FIV cu ovocite donate(5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blumoon spune:


Ma alatur voua intr-o situatie delicata in care suntem toate de pe acest topic.

Am 36 de ani si de anul trecut am plecat la cercetari pt obtinerea unei sarcini.Dupa un set de anlize date de un medic (pe care l-am si schimbat datorita comportamentului inuman de care a dat dovada) am avut urmatoarele rezultate,analize repetate de 2 x in nov si feb
nov: fsh 24,75,lh 6,37,progesteron 0,25
feb : fsh 19,76,lh 6,39,progesterone 0,57
Diagnostic:menopauza precoce.Ciclul imi disparuse de 2 luni.Eram disperata.
Tin sa mentionze ca analizele sunt facute in Italia.
Fara cm am facut 10 zile de puregon cate 100 ui pe zi.Rezultatul a fost negativ,nici o crestere foliclulara.
Dupa ce am facut si AMH 0,45 (l-am facut fara sa mi-l ceara medicul...asa pt mine) ,am decis sa cer si o a doua opinie.
Cu noul medic am facut analizele genetice (mutatii G1691A, C677T si A1298 C in forma eterozigota - mutatii ce pot fii controlate de medic ).
Am incepu stimularea cu 300 gonal si 4 meropur pe zi + clomid adaugat in ziua 7 ,timp de 11 zile,nu am produs decat 1 folicul de 17 mm care la pick-up nu a fost de calitate.
Concluzia pe care mi-a transmis-o medicul (uman de data asta) este ca nu mai poate incerca cu alte medicamente mai puternice,eu facand maximum posibil si mi-a recomandat ovodonatia.

El colaboreaza cu o clinica in Grecia.
Cam asta este povestea mea,trista dar adevarata.
Pana la anul voi incerca sa stau linistita(asta cat am sa pot sa o fac) si vom lua o decizie.

Va multumesc pt ca m-ati ascultat si astept pareri si sfaturi.

Aaa si sa nu uit....am sa ma duc cand o sa-mi vina cm sa imi fac inhibina b.

O zi buna ,mult noroc si ne auzim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Imi cer scuze ca va raspund cu intarziere dar nu am avut net...

bytzi, cybele, mona, donna3, smaick va multumesc mult pentru urari si pentru gandurile bune!!!

cybele acum nu mai sunt consemnata la pat de catre medic insa eu incerc sa stau cat mai mult posibil la orizontala.

smaick cu multa placere... daca pot sa ajut, o fac cu mare drag!

Bun venit celor noi si va urez sa stati cat mai putin pe aici, sa se lase repede cu burtica!
Cine vrea in listuta de pe prima pagina, sa imi spuna!


Laura



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui tusferi

Buna!
Am si eu o intrebare pentru Laura.

Dar mai intai sa ma prezint, ca asa este frumos. Am 3 sarcini pierdute (una oprita in evolutie iar celelalte 2 au fost avorturi spontane). Am primit de curand "minunata" veste ca am AMH 0.11 si fericita posesoare de mutatii genetice: MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR in stare Heterozigota, MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I in stare heterozigota si Factorul XIII tot in stare heterozigota. Intetionez sa incerc un FIV pe ciclu natural (ca stimularea ovariana nu are sens in situatia mea) dar sansele de reusita sunt 5-7%. Deci ma gandesc serios la un FIV cu ovicite donate.

Am citit subiectul acesta acum cateva saptamani si initial am fost foarte entuziasmata, dupa care subiectul a cam "esuat" si m-am demoralizat. M-am bucurat sa vad ca Laura a reusit si din nou am inceput sa ma entuziasmez. Ma gandesc deja foarte serios sa ma inscriu si eu la Reprofit. O sa astept vreo luna pentru ca deocamdata am de strans bani pentru FIV-ul cu eventualele ovocite ale mele si nu pot plati avansul pentru Reprofit, dar sper ca in vreo luna sa pot sa ma inscriu si la ei.

Acum vine si intrebarea pentru Laura: Inteleg din site-ul lor si din postarile tale, ca daca nu iti reuseste din prima, poti incerca un nou FIV, cu acelasi pret. Sansele de reusita pentru al doilea FIV deja sunt foarte mari, asa incat la al treilea FIV platesti doar 50% la FIV si restul daca incepe sa ii bata inimioara.
Nu am inteles insa daca trebuie sa platesti pentru al doilea FIV in cazul in care tu la prima interventie ai obtinut suficienti embrioni pentru inca un transfer. Ma gandesc ca daca ai de facut doar transferul embrionilor crioprezervati ar trebui sa fie mult mai ieftin... Adica sa platesti doar tranferul nu intrega procedura care implica si costul tratamentului donatoarei, punctia, etc...

Felicitari, multa sanatate, sarcina usoara si un bebe sanatos!

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel


tusferi iti urez multa bafta la fiv-ul pe ciclu natural si sa te ajute DD sa nu mai ai nevoie de ovocite donate! Si sa mergi la hematolog sa vezi daca nu trebuie sa faci clexane dupa ET!

Si acum sa iti raspund la intrebare... Un ciclu FIV pentru care tu platesti suma pe care am mai mentionat-o inseamna ca beneficiezi de toate ovocitele pe care le obtine donatoarea. Ei merg in medie pe 6-8 ovocite recoltate. Faci transferul in ziua 3 sau in ziua 5 si tot ce ramane si este de calitate se congeleaza. In pretul fiv-ului intra si taxa pentru primul an de congelare. Daca nu reusesti si transferi ceea ce ai congelat nu inseamna ca faci un fiv ci ca faci FET (frozen embryo transfer) si asta te costa doar 250 euro.
Deci FIV-ul propriu-zis este cel in care are loc punctia.



Laura



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui claand

Buna ziua dragelor
Mami_vreau: Referitor la cum a pus problema "tusferi" in legatura cu FIV-ul cu ovocite donate dela Brno, m-am gandit si eu la acest aspect si chiar ma gandeam ca asa ar fi normal atat timp cat ai niste embrioni congelati. Insa legat de numarul de ovocite pe care ti le dau.. se cumpara un numar? este si aici o loterie- in sensul ca e dupa cum ai noroc cu donatoarea- cate ovocite ii vor rezulta ei?! Ca poate o donatoare dezvolta 15 ovocite iar alta dezvolata 3ovocite, care este ideea referitor la numarul de ovocite puse la dispozitie?!
Multumesc pentru raspunsuri.


Vezi tu, aici e si chestie de noroc! Nu ai de unde sa stii nici tu si nici ei cate ovocite va avea donatoarea ta! Ei fac tot posibilul insa mai depinde si de cel de sus... Si mai e o treaba... unele au mai multe ovocite si totusi nu se ajunge la stadiul de blasto cu un numar asa mare... Exact cum am spus, tine si de Doamne-Doamne...

Ceea ce ei fac, acorda anumite anumite garantii si anume:

1. Daca nu se recolteaza ovocite din cauza ca donatoarea nu si-a administrat corect medicamentatia, s-a imbolnavit, etc. ti se va oferi o donatoare de rezerva daca este posibil astfel incat tratamentul sa continue fara intreruperi.
2. Daca nu exista donatoare de rezerva, ti se ofera o noua data a embriotransferului, cat mai curand posibil.
3. Daca ovocitele recoltate de la donatoare nu se fertilizeaza prin ICSI si sperma este de calitate buna, urmatorul fiv este gratuit.
4. Daca ovocitele recoltate de la donatoare nu se fertilizeaza prin ICSI din cauza spermei care nu este de calitate buna, urmatorul fiv nu este gratuit
5. Garanteaza cel putin 2 embrioni de calitate de ziua 3 pentru transfer.
6. Daca nu vei avea decat 1 embrion de calitate la transfer, vei primi un discount de 33%.
7. Daca nu vei avea nici un embrion de calitate pentru transfer iar sperma este de calitate buna, nu vei plati fiv-ul si ti se va oferi o noua data de transfer cat mai curand posibil.
8. Costurile medicamentatiei folosite de recipient nu vor fi rambursate.

Toate astea le-am tradus de pe site-ul lor.

Laura



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

blumoon iti tin pumnii si iti urez sa iei cea mai buna decizie pentru voi!

Laura



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

aaaa... inca ceva!!! vroiam sa va mai spun si de posibilitatea de a face fiv cu embrioni donati... Este o varianta excelenta mai ales pentru cei care au probleme si cu partea barbateasca. prezinta urmatoarele avantaje:
- timp mult mai scurt de asteptare
- costuri mult mai mici (transfer cu 1 embrion donat = 1.140 euro si transfer cu 2 embrioni donati = 1.680 euro)

Laura



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Laura foarte folositoare informatiile date
Eu inca mai sper la inca un fiv cu ovocitele mele, in caz ca nu ne iese, o sa fac si fiv cu donatoare. Trebuie sa recunosc ca oferta lor pare corecta, incercand sa acopere toate situatiile neprevazute
O sarcina usoara si sa te bucuri de ea, ca prea ai asteptat-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Laura foarte folositoare informatiile date
Eu inca mai sper la inca un fiv cu ovocitele mele, in caz ca nu ne iese, o sa fac si fiv cu donatoare. Trebuie sa recunosc ca oferta lor pare corecta, incercand sa acopere toate situatiile neprevazute
O sarcina usoara si sa te bucuri de ea, ca prea ai asteptat-o!

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009


Multumesc adriana!

Eu iti urez sa nu ajungi la iv cu donatoare, sa reusesti cu ovocitele tale.

Laura



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Multumesc mult de urare Sa dea Dumnezeu sa reusesc indiferent de modalitate, oricum ar fi, va fi copilasul meu nu conteaza cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claand spune:

Buna ziua doamnelor
Inainte de toate tin sa ii multumesc Laurei pentru ajutorul imens pe care ni-l da.
De asemenea sunt de acord cu adrianaady: cu sau fara ovocite donate copilul caruia i-ai dat viata este copilul tau. Este un omulet pe care l-ai gazduit atatea luni in interiorul tau si care traieste datorita tie. Este senzational. Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca ne-a dat -noua omenirii - atata intelepciune si atata capacitate incat , cu ajutorul Lui putem sa speram si noi, cei care am fost mai putin norocosi pana acum , ca va veni acea zi in care ne vom strange in brate sufletelul mult asteptat. Succes tuturor doamnelor si sa auzim de bine.

Mergi la inceput