FIV cu ovocite donate(5)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Roxana si eu am facut pentru fiv diphereline 0.1 mg ,in fiecare zi vreo 2 saptamani in burtica ...ala e ala si asta-i altceva,doza mai mare care se face o singura data ....eu am iesit din sfera normala a fiv-ului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Multumesc roxana33 pentru sfaturi...am notat numele analizelor si voi intreba medicul in ianuarie cand merg la control si la o alta serie de analize...

da, am o sora cu suflet f mare, dar inca nu sunt decisa ce sa fac...stiu ca unica mea sansa e cu ovocite donate...e groaznic....pana acum cateva luni eram cea mai fericita femeie din lume...acum caut alinare in fiecare zi...
eu am facut doar FSH, LH, E2 si Amh-ul...nu am facut nici o interventie pentru a vedea trompele inca...sotul meu inca nu si-a facut nici o analiza...pentru ca prima data am descoperit la mine problema...si eu am fost luata in centru atentie de medici...oricum o sa faca si el o spermograma in ianurie cand vine cu mine...

din cauza mutatiilor astora e posibil sa nu poti tine sarcina, chiar daca fiv cu ovocite donate reuseste?

imi e asa de frica...Doamne ajuta pe toata lumea!

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Apalina,stiu ca asta e diferit de FIV-ul clasic,facut pana acum de noi,ma gandeam ca se poate se face tot in burtica.Unde vei face injectia,deci?E mai bine pentru endomentru sa faci Dipfereline injectabil decat sa iei anticonceptionale? Te intreb ca sa tin minte,deoarece in primavara sau vara voi fi si eu in situatia ta si a celorlalte fete de aici.Oricum,voi o sa fiti deja gravidutze pana atunci iar eu o sa va cer sfaturi
Miracol,nu te mai necaji,important e ca stii ce problema ai si cum sa o tratezi si e foarte important ca ai ajutor din partea familiei.Da,sunt foarte importante mutatiile,din cauza lor circulatia sangelui de la uter spre placenta poate fi ingreunata sau stopata,adica pot aparea cheaguri.Multi ginecologi nu dau importanta sau nu stiu despre ele si rau fac.Eu am facut 3 FIV-uri fara sa stiu ca le am.Intra pe capitolele despre trombofilie.Sunt gravide care chiar daca au mutatiile,nu se declanseaza in momentul sarcinii.Neaparat sa ceri ptr.sot nu numai spermograma dar si spermocultura.Daca te mai pot ajuta cu vreo informatie,o fac cu placere.Si pe mine m-au ajutat fetele de pe forum,datorita lor am ajuns la un dr.de care sunt multumita,chiar daca n-am reusit acum.Macar stiu ce probleme am.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Neata buna fetelor si un inceput de saptamina bun pt.fiecare fara stres .
Roxana are trebtate,merge-ti si faceti-va analiza pt aceste mutati...sunt un pic scumpe dar de cit sa faci un Fiv sau mai multe si sa arunci atita suma fara folos mai bine sa iti iei din timp tu toate motivele de precautie. Ca daca te lasi pe mna lui nea.gineocolog ,e nasol mai ales legat de astea O zic din propie experienta cu 4 sarcini naturale pierdute, 2 Fiv-uri ultimul fiv pozitiv cu un singur embrion care sa prins si nu sa dublat valoare dupa citeva zile.Dupa aceia sau sau trezit si med.din clinica unde am facut fiv ca ar fi bine sa-mi faca niste analize ,printre care si astea pt mutatie unde au gasit ca aici ar fi fost cauza in toti ani acestia pt toate pierderile de sarcini ale mele. Am o chiuda pe medici astia mai ales ca m-au lasat sa astept ani de zile cind eu puteam natural,dupa care prin fiv din cauza scaderi AHM si acuma i-mi spun tot ei ca sansa mea ar fi ovule donate.Nu iti vine sa-i pui la zid
Am scris mai detaliat un pic cu speranta ca poate unde dintre voi veti trage o concluzie si veti intelege cit de importante sunt si unde duc atit bani cit si timpul ,virsta noastra numai zic de sanatatea noastra.
Eu am in plan ca sa merg de azi sa i-mi fac termin pe analize,sa discut cu medicul pt o histeroscopie....si daca nu e deacord cu o histeroscopie si sa mi dea un tratament pt. Mutatia mea atunci il scimb,m-am saturat .Acuma m-am o problema am un miom daca am inteles eubine pe germana adica un polip ceva in uter care mi-a aparut dupa fivuri,am de un an si ceva ciclu mai dereglat, odata e la 25-27-11-26-25-24-17 asa il am eu de mult timp ,la care giniocolog a zis ca e ok nu e grav polipul ala ce e.Dar am aflat ca daca i-imi da dea 3 luni anticonceptionale disparea si era ok ciclu meu.Asa ca daca nu e de acord cu histerosvopia il salut si pe la el nu ma mai vede never. Vreau sa ac histeroscopia pt ca mi-a zis si mami_vreau si Dr. din praga ca e bine inainte de fiv ca safie totul in ordine si sa elimine ori esec.
Va las cu bine ,va doresc zile bune si mos Nicolae maine sa va aduca ceva bun .

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

looana, ce analiza ai facut pentru Imunofenotipare limfocitara? ai mare dreptate in privinta medicilor, multi trateaza pacientii pe banda rulant, nu conteaza cate vise spulberate, cate dezamagiri lasa in urma!
Numai vorbesc de bani irositi. Daca gasim un medic care e capabil sa raspunda la intrebari e bine sa-l iscodim cu orice.Sa ne dea Dumnezeu rabdare si puterea de a merge mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Roadetot Daca te duci la acest subiect din adresa de jos ai sa gasesti totul ce e necesar si unde,pret etc
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137295&nm=Cauzele-opririi-din-eva-sarcinii-TROMBOFILIA-7
Eu le-am facut aici in germania in clinica unde am facut si fivurile,nu mai stiu ce mi-au facut dar Dr. a luat un formular si a tot bifat de sus pina jos inclusiv si cele genetice pt a vedea riscuri intre noi de vreun sindrom,dar mi- a facut dupa ce am avut test pizitiv la ultimul fiv....sau trezit si ei dupa o vreme,cind am zis ca ceva nu e normal in historia mea.
Vorbim daca ai vreo nelamurire si numai bine

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna fetelor ,un inceput de saptamana reusit va doresc ! .r oxana asta cu medicatia tine de protocolul fiecarei clinici ,unele clinici dau contraceptive ,altele diphereline(se face intramuscular in sold am aflat pana la urma).Acum nu stiu care ce influenta negativa are asupra organismului sau care cat e de eficient.Am inteles doar ca doza asta mare de diphereline are cam multe efecte adverse ...nu stiu ce ,mami imi zicea ca-i mai bine sa ma lase sa stau linistita pana ajung acasa,si pe net n-am cautat prospectul .Oricum pe mine nu ma poate convinge nici un doctor din lume ca dozele astea mari de hormoni pe care-i bagam in noi si la fiv normal si la asta ,nu sunt nocive!Asta s-o spuna cui vor dar nu mie ,e clar ca atunci cand fortezi organismul nu poate fi totul ok cum spun ei ,acum ramane la aprecierea fiecareia ,asta e pur parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna fetelor si o saptamana linistita va doresc...

Looana, e strigator la cer ce ne spui tu...cu 4 sarcini naturale...era clar ca ai avut sanse maxime sa ai un bebe natural...si ti s-au spulberat visele din cauza unor oameni, care se dau drept medici...sunt multi medici buni pe lumea asta poate, de ce noi dam mereu peste cei grabiti, superficiali si insensibili...?pacat...

O sa urmez sfaturile voastre fetelor...inclusiv analizele de mutatii, chiar daca vor fi scumpe, le fac pe rand...nu am multe sanse la fiv cu ovocite donate, si nu vreau sa patesc ca multe dintre voi...sa ma bucur de o reusita si pe urma sa se produca o pierdere....e mult prea dureros...vreau sa fac toate analizele, macar sa stiu ca daca reuseste fiv-ul sa duc o sarcina pana la capat!...

sunteti niste femei demne de admirat, se vede ca sunteti niste luptatoare, si meritati o minune in viata voastra!!eu pot sa zic ca am noroc, am de la cine sa ma documentez, sa intreb si sa primesc sfaturi!

Va doresc ca maine Mos Nicolae sa va aduca numai bucurii, si sa va aduca lumina si speranta in suflete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Miracol,are dreptateLoonaintra aici si vezi ce analize iti trebuie,le faci pe rand.Eu as mai adauga si mutatiile genei PAI. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137295&nm=Cauzele-opririi-din-eva-sarcinii-TROMBOFILIA-7.Ai grija cu vit B,eu am luat niste produse romanesti,ca sunt fan medicatie autohtonasi mi s-a marit un ganglion la subratul stang de m-am speriat si mi-a zis doctorul sa trec imediat pe Femibion si acid folic.Eu inca nu ajunsesem la el,ma programasem si m-am gandit sa ma autotratez.Ptr.mutatiile genei PAI eu iau si cate 1cp/zi de Aspenter.Poate tu n-o sa ai nevoieAm deja 1 an de zile de cand le iau si dr.mi-a spus ca abia intr-un an de zile se asimileaza vitaminele si acidul folic in organism,deci rau nu face.Femibionul il iau deoarece am avut homocisteina marita,adica aveam lipsa de complex de vitamine B in organism.O sa incep sa iau si vit.C,am luat numai sporadic si Magne B6.Succes si sa ne tii la curent!
Loonama gandam ca numai in Romania doctorii nu sunt atenti la pacienti dar am vazut ca si in Ungaria si in Germania,dupa cum spui tu,e la fel.Imi pare tare rau,se pare ca tu ai avut niste sanse in plus si ei nu le-au valorificat.Important e ca ai sa fii mamica acum si noi o sa ne bucuram alaturi de tine
Apalinamultumesc pentru raspuns si iti doresc succes!
Mami vreautu se pare ca esti pioniera aici si vreau sa te intreb,dar le rog si pe restul fetelor sa-mi spuna o parere,daca vor,ce clinica ma sfatuiti sa aleg daca eu am deja donatoare.Eu ultimul FIV l-am facut la MedLife cu dr.Albu.Ce ziceti,sa merg tot acolo?Nu au culturi de blastocisti.
Va multumesc si va urez sa va aduca Mos Nicolae tot ce va doriti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Looanate-am botezat,scuze.Era sa uit:si eu am avut cate un polip,aparut din cauza tratamentelor ptr.stimulare si i-a rezecat in timpul histeroscopiei,deci se poate.Eu am facut 2 histeroscopii si in ambele dati a gasitdomnul doctor cate un polip si l-a rezecat.Succes!

Mergi la inceput