Despre sistemul de invatamant Montessori

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xiri spune:

Da, cu acomodarea dintr-un sistem in altul nu e simplu, depinde si de varsta la care va trece din nou in invatamantul clasic. Cred ca daca stii sigur ca o sa urmeze scoala asta pentru o perioada de mai multi ani, se merita probabil incercat. Daca e o perioada de numai 1-2 ani, e greu de spus.

In plus, si acomodarea initiala la sistemul Montessori e un pic grea, banuiesc ca fata ta a facut pina acum invatamantul (inclusiv gradinita) in sistem traditional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

gradinita Montessori merita luata in calcul daca iti permiti/vrei sa duci copilul in continuare la scoala Montessori.
Asta e parerea mea.
Cat despre sistemul educational in sine, privit din afara, pare minunat, dar ca toate in Romania, e aplicat ciudat. Fata mea cea mare a fost la o gradi Montessori, si nu era extrem de fericita: la un moment dat era singurul copil de 4 ani din grupa, restul erau fie de 3 fie de 5-6, nu avea prieteni, in clasa era prea liniste (erau obligati sa vorbeasca in soapta), ea se plictisise de aceleasi materiale, dupa masa erau lasati liberi in curte dar totusi se simtea lipsa unei activitati. Acum e la o gradi cu sistem traditional, cu grupe de copii de varsta ei, ii plac "fisele", ii place si recompensa (mai primesc cate o bombonica) - la Montessori nu exista recompense ori omul -parerea mea- e ca se demotiveaza fara recompense (si eu ii ofer recomepnse - ba ii zic ca a facut bine, ba ca e frumoasa, ba o pup, etc, o mai si sfadesc daca e cazul).
Nu stiu ce sa zic. In mare am fost multumite de gradi Montessori, dar copilul e mai fericit la o traditionala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Mai, cand citesc ca sistemul nu e bun pentru ca nu sta copilul in banca sincer ma bufneste rasul. A fost informat invatatorul/dirigintele de faptul ca elevul a urmat un alt sistem? Este vina parintelui ca nu si-a pregatit copilul pentru tranzitia de la un sistem la altul. Si la urma urmei, cat timp ar putea dura neastamparul asta?
Chiar nu inteleg de ce se pune atat accentul pe acesta incapacitate de integrare legata de miscare. Copilul meu e la gradinita Waldorf, iar acolo au si ei momentele lor de stat cuminte in banca, deci altceva este ce determina copilul sa nu stea linistit.

M-am saturat de atatea blamari ale sistemului de invatamant alternativ, iar cand intrebi parintele care se ocupa cu denigratul, afli ca infrmatia e din auzite, iar cand intri si mai in detalii, afli ca sistemul estede blamat numai pentru ca nu sta copilul in banca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna ziua la mamici!

Sunt si eu interesata de subiectm interesant sa citesc multe pareri pro si contra.
Am decis dupa o informare atenta si indelunga sa inscriu copilul meu la gradinita Montessori. Unul din motive a fost si faptul ca familia noastra se tot plimba prin lume si astfel de gradinite se gasesc cam peste tot.
Imi plac regulile si metodele care stau la bazele proncipiului montessorian, noi aplicam acasa multe din jocuri, actitati si jocuri.
Il implicam in tot ce facem si mi se pare foarte receptiv.

Am de facut o remarca, mare atentie daca educatorii sunt chiar scoliti Montessori, unele structuri au probleme de personal si au in corpul didactic persoane care abia sunt in trainer, inca nu au experienta necesara.

Ca o parere personala sistemul Montessori chiar il consider plin de reguli si nu este chiar asa ca invata copilul sa faca ce doreste. Asta dupa ce am vazut diverse lectii montessoriene si dupa ce am vazut cum se desfasoara activitatea la gradinita copilului meu.

va pup si sper sa putem discuta constructiv.
o toamna excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Imi poate explica si mie cineva ce inseamna sistemul asta si cam ce diferente exista fata de Waldorf, ca eu nu prea pricep!
Adaptarea e normal sa fie mai dificila, ba chiar cred ca e si frustranta. Mie imi pare nedrept sa chinui copilul de la un sistem la altul, asa incat incerc sa ma orientez spre un sistem inainte de o gradinita.

Cu tpate acestea, informatiile despre metoda in sine sunt saracute pe saiturile gradinitelor/scolilor, va trebui sa sap mai adanc.

Pana atunci, poate imi explica cineva din experienta de educator sau parinte de copil dus la o astfel de institutie.

Multam.

Mergi la inceput