FIV cu ovocite donate(5)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna dimineata fetelor, va invit la o cafeluta

Teli ma voi uita in tabelele mele si o sa vedem clar punctele tari si punctele slabe ale clinicelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna dimi! va invit si week-end placut !Looana ,asta cu blocatul se intampla si in Ro asa ca fiecare isi pazeste spatele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

multumesc apalina, tinem legatura.
Pentru informarea fetelor, in Brno cazarea costa intre 40-60eur/noapte, hotel 3*, de la 70-150eur/noapte hotel 4*. Conteaza si nr. de numarul de nopti. Noi vom mai mult, mergem cu avionul. Exista si varianta inchirierii unui apartament, 50eur/noapte. Daca vom putea, vom merge sa vizitam Karlovy Vary, Marienbad si Praga (chiar daca aici am mai fost).Va stau la dispozitie cu orice fel de informatie referitoare la cazare si transport. Oricum o sa va tin la curent de acolo. Eu voi urma la sfarsitul lui februarie. Fiecare avem tabieturile noastre, prejudecatile noastre,(aici nu e bien deloc), ne place asa, nu ne place asa, trebuie sa judecam bine lucrurile inainte de a lua o decizie. Sfatuiti-va si cu sotul, e foarte importanta si starea lui de spirit. Nu e bine sa fie stresat, stiti ca ceea ce da el are mare importanta in reusita.
Sfarsit de saptamana linistit va doresc!
cu drag, roadetot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

alina, intereseaza-te daca problema ta are influenta numai asupra genelor tale, vezi sa nu interfereze si cu embrionul deja format. Vorbeste cu medicul tau si ia-ti toate masurile de siguranta. Probabil exista medicatie. Sunt o groaza de gene, mutatii, incat eu ma intreb deseori cum de se mai nasc copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Roadetot merci de informatii .imipoti da un link sa ma uit putin la hotelurile pe care le-ai gasit tu?inca este timp sa ne informam pupicei si multa putere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna dimineata!
A inceput acest subiect sa prinda culoare si viata devine tot mai interesant
Vad ca sunt atitea fete noi care scriu,eu le doresc din suflet sedere putina si sa le vad pe toate pe rind cum se aliniaza dupa mami vreau si o urmeaza desigur.
Deci eu sunt ok cu reprofit azi am primit e-mail ca totul e ok si in curind primesc termin la ei,acuma 2 zile lipsea numai Rh de la grupa sanguina.Eu stiam ca nu e atit de important dar vad ca pt ei este.Cred ca ordinea o da si in functie de noroc si de grupa....eu am O pozitiv sotul A pozitiv,cred ca nu e nici o problema.Luni deja facem analizele o parte si eu joi trebuie sa le fac la clinica unde facusem ivf in trecut ,nu ai acolo au laborator.
In fine trec si astea acuma mi-a intrziat ciclu cu citeva zile 2-3 zile vad ca nimic nici un semn de venire decit usoare dureri prin burta si a doua zi pauza.Vad eu saptamina viitoare la analize ca i-mi fac si ecografie.
In ianuarie fac histerografie am un myome (ce e nu stiu) e ceva de 2 cm de la tratamente cica se trage.
Trebuie sa ma trimit inca formulare complectate pt PFC dar acolo nu ma grabesc am timp ,zile urmatoare le trimit aici se asteapta 2 luni si asa mai repede nu vreau ....trebuie sa fac concediu primadata sa-mi incar baterile pt anul viitor .Eu plec in Cipru 12 zile nu mai vreau sa fac sarbatorile acasa in fiecare an cocalesc,gatesc casa plina si eu sunt terminata,asa ca acuma fac ceva pt mine ,m-am saturat am casa vesnic plina. Vreau altceva ,sa dorm de ex ....
Mami vreau pe unde esti iubita ,ce faci tu nici nu tragi cu un ochii pe la noiTe asteptam cu drag si cu vesti bune mami.
Va las o zi usoara pt cele ce sunt la munca ,si un sfirsit de saptamina placut.

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Dragele mele, va astept sa continuam discutiile aici!
Capitol nou

Laura



18+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Roadetot, povestea cu mine e un pic mai complicata. Fetita mea, Octavia, a plecat la 3 luni, dupa ce m-am dat cu capul de pereti incercand sa aflam ce are. De cand s-a nascut am fost cu ea mai mult pe la doctori decat acasa, iar ultima luna am stat cu ea la terapie intensiva la Marie Curie in bucuresti. Nici un doctor nu a putut sa imi zica ce are. Simptomele ei erau cu totul nespecifice nici unei boli, dar era clar ca era o boala genetica pentru ca organele ii aratau imepcabil. Am vrut sa mergem in orice alta tara cu posibilitati de a dignostica, dar nu n-ea primit nici un spital din europa, ziceau ca nu au ce sa faca.
Concluzia este ca nimeni nu isi da seama ce mutatie genetica ar putea sa fie, daca e ereditara sau spontana, dar mi-au spus ca exista riscul sa mai apara. Iar eu nu mai pot trece a doua oara prin asa ceva, nu neaparat pentru mine, dar pentru un copil nevinovat care sufera si nu are nici o sansa. Asa ca, Fiv-ul imi ramane ca ultima solutie. M-am gandit si la adoptie, dar sotul meu mi-a spus ca inca nu e pregatit psihic pentru aceasta varianta.
nasoala viata asta....

Mergi la inceput