Pufi de ian-febr 2010 (43) - LMA Lorex !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Stiu si eu ciocolatele Bucuria, sunt super. Cand am fost in Chisinau m-am intors cu pungi intregi.

Sa stii ca nu am vrut sa sune nasol ce am scris. Doar ca am subliniat ideea. Si Dani a mai pupat o inghetata in uichend si aseara o lingurita din tortul de cioco al celor adulti.
Asa cum zici si tu, daca nu face parte din dieta zilnica nu e chiar gresit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

ruxita Ce mi-a placut de Kay & cuculetzul... Si raspunsul tau mi-a placut .

bf Eu cred ca Dani nu se ingrasha pt ca inca e vreme frumoasa si probabil alearga mult pe afara.
Eu dupa laptele de dimineatza (in ultima vreme nu vor mai mult de 100-120ml de la 280 cat mancau pana acum vreo luna), le fac toaleta, le imbrac si abia apoi le dau micul dejun: cereale de rontzait sau uneori (rar) cu lapte (cheerios, ciniminis, nesquick, fulgi de porumb) sau cereale milupa (ce se fac cu apa) sau tartina (almette/unt+gem/unt+sare/unt+miere) sau grish cu lapte sau macaroane cu branza (ramase de cu seara), dar in 80% din zile le dau cereale sau tartina.

Omleta le servesc si eu, dar la pranz inainte de supa si e din aia tare ... "americana" (cu ceapa/praz, ardei si branza). O tai felii si le dau lor in manutze; o mananca bine.

Cereale (ca pt adulti) ale mele au refuzat categoric (eu incercasem mai demult Nestle).

Ciocolata si alte dulciuri le dau si eu gemanutzelor, nu chiar zilnic, dar destul de des si in cantitati rezonabile, zic eu (gen 1/2 batonel de Kinder de fiecare sau 1 barni la amandoua). Eu le dau desert la pranz, rar de tot in alt moment al zilei. Si atunci e un biscuite, o prajiturica, o bucatzica de cioco, dar de obicei cateva cereale dulci ca atare, nu inmuiate. O fi devreme (ca varsta) pt desert, dar cand le vad cum tzopaie de bucurie cand le zic ca vor primi desert, parca uit de toate criticile... Las ca or creshte si vor decide singuri sa nu manance ciocolata. Dati cu oo, dar eu asha fac.


Am carucior dublu, dar cine sta in el? Nici centurile nu au valoare... se ridica in picioare deshi centurile le freaca. Stau in carucior sau in alt vehicul (tricicleta/mashina) maxim 5-7 minute; daca le dau sa rontzaie mai stau inca 5-10 minute. Si chiar daca ajung in parc (nu pot decat cu mashina pt ca n-am nici unul cat de cat aproape) acolo ce ma fac? Una vrea hais una cea... acolo chiar nu ma risc cu ele singura, poate la 40 de ani, vorba lu' dece.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

...sufla vantul pe aici....

noi am fost la predeal in uichend, frumos bineinteles, vreme faina, copil in limite decente de cuminte/rabdator.
nyny, casa taraneasca e inchisa, sorry....sa treaca doar cu tratament chistul ala, sa nu ajungi la altceva, fuga la doctor! cea ce ar trebui sa fac si eu....

LMA Al3csa!!! ce mai face mini? cred ca e maxi acum!

ruxi, daca al tau copil e slabanog, de al meu ce sa zic? biafra? somalia....avea 10 kile jumate acum 2 luni, nu m-as mira tot atat sa aiba sau chiar mai putin...pus si simplu nu vrea sa manance, nici nu gusta, intoarce capul, imi da mana la o parte.....da, ar manca "porcarii", biscuiti si altele la fel. am scos biscuitii de tot de cateva zile. noroc ca inca ii plac fructele, altfel nu stiu ce as face...nici dupa lapte nu se omoara, de la 250 de ml dimineata si seara, a ajuns la 100-150 de ml.....orez cu lapte sau pilaf de orez mananca, dar nu ii pot da zi de zi, si asa ca zilele astea a facut niste kkreze....

revin....

sunt asa de obosita.....nu neaparat din cauza lui, pur si simplu s-au adunat......asa tanjesc dupa un somn de dupa amiaza din ala dulce si odihnitor......

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

putin cra-cra

duce telefonul la ureche si zice f clar si respectuos, putin timid, "alo"! si cam atat....are o bolboroseala f simpatica, "vorbeste" pe diverse tonuri, cu intonatii, dar nimic care sa se apropie macar de ceva inteligibil..."tamda...beibi..bibi...amda amda..." din astea....astept ziua cea mare! a, si am impresia ca zice "da-mi"...

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

putin cra-cra

duce telefonul la ureche si zice f clar si respectuos, putin timid, "alo"! si cam atat....are o bolboroseala f simpatica, "vorbeste" pe diverse tonuri, cu intonatii, dar nimic care sa se apropie macar de ceva inteligibil..."tamda...beibi..bibi...amda amda..." din astea....astept ziua cea mare! a, si am impresia ca zice "da-mi"...

_
mama lui Stefan, pui scump



hai cra-cra si de la mine:
- isi duce ambele maini la urechi si zice legat, incontinuu "alualualualu."
- bunica a fost plecata de sambata pana duminica seara si tot timpul imi zicea "biba tu-tu" si "aaa biba" adica pa-biba.
- face semn si zice "ici" sa ii pun paharul/bucata de mancare in fata lui, sa poata lua singur in maini.
- zice "mima" in loc de "mami" si "babi" in loc de "biba". Si "tati" de ii inmoaie inima lu tac-su.
- zice "Da" de la "da-mi".

Nu imi mai amitesc acum altele. Dar tipa mult si tare daca nu i se indeplinesc dorintele.

Aseara a facut show. Nu a vrut sa adoarma deloc. Era obosit dupa ziua de nastere unde am fost, probabil nitel mai agitat de la multi copii si tipete si multa lume, poate si lingurita aia cu tort de cacao a contribuit, ideea e ca la 9 am stins lumina. A inceput sa jeleasca, ca nu era plans cu lacrimi, doar urlat, jelit in gura mare...ce vrei? il intreb, ce iti trebuie? imi arata usa. Ok, hai sa mai mergem jos o tura, vrei la biba? zice da. ok, hai jos, am mai stat vreo 15 minute.
Apoi hai sus. Am fost doar eu cu el, a urlat, a venit si tac-su, a urlat. Am plecat eu la toaleta, ca era urgent, urlete si mai tare. M-am intors....i-am zis mai sever. Gata Dani, inchide ochii si dormi.Gata.
Si-a pus degetele aratatoare pe ochi si statea asa, il vedeam in penumbra din camera. Freca din picioare, dar tinea ochii inchisi. I-am luat mainile incetisor, le-am pus pe burtica, pe langa el, nu mai stiu....gata, dormim. Si hai ca s-a potolit.
Dar de adormit a mai durat inca vreo 30 de minute. Se sucea, se foia, isi ia pernuta si o muta, o bate cu palma si se pune cu capul. Murim de ras. Mai bolboroseste pe limba lui, mai face ca animalele (calul in special, clo-clo, ceva de genul asta)...intr-un final glorios, cand ne apuca si pe noi somnul...hai ca s-a potolit.
Si eu care aveam de gand sa imi fac baie/unghii/par....n-am mai facut nimic, m-am culcat direct. De ciuda ca nu mai aveam timp destul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:




Ruxita ia uite ce preferinte de pupaceala are mr. Kay.

Ana nu poti sa te odihnesti un pic langa Stefan la pranz? Baga somn acum cat poti ca dupa ce intri in activitate nu mai ai nici o sansa. Marfa "bebeluseasca" lui...


BF noi suntem tot cu fructele de dimineata...combinatii de nectarine, pere, prune, banane, blenduite bineinteles. La dr ajung destul de rar ... doar cand arde rau, doar ginecologului ii sunt fidela, merg anual. Ultimul consult a fost in martie anul asta. Se pare ca atunci nu exista chistul.


Si David mai gustareste dulce de la sora-sa. L-am cantarit aseara (cu ocazia asta a stricat si cantarul lu mamaia... a dat cu el de pamant si s-a umplut tot ecranul) are 12 kg imbracat.

Si o veste buna... azi iese din reparatie "leutzul" meu fioros(masina) .... ce dor mi-a fost de el. Nu mi-e greu sa trag de picioare, chiar imi place mult sa merg pe jos, doar ca astea 3 saptamani am fost intr-o fuga continua... mereu in contratimp, mai ales ca a inceput si Mara gradinita.

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower


Ii dai deja ciocolata? Al meu a gustat de vreo 2 ori cate o napolitana care avea si cioco si m-am simtit tare vinovata. Si mi s-a parut ca a fost mai vivace perioada de dupa cioco cu pricina si ca a adormit mai greu seara.



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Yannis mananca cam de 2-3 ori pe saptamana o ciocolata mica 80% cacao, e cam cat 2 patratele de ciocolata normala. Am inteles ca ciocolata neagra e cel mai sanatos dulce pe care il pot manca copii (valabil si pentru adulti) lui Yannis ii place si mananca cu placere, vorba Ruxitei, tacticos asa.

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny




Ruxita ia uite ce preferinte de pupaceala are mr. Kay.

Ana nu poti sa te odihnesti un pic langa Stefan la pranz? Baga somn acum cat poti ca dupa ce intri in activitate nu mai ai nici o sansa. Marfa "bebeluseasca" lui...


BF noi suntem tot cu fructele de dimineata...combinatii de nectarine, pere, prune, banane, blenduite bineinteles. La dr ajung destul de rar ... doar cand arde rau, doar ginecologului ii sunt fidela, merg anual. Ultimul consult a fost in martie anul asta. Se pare ca atunci nu exista chistul.


Si David mai gustareste dulce de la sora-sa. L-am cantarit aseara (cu ocazia asta a stricat si cantarul lu mamaia... a dat cu el de pamant si s-a umplut tot ecranul) are 12 kg imbracat.

Si o veste buna... azi iese din reparatie "leutzul" meu fioros(masina) .... ce dor mi-a fost de el. Nu mi-e greu sa trag de picioare, chiar imi place mult sa merg pe jos, doar ca astea 3 saptamani am fost intr-o fuga continua... mereu in contratimp, mai ales ca a inceput si Mara gradinita.

Mamica fericita de Mara si de David



aveti Leon? daca da, te cred si eu ca ti-a fost dor de ea! e o masina frumoasa! sa va plimbe sanatosi si fericiti!

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

si eu "pierd" foarte mult timp cu adormitul copilului, si la amiaza si seara... cam o ora, timp in care se foieste prin tot patul, intoarce pernele, ma calareste, rasfoieste cartile pe intuneric, s.a.m.d. eu nici sa citesc, nici sa dorm (ca mai am treaba, o baie, cateva pagini de citit)... stau cu el ca altfel nu-i chip... si uite asa 2 ore pe zi le pierd prefacandu-ma ca dorm...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

mi-am luat un voucher la Zumba (bumba-tumba)... vreau sa ma consult cu sotul cand ajunge acasa poate ne lasa sa mergem eu cu Ela si el sa stea baby-sitter serile (2 zile pe sapt)... mi se pare o idee misto de tot, sa merg la sala cu fiica-mea...

... azi am verificat urcatul treptelor, le-am luat 2 cate 2 din viteza pana la etajul 4 fara sa ma resimt... altadata gafaiam pana la 1... e bine sa faci miscare!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput