Prezentare caz adoptie

Prezentare caz adoptie | Autor: nikipuisor

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am o prietena care in momentul de fata este la fata obtinerii atestatului - mai are de primit 3 vizite. Situatia ei este urmatoarea:nu se mai intelege bine cu sotul ei si se gandeste sa adopte singura. Ideea este ca au inceput amandoi procedura de adoptie. Exista vreo sansa sa continue singura?


Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikipuisor

Buna,

Am o prietena ... nu se mai intelege bine cu sotul ei si se gandeste sa adopte singura...


Multumesc!



Si cu sotul ce se gandeste sa faca? Pentru ca daca raman impreuna dar nu se inteleg si mediul familial este ostil, certurile sunt la ordinea zilei, nu e bine pt. viitorul copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikipuisor spune:

Sa divorteze de sot..dar procedura pentru obtinerea atestatului sa continue..sa nu o anuleze (finalizeze) pe aceasta si sa inceapa din nou alta procedura ea fiind parinte unic. Se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Automat ma gandesc ca un divort dureaza,ma refer pana se introduc actele de divort,pana se da termen etc etc si daca deja a inceput procedura de adoptie fiind implicati amandoi cred ca trebuie sa vorbeasca cu cei de la DPC.
Atestatul se da pe familie nu doar pentru unul din parinti.
Si chiar daca isi vor lua atestatul impreuna si pe urma divorteaza se schimba situatia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

Automat ma gandesc ca un divort dureaza,ma refer pana se introduc actele de divort,pana se da termen etc etc

Simo, corecteaza-ma daca gresesc insa daca e pe cale amiabila, un divort se poate face si la notariat, pe loc. Eu am o prietena care a divortat asa. In plus, sa ne gindim la cazul Pepe-Oana Zavoranu.
De adoptat poate adopta si singura, sunt destule mame care au fost singure cind au adoptat insa trebuie discutat cu cei de la DPC, deoarece au inceput amindoi.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sa-si rezolve intai problemele personale , sa ia o pauza si daca dupa aceea e hotarata sa adopte sa o faca.In acest caz cel mai bine pentru toata lumea e sa intrerupa procedura.Sa nu uitam ca adoptia este o masura de protectie si se face in interesul superior al copilului.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput