FIV cu ovocite donate(5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

si multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_vreau

Dragele mele drage,

In primul rand vreau sa va urez bun venit in acest nou capitol si bafta multa tuturor.

In al doilea rand vin si eu cu vesti de ieri seara de la eco. Bebe este bine, ii bate inimioara, hematomul s-a resorbit iar zona de decolare e mai mica. Deci noi suntem in grafic. Asa ca am prins si eu ceva mai mult curaj si azi mi-am inaugurat semnatura de graviduta! Doamne ajuta si de aici inainte!



7+


mami-laura-ma bucur mult pentru tine ca sunteti bine!
Doamne ajuta pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

mami, am citit vestile bune de la eco si ma bucur pt tine! ai scapat de consemnarea la pat? fii optimista in continuare!


MTHFR C667T Heterozigot
FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter


Keep walking --life is such an incredible journey!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Laura,ma bucur tare mult sa bebe e ok,am avut emotii pt tine ,sa-ti dea domnul o sarcina usoara si fara nici-o problema!
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna!
Am si eu o intrebare pentru Laura.

Dar mai intai sa ma prezint, ca asa este frumos. Am 3 sarcini pierdute (una oprita in evolutie iar celelalte 2 au fost avorturi spontane). Am primit de curand "minunata" veste ca am AMH 0.11 si fericita posesoare de mutatii genetice: MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR in stare Heterozigota, MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I in stare heterozigota si Factorul XIII tot in stare heterozigota. Intetionez sa incerc un FIV pe ciclu natural (ca stimularea ovariana nu are sens in situatia mea) dar sansele de reusita sunt 5-7%. Deci ma gandesc serios la un FIV cu ovicite donate.

Am citit subiectul acesta acum cateva saptamani si initial am fost foarte entuziasmata, dupa care subiectul a cam "esuat" si m-am demoralizat. M-am bucurat sa vad ca Laura a reusit si din nou am inceput sa ma entuziasmez. Ma gandesc deja foarte serios sa ma inscriu si eu la Reprofit. O sa astept vreo luna pentru ca deocamdata am de strans bani pentru FIV-ul cu eventualele ovocite ale mele si nu pot plati avansul pentru Reprofit, dar sper ca in vreo luna sa pot sa ma inscriu si la ei.

Acum vine si intrebarea pentru Laura: Inteleg din site-ul lor si din postarile tale, ca daca nu iti reuseste din prima, poti incerca un nou FIV, cu acelasi pret. Sansele de reusita pentru al doilea FIV deja sunt foarte mari, asa incat la al treilea FIV platesti doar 50% la FIV si restul daca incepe sa ii bata inimioara.
Nu am inteles insa daca trebuie sa platesti pentru al doilea FIV in cazul in care tu la prima interventie ai obtinut suficienti embrioni pentru inca un transfer. Ma gandesc ca daca ai de facut doar transferul embrionilor crioprezervati ar trebui sa fie mult mai ieftin... Adica sa platesti doar tranferul nu intrega procedura care implica si costul tratamentului donatoarei, punctia, etc...

Felicitari, multa sanatate, sarcina usoara si un bebe sanatos!

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

mani multa sanatate tie si bebelusului din burtica sa treci toata perioada de sarcina cu bine si fara probleme si iti doresc din tot sufletul sa ajungi sa ne povestesti cum e sa iti ti puiul in brate

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claand spune:

Buna ziua dragelor
Mami_vreau: Referitor la cum a pus problema "tusferi" in legatura cu FIV-ul cu ovocite donate dela Brno, m-am gandit si eu la acest aspect si chiar ma gandeam ca asa ar fi normal atat timp cat ai niste embrioni congelati. Insa legat de numarul de ovocite pe care ti le dau.. se cumpara un numar? este si aici o loterie- in sensul ca e dupa cum ai noroc cu donatoarea- cate ovocite ii vor rezulta ei?! Ca poate o donatoare dezvolta 15 ovocite iar alta dezvolata 3ovocite, care este ideea referitor la numarul de ovocite puse la dispozitie?!
Multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:


buna fetelor!

Si eu sunt f.debusolata ,nu pot sa ma decid,pe langa amh f.mic am si un FSH mare.Acum sunt in situatia in care nu stiu ce sa fac, sa vad daca mai prind vreo luna cu un FSH in val.normale(ceea ce nu stiu daca o sa se mai intample si nici asa sansele de raspuns la stimulare nu cred ca sunt prea mari-ultima data doar 1 singur embrion) sau de a face fiv cu ovodonate.

tusferi- de ce spui ca in stuatia ta nu poti face FIV cu stimulare? am citit cat e amh-ul ,dar FSH-e in val normale?

claand-tu inainte de acel FIV cu punctie oarba ce val.hormonale aveai?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

@donna3 - nu gasesc deloc in analizele mele valoare FSH-ului. Nu stiu cat este - e posibi sa nu mai fie relevant. Cert este ca dr. mi-a spus ca rezerva ovariana este foarte scazuta, mai am foarte putine ovocite. Chiar daca fac o stimulare, nu au de unde sa iasa mai multe ovocite (rezervorul meu este practic gol - o mai fi ceva "pe fund"). In plus, din ce am mai citit si eu pe internet (pe site-uri din strainatate), dupa o anumita varsta (eu am 40 ani aproape) foliculii sunt foarte fragili si stimularea s-ar putea sa nu le priasca deloc. Tot el mi-a spus ca nu a avut nicio pacienta cu AMH-ul meu careia sa ii reuseasca FIV-ul. Bineinteles ca ma straduiesc sa fiu prima pacienta careia ii reuseste, dar pentru echilibrul meu mental prefer sa am si un plan B - cel cu ovocite donate, care mi se pare un plan foarte bun. M-as inscrie si maine daca as avea banii necesari, dar deocamdata trebuie sa fac fata costurilor acestui FIV care nu sunt mici nici ele.

@claand - sincer cred ca nu iti pot garanta un numar de ovocite rezultate in urma stimularii donatoarei, dar ei probabil ca ne cauta donatoare foarte fertile, cu valori bune ale dozarilor hormonale si presupun ca probabilitatea de a reactiona bine la stimulare asa incat sa rezulte un numar suficient de ovocite, este foarte mare. Din acest motiv cred eu ca este foarte probabil sa se mai obtina niste embrioni care pot fi crioprezervati si utilizati in caz de nereusita. Nu sunt insa deloc lamurita cu pretul, sper totusi ca se plateste doar embriotransferul...

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:


tusferi- am inteles ce spui,dar eu stiam ca strict val.amh nu e relevant.Adica o corelezi si cu restul analizelor FSH,E2,etc.Intradevar AMH-ul se refera la cant,iar fsh-ul la calitate,poate gresesc.Deci poti sa obtii la stimulare chiar cu un amh mic un nr. mic de ovocite,dar sa fie de calitate.Oricum medicul tau cu siguranta stie el mai bine.

Bafta multa la planul A si sa nu mai fii nevoita sa-l aplici pe cel B

Citat:
citat din mesajul lui tusferi

@donna3 - nu gasesc deloc in analizele mele valoare FSH-ului. Nu stiu cat este - e posibi sa nu mai fie relevant. Cert este ca dr. mi-a spus ca rezerva ovariana este foarte scazuta, mai am foarte putine ovocite. Chiar daca fac o stimulare, nu au de unde sa iasa mai multe ovocite (rezervorul meu este practic gol - o mai fi ceva "pe fund"). In plus, din ce am mai citit si eu pe internet (pe site-uri din strainatate), dupa o anumita varsta (eu am 40 ani aproape) foliculii sunt foarte fragili si stimularea s-ar putea sa nu le priasca deloc. Tot el mi-a spus ca nu a avut nicio pacienta cu AMH-ul meu careia sa ii reuseasca FIV-ul. Bineinteles ca ma straduiesc sa fiu prima pacienta careia ii reuseste, dar pentru echilibrul meu mental prefer sa am si un plan B - cel cu ovocite donate, care mi se pare un plan foarte bun. M-as inscrie si maine daca as avea banii necesari, dar deocamdata trebuie sa fac fata costurilor acestui FIV care nu sunt mici nici ele.



Mergi la inceput