Taxa de mentenanta la gradinitele particulare

Taxa de mentenanta la gradinitele particulare | Autor: babyzapi

Link direct la acest mesaj

De la 5 septembrie a inceput si piticul meu gradinita. Daca in luna mai cand am fost sa vedem gradi si am vorbit cu directoarea toate aspectele - acreditare, program nani, activitati, joaca, somn, tarife, etc - am fost foarte multumiti, acum desi a inceput gradinita de doar 2 saptamani sunt cam dezamagita.
Cand l-am inscris la gradi, am incheiat un contract cu gradi + formularul de inscriere asa cum e si normal. Vineri cand a fost sotul sa il ia pe pici de la gradi, i-au dat un nou contract de semnat. In acest nou contract taxa lunara de scolarizare este marita cu 70 ron. In plus apare taxa de mentenanta pentru lunile iulie si august 470 ron/luna. Adica taxa de scolarizare o platesc pana in iunie, iar iulie si august platesc 470 ron pentru chiria lor si salariile angajatilor - chiar daca piciul nu va merge la gradi in astea 2 luni. Daca merge se aplica o taxa pe zi. In total, taxa mentenanta + taxa mers la gradi, in lunile iulie si august voi plati cu 120 ron mai mult decat in celelalte luni.
Ce ma deranjeaza cel mai tare, e ca nu ni s-a spus nimic despre aceasta taxa de mentenanta, nu ni s-a spus ca lunile iulie si august vor fi mai diferite decat din prisma ca nu vor mai avea activitati scolare/educationale, ca va fi un "summer camp" si atat. Cand am vorbit cu ei au spus ca nu au vacante, ci doar zilele libere legale. In noul contract apare vacanta de paste si de craciun. La fel este obligatorie o evaluare psihologica pentru inscrierea la gradi in valoare de 145 de ron! de care aflam abia acum.
Ma deranjeaza foarte tare ca am semnat un contract la inscriere, iar acum la 2 saptamani de la inceperea gradinitei ma trezesc cu un alt contract complet diferit de primul.
Am trimis un mail directoarei pentru a stabili o intrevedere sa discutam aceste aspecte...ramane de vazut cum se va solutiona problema.
Mai sunt si alte gradinite private unde se practica astfel de metode? Peste tot exista taxa asta de mentenanta?
Multumesc tuturor celor care vor raspunde.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Aveti vreo obligatie sa semnati noul contract? Exista motive ca vechiul contract sa nu mai fie valabil (cel putin motive imputabile voua?) Daca nu, cred ca puteti sa nu semnati si atunci sa vedeti pe ce postura se vor pozitiona ei.

Cred ca ANPC-ul ar trebui consultat! Chiar daca este vorba de domeniul educatiei, suntem tot in domeniul serviciilor si ANPC_ul ar trebui sa se pronunte!

Mare pacat ca managerii inteleg sa faca fata crizei marind tarifele pentru actualii clienti! Se bazeaza probabil pe faptul ca este la mijloc un copil care nu poate fi mutat de la o gradi la alta foarte usor. Un fel de santaj sentimental la adresa parintilor! Rusine lor!

Retineti oricum si varianta ANPC.

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Noi nu platim taxa de mentenanta dar, in lunile in care gradinitele de stat au vacanta platim taxa normala iar daca nu ducem fetita (ceea ce nu se intampla decat 2 saptamani cand avem concediu) platim 50% din taxa aferenta zilelor in care lipseste. Dar acest lucru se regaseste in contractul pe care l-am semnat, nu ne-a fost comunicat ulterior.
Si la noi lunile de vara functioneaza ca un club deoarece, functionand dupa programa ministerului (pe care o folosesc si gradinitele de stat) e normal ca in "vacanta" sa nu faca lectii. Dar, din nou, ni s-a comunicat de la prima discutie lucrul acesta.
De evaluare psihologica pentru inscriere la gradi la noi nu s-a pus problema (si nici nu am auzit de asta pana acum).
Nu este normal ce au facut, ar fi trebuit sa iti dea toate informatiile de la inceput dar, probabil, a fost o strategie de a atrage cat mai multi copii cu speranta ca, ulterior, daca oricum dai atatia bani nu vor mai conta 100 lei (doar ii culegi din copac nu muncesti pentru ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Noi am dus fetele la gradi in luna aprilie, deci anul era inceput. Atunci am semnat un contract care a fost valabil pina in septembrie. In luna septembrie cind a inceput noul an am semnat un nou contract cu noile reguli. Trebuie vazut si la voi pe ce perioada era valabil contractul, in cazul in care nu este expirat atunci nu esti obligata sa semnezi un nou contract, dar daca este expirat atunci nu ai o alta solutie...
Noi avem o luna pe an (daca dorim vacanta) in care taxa este mai mica. In rest pentru zilele libere , in care copilul nu merge din diferite motive ne este scazuta din taxa numai contravaloarea mesei.
Cu privire la programa si ele in lunile iulie si august fac mai putine activitati educationale. Asta se intimpla din cauza ca multi copilasi sunt in vacanta si nu au cum sa faca numai cu unii si cu unii nu. In plus si educatoarele fac cu schimbul si se mai comaseaza grupele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Isa, iti spun si cum e la Diana la gradinita. Exista intr-adevar o taxa de mentenanta, in sensul ca daca, copilul, lipseste toata luna se plateste doar o taxa de 200 Ron. Si atat. Iar daca se duce plateste taxa normala. Daca lipseste mai putine zile se scade masa aferenta zielelor lipsite (15 ron/zi), iar daca lipseste 10 zile consecutiv se scad 200 ron din taxa. Acum depinde de gradinita, fiecare cu nivelul ei de taxe, dar sa ajungi sa platesti in iulie si august mai mult la gradinita pentru ca duci copilul mi se pare absurd. Undeva trebuie sa fie o greseala. Poate nu s-au exprimat bine in contract, nu vad de ce trebuie sa platesti acea taxa de mentenanta daca tu duci copilul la gradinita si-i platesti taxa normala. Dupa ce ca-n iulie si august sunt activitati mai lejere, de vacanta, mai platesti si in plus???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

noi am semnat contract pe 9 luni, insa dc din varia motive(financiaree, aadaptare, boala etc) renuntam, este posibil si trebuie sa anuntam in scris cu 15 zile inainte. atata tot.
in cazul in care lipseste minim 5 zile consecutiv, se va scadea din taxa lunei viitoare 15 x nr de zile lipsite.
acum nu stiu ce se intampla dc lipseste toata luna sau in iulie-aug ca nu a fost cazul pana acum.
dar la gradi precedenta, venea/nu venea taxa era aceasi, nu se scadea nimic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Gradi private au doua abordari:
fie pun o taxa mai mare pe care o incaseaza 10 luni pe ani si pentru lunile de vara taxeaza numai copiii care vin efectiv;
fie pun o taxa mai mica dar o vor incasata 12 luni pe an (unii o numesc mentenanta).
Oricum ar fi, ei tot isi vor scoate banii pentru ca trebuie sa isi acopere costurile si sa functioneze. Nimeni nu aduce bani de acasa ca sa sustina gradinita privata, asa de amorul artei.
Cel mai bine e sa aduni cifrele de pe toate lunile si sa obtii un cost anual pe care sa il compari cu pretul de la alte gradi, tot anualizat. Unele gradi au oferta promo pentru primele n luni cu reducere 10% sau 20% tocmai sa atraga copiii si sa ii fidelizeze pe parinti. Nimic nou sub soare. La noi la gradi s-a marit taxa cu 100 ron lunar si pur si simplu s-a pus un afis la usa in care suntem anuntati tarifele de la 1 sept. E drept ca s-a anuntat de vreo luna, deci puteam sa il mut daca nu-mi convenea. Anul trecut se marisera doar cu 50 de ron ca a zis directoarea ca e cam criza si nu vrea sa impovareze parintii, dar totusi ei i-au crescut toate costurile.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Peste 2 ore am prima sedinta cu parintii si sunt curioasa daca se abordeaza acest subiect cu noul contract.
Eu oricum voi ridica aceasta problema deoarece la mail-ul trimis directoarei in urma cu 3 zile nu am primit niciun raspuns.

Pup si va multumesc mult inca o data pt sfaturi si info!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Noi nu platim taxa de mentenanta dar, in lunile in care gradinitele de stat au vacanta platim taxa normala pentru ca Matei merge si in aceasta perioada la gradi iar daca nu il ducem (ceea cand avem concediu) platim 50% din taxa aferenta zilelor in care lipseste. Insa toate astea sunt mentionate in contract.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Adica tu ai vrea sa-ti duci copilul 2 luni pe gratis, nu? Tu ai face 2 luni voluntariat? Bineinteles ca nu, era o intrebare retorica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna afirmatia cu voluntariatul?
Tine insa oare si invers?

Daca nu duc copilul (din motive medicale, sau familiale - se poate intampla sa fim plecati din Bucuresti cu serviciul si cate doua saptamani si as duce copilul la bunici) si totusi ma pune sa platesc se cheama ca fac eu voluntariat pentru gradinite, nu-i asa?

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Mergi la inceput