrii dorinta urmata de pretentiile tale puteai foarte frumos mai intai sa dai un 'goagle' si sa te informezi ce presupune adoptia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Te rugam sa mergi la DIRECTIA GENERALA DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI din judetul tau.
Adoptiile nu se fac pe un forum.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput