FIV cu ovocite donate(5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

iubita mie asa mi-au spus de la clinica ....poate iti raspunde vreuna din fetele care au facut embrio ....dar eu asa stiu ...nu vreau sa gresesc ,dar poti intreba doctora la clinica mai sigur eu stiu ca diferenta de presiune atmosferica nu e buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Buna dragele mele! La multi Mihaelelor si Gabrielelor!

claand imi pare rau de nereusita!

ada_maria, apalina eu cred ca dureaza un pic mai mult sincronizarea cu AC si probabil din acest motiv trebuie sa luati 2-3 luni... dar cel mai bine e sa intrebati medicul sau coordonatoarea! eu intrebam orice prostie imi trecea prin cap... pana la urma ganditi-va ca sunt banii vostri si aveti dreptul sa fiti lamurite...

Looana normal ca te primim in grup dar cu condiatia sa treci repejor la nivelul urmator, la gravidute.
Acum o sa incerc sa iti raspund la intrebari:
1) Nu iti cauti tu donatoare in Cehia, iti cauta clinica.
2) Nu trebuie sa mai dai nimic donatoarei. Compensatia pentru donatoare este inclusa in pretul FIV-ului si se ocupa clinica de asta.
3) In legatura cu pretul de la Zlin; atunci cand am facut prima pagina, si la Brno si la Zlin FIV-ul costa 3.900 euro. Intre timp la Brno s-a scumpit insa nu stiu daca s-a intamplat acelasi lucru si la Brno. Cine are info noi, le poate spune ca sa actualizam prima pagina.
4) Nu iti vei cunoaste donatoarea si nici nu vei vedea nici o poza cu ea. Totul se va desfasura sub anonimat iar clinica se va ocupa de intermediere. Insa cei de la clinica vor face un matching cat mai potrivit intre tine si donatoare, atat ca aspect fizic cat si dpdv al grupei sangvine. De-asta se cer acese date in formularul pentru vizita virtuala.
5) da, se asteapta mai putin la zlin. la mine feeling-ul mi-a zis sa ma indrept spre brno si nu spre zlin, eram in discutii si cu ei. ulterior o fata de aici de pe forum a facut la zlin si nu a avut un feed-back ok... citeste capitolele anterioare...

revin mai tarziu sau maine cu restul raspunsurilor...



Laura



12+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

mersic Mami Vreau de atentia pe care ne-o acorzi ,pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

gata, am revenit cu o continuare a raspunsurilor

Looana
1) diana chovancova nu este romanca; este una dintre coordonatoarele de la zlin care se ocupa de cei din afara cehiei. asa se intampla si la brno, coordonatoarea mea a fost eva kopecna.
2) da, si eu am mutatia mthfr c677t heterozigota. tratamentul pentru mutatii nu ti-l stabilesc ei, trebuie stabilit de un hematolog. eu l-am stabilit in tara insa ii poti intreba pe ei daca au hematolog acolo. eu cu aceeasi mutatie ca si a ta, am facut clexane de 0,2 zilnic, am luat aspenter 1/zi si neaparat sa iei acid folic de 5 mg si alte vitamine prenatale cu b-uri (eu am luat femibion). si vezi sa iei si prednison ca vad ca ai si probleme imunologice. eu am luat de la transfer si pana in sapt 11 de sarcina 10mg prednison zilnic.

apalina ai voie cu avionul, nu este absolut nici o problema... la clinica din brno vin si multe fete din america si pleaca spre casa in ziua transferului. nu-ti scade cu nimic sansele... mie mi-au confirmat-o medicii...
draga mea, daca pot sa va ajut cu ceva, sa stiti ca o fac cu multa placere... din pacate de multe ori nu sunt in zona cand apar intrebari dar raspund cat pot de repede...
pupici...



Laura



12+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Multumesc Mami_vreau pt raspuns
Tu ai facut la Reprofit International cit a durat din moementul inca care ai facut cerea la ei ,si mie mi-se par foarte priceputi .Singura problema e ca trebuie sa astepti 8-11 luni.
Poti sa i-mi spui daca mai stii ce fel de analize au avut nevoie la ei cind ai facut cerera pt ei.Sau au un formular de complectezi si dupa aceaia le-ai trimis cu posta sau cind te-ai vazut primdata fata in fata le-ai dat si analizele.
Eu nu ma decit o singura analiza legat de trombofilie restul sunt in clinica unde am facut 2 fiv.
Cine mai e pt clinica asta? adica asteapta aici ,sa ridice mana sus
Tot ce ma deranjeaza e lunile astea multe de asteptat.
Merci
Si o zi buna fetelor

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Buna fetele,

Mi-ar trebui si mie 20 fiole de merional de 75UI ca-s destul de ieftine fata de menopur.
Daca ma puteti ajuta, trimit banii pe card sau cum sppuneti.

PUUUUP

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Looana da, eu la Reprofit Brno am facut! Acolo m-am ales cu burtica!
Nu prea pot sa iti spun cat a durat asteptarea la mine pentru ca a fost ceva mai complicat. Eu le-am trimis mailul, am primit programarea, am platit avansul si apoi am amanat eu fiv-ul ca am vrut sa mai incerc cu ovocitele mele... deci la mine i-am amanat eu...
insa mai sunt fete aici care i-au contactat acum si au primit programare pentru luna aprilie, ba chiar una dintre ele pentru luna februarie... eu nu am facut analize suplimentare, am trimis insa rezultatele analizelor pe care le aveam si in plus rezultatele de la laparoscopii si histeroscopii... nu mi-au mai cerut nimic in plus...

Exista un formular la ei pe site de unde il poti descarca si iti treci acolo toate rezultatele analizelor pe care le ai. il gasesti aici: http://www.reprofit.cz/page.php?id=94&rodic=71&lang=en
Si mai gastesti inca doua formulare pe care trebuie sa le completezi pentru donarea de ovocite. Le gasesti aici: http://www.reprofit.cz/page.php?id=95&rodic=71&lang=en

Dupa ce completezi aceste formulare le trimiti pe mail la adresa info@reprofit.cz si le comunici intentia ta de a face fiv cu donate la ei...
daca mai au nevoie de ceva iti vor spune, daca ai trimis date suficiente te vor contacta pentru programare!

Bafta multa!


Citat:
citat din mesajul lui Looana

Multumesc Mami_vreau pt raspuns
Tu ai facut la Reprofit International cit a durat din moementul inca care ai facut cerea la ei ,si mie mi-se par foarte priceputi .Singura problema e ca trebuie sa astepti 8-11 luni.
Poti sa i-mi spui daca mai stii ce fel de analize au avut nevoie la ei cind ai facut cerera pt ei.Sau au un formular de complectezi si dupa aceaia le-ai trimis cu posta sau cind te-ai vazut primdata fata in fata le-ai dat si analizele.
Eu nu ma decit o singura analiza legat de trombofilie restul sunt in clinica unde am facut 2 fiv.
Cine mai e pt clinica asta? adica asteapta aici ,sa ridice mana sus
Tot ce ma deranjeaza e lunile astea multe de asteptat.
Merci
Si o zi buna fetelor

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)



Laura



12+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_maria spune:

Multumim mult Laura ca te gandesti si la noi sper sa te urmam cat mai repede.
Loaana eu m-am decis sa merg la Europa IVF .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Mami_vreau te rog mult daca tu gasesti pe pagina lor in germana ,eu am cautat pe lb Ger. dar nu am gasit primul formular de la adresa asta:
http://www.reprofit.cz/page.php?id=94&rodic=71&lang=en
Celelalte doua formulare de la a doua adresa le-am gasit in germana si le-am salvat .
Eu din cite am rasfoit paginile de la ei din Cehia asta mi-sa parut si mie ca sunt mai cu experienta.....ma gindeam la a-2 clinica Europa dar am gasit ca numia un medic au acolo daca am vazut bine,nu stiu dar la fel ca si mami_vreau parca i-mi face cu ochiul
As dori sa mai intreb ceva importanta si anume:
Donatoarea respectiva care va fi pt mine gasita ,toate ovulele obtinute de la ea vor fi fecundate pt mine sau numai un nr din ele(mentionez ca sotul meu e Ok) la noi e problema numai a mea e cu cu calitatea si nr foarte scazut.Adica daca dupa transfer esuat mai am embrioni congelati exact de la aceiasi donatoare sau iar mai platesc aceiasi suma de bani si o iau de la inceput? sau ma costa mai putin ? ca inca nu sunt in clar cu nr de embrioni si pretul in afara de cei 4500€.
Te rog scuze ca vin cu atitea intrebari atit de dese dar incerc sa i-mi fac planul
O seara buna va doresc!

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

ada_maria cu mare placere!

Looana din pacate nici eu nu gasesc formularul in lb germana. Eu zic ca sunt 2 posibilitati:
1) sa il completezi pe cel in engleza; te ajutam daca ai probleme;
2) sa le trimiti mail si sa ii rogi sa iti trimita pe mail un astfel de formular in lb. germana.

Toate ovocitele care se obtin de la donatoarea ta sunt ale tale. Iti dau exemplul meu: am platit pe fiv 4.500 euro; donatoarea mea a obtinut 8 ovocite din care 6 mature; toate 6 au fost fertilizate. Am ajuns cu toate 6 la blasto, 2 am transferat, 2 am congelat si 2 nu au fost de calitate pentru a fi congelati (erau de gradul III). Congelarea pentru primul an este inclusa in pret si nu mai trebuie sa platesti nimic. Dupa primul an platesti taxa de crigenare pentru urmatorul an care este 90 euro. Cand vrei sa transferi embrionii pe care ii mai ai congelati, platesti doar 250 euro.
Asa ca eu poate am sanse sa fac si bebe 2 in acesti 4.500 euro




Laura



12+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput