Invatatoare- noua lege

Invatatoare- noua lege | Autor: Ana71

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am si eu o intrebare. Fetita mea de la anul va intra la scoala in cls 1.

Doamnele invatatoare care au acum cls a 4-a vor prelua copii de cls 1 sau de cls 0? Sau depinde de la scoala la scoala?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Depinde de fiecare scoala cum se organizeaza. Unele invatatoare pot lua clasa I, altele clasa pregatitoare sau vor veni invatatoare noi in scoala. Trebuie sa intrebi la scoala care te intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu am inteles ca desi clasa 0 se face la scoala, ea este asimilata invatamantului prescolar, deci la clasa 0 poate preda doar o invatatoare care are si calificare de educatoare. Si am inteles ca sunt in situatia asta doar absolventii tineri, invatatoarele peste 30 de ani au doar calificare de invatator.

Dar am citit pe un forum de profesori/educatori ca ministerul va organiza cursuri de formare pt invatatorii care nu au si specializare de educatori.

Deci acuma e devreme pt a sti ceva. Eu tot mai trag speranta ca din lipsa de spatiu vor mai lasa inca vreo 2-3 ani grupa pregatitoare (si) in gradinite, ca tare ne-ar aranja...



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

din pacate gradinitele sunt prea aglomerate ca sa se razgandeasca ministerul si sa lase grupele pregatitoare acolo unde sunt.
la scoala la care lucrez eu sunt multe invatatoare care au la baza specializarea de educator si au facut conversie profesionala pt. invatator.
daca asemenea invatatoare exista in unitati, atunci ele vor avea prioritate la preluarea grupei O, dar nu cred ca se inghesuie nimeni pt. ca daca ar fi vrut ar fi mers la gradinite pana acum...
daca se merge pe principiul continuitatii la clasa si merg cu copiii pana in clasa a IV-a, atunci toate invatatoarele trebuie sa urmeze cursuri de conversie profesionala.
daca nu se merge pe acest principiu, atunci vor fi 2-3 educatoare care vor avea numai grupele O.
numai ca nimeni nu va poate spune cine va prelua si ce, decat cand va fi decizia finala a comisiei scolare, in urma dispozitiilor ministerului (care bineinteles ca lipsesc cu desavarsire acum)...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Madi, stiu ca inca e degringolada, nici educatoarele noastre nu stiau nimic, macar am noroc ca, dupa varsta, fi-mea ar fi apta de pregatitoare (fie ea la gradi sau la scoala) in anul scolar 2014-2015

"Problema" la noi e ca ea a inceput gradinita la 2ani+, acum are 3+ si e deja la grupa mijlocie deci alternativa la pregatitoarea in gradinita pt noi e repetarea grupei mari. Mie mi-ar fi placut sa faca o pregatitoare mai lejera la gradi de la 5 la 6 ani, cu somn la pranz, deh, regim de gradinita, si inca una mai "serioasa" la scoala, de la 6 ani.

Da' nu ma luati in seama, visez si io frumos...



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

acum fiecare dupa cum viseaza: eu visez sa se aduca grupele pregatitoare la scoala, ca sa fie mai aproape de casa si sa-l pot inscrie fara sa ma razboiesc si sa dau spaga salariul meu pe 6 luni, pt. ca unul din criteriile pt. inscriere ar fi ca il are pe fratele lui in scoala si secretara e prietena noastra de familie . pe de alta parte, programul de gradinita e mai lejer, dar sper sa se amenajeze oarecum clasele astfel incat sa ii atraga si pe copii.
in octombrie ma intorc la serviciu si poate aflu mai multe "din interior". va spun si voua noutati... daca or fi...


Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

a de educator si au facut conversie profesionala pt. invatator.
daca asemenea invatatoare exista in unitati, atunci ele vor avea prioritate la preluarea grupei O, dar nu cred ca se inghesuie nimeni pt. ca daca ar fi vrut ar fi mers la gradinite pana acum...
daca se merge pe principiul continuitatii la clasa si merg cu copiii pana in clasa a IV-a, atunci toate invatatoarele trebuie sa urmeze cursuri de conversie profesionala.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii



Mai exista o situatie - institutorii. Invatatoarea noastra are studii superioare si zicea ceva de gen "Si asa am studii superioare si predau la 1-4, acum sa ma duc la gradinita? Cat de jos o sa ma duc?". Dansa n-ar vrea sa faca cursuri si nici sa ia gradi ....
Presupun totusi ca nu va avea de ales dar trebuie sa recunosc ca e aiurea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

sorana, una ca doamna voastra nu as vrea sa fie educatoarea copilului meu cel mic. daca sa inveti un copil inseamna sa te cobori... atunci sa stea la clasa a IV-a toata viata...
institutorii nu merg sa predea ca si profesori pt. ca le e teama sa nu ramana fara loc de munca. ca invatator predau la clasa si nu-si fac griji de nr. de ore, chiar daca au 16 sau 20... ca profesori le-ar trebuie minim 18 ore ca sa aiba norma intreaga.
asa ca nu e vina nimanui ca institutorii raman sa predea la I-IV. acolo le e comod. ba chiar au plata cu ora daca la clasa a IV-a au 21 de ore sau mai multe.

off-topic: si seamana asa bine cu inv. lui alex...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Eu am inteles ca desi clasa 0 se face la scoala, ea este asimilata invatamantului prescolar,


In lege scrie ca e asimilata invatamantului primar. Este parte componenta a ciclului primar care incepe cu clasa pregatitoare si se termina cu clasa a IV-a. Nici vorba sa apartina gradinitei sau sa predea educatoarele. Doar cele cu dubla specializare pot, caz in care trebuie sa se transfere la scoala si sa devina invatatoare.

Si da, invatatoarele care au acum a IV-a, merg la cursuri de instruire pt clasa pregatitoare, organizate de inspectorate. Dar cine ce va lua, tine d ebucataria interna a fiecarei scoli.

Slabe spernte sa se mai schimbe ceva, au preluat modelul din UE cu invatamantul obligatoriu 10 ani si sunt obligati sa-l respecte. De aceea au urcat pregatitoarea la scoala si au coborat clas a IX-a la gimnaziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Educatoarea baietelului meu ne-a anuntat ca, in continuare, clasa 0 (pregatitoare) va fi la gradinita. Insa devine obligatorie. Clasa aIXa se muta la gimnaziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Art. 23. — (1) Sistemul national de invatamant preuniversitar
cuprinde urmatoarele niveluri:
a) educatia timpurie (0—6 ani), formata din nivelul
anteprescolar (0—3 ani) si invatamantul prescolar (3—6 ani),
care cuprinde grupa mica, grupa mijlocie si grupa mare;
b) învatamantul primar, care cuprinde clasa pregatitoare si
clasele I—IV;


E sigura educatoarea respectiva?!

PS. Directorii de scoli sunt instruiti sa formeze clasele pregatitoare, invatatorii fac cursuri pt clasa pregatitoare si o educatoare zice altceva....

Mergi la inceput