Temele pentru acasa-intre chin si necesitate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

in clasa a 6 a sunt 3 zile cu 6 ore, 2 zile cu 5 ore ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Nu stiu de unde vine moda asta cu super protejarea odraslelor dar vad care este rezultatul... Cred ca toata lumea vede cum calitatea tinerilor nostri a ajuns jalnica astfel incat in curand o sa fim o tara de analfabeti puturosi. Tocmai acum cand tocmai am avut asa rezultate dezastruase la bac, mai exista cineva care spune " bietii nostri copilasi, sa nu-i surmenam cu studiul ca sunt prea cruzi si fragili sa suporte" Noi nu ne-am mai surmenat cand invatam pana noaptea tarziu si am ajuns oameni.
In concluzie sunt pentru teme si o ora/zi la clasele mici nu mi se pare mult. Altceva ce sa faca? sa se uite la tv? sa se joace la computer? Timp liber e destul, nici macar ora de scoala nu mai e cat era, acum ies la 11:30, pai pana seara e timp destul si de lectii, si de odihna si de joaca si pt activitati extrascolare, dar cati au activitati extrascolare? Apropo, e si asta o buna tema de discutie: la cate cursuri ne ducem copiii dupa scoala? pt ca am mamici in clasa care ii cara zilnic ba la canto, ba la balet, ba la teatru, pian, vioara, spaniola, carate, inot, .... temele ajung pe locul paispe undeva pe la ora 10 noaptea daca nu adoarme copilul pe caiet.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana d
Apropo, e si asta o buna tema de discutie: la cate cursuri ne ducem copiii dupa scoala? pt ca am mamici in clasa care ii cara zilnic ba la canto, ba la balet, ba la teatru, pian, vioara, spaniola, carate, inot, .... temele ajung pe locul paispe undeva pe la ora 10 noaptea daca nu adoarme copilul pe caiet.

Evrika!
Daca in loc de matematica, romana, fizica, biologie sau informatica BACul s-ar da la canto, balet, teatru, pian, vioara, spaniola, carate, inot poate ne-am apropia de 100% promovabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Dar cum de pe-aici temele intr-a treia, spre exemplu, nu depasesc o pagina pe zi la Mate (3 tipuri simple de exercitii), o compunere sau cateva propozitii de formulat/cateva cuvinte de invatat la Germana si poooaaaate ceva la Cunoasterea mediului? Cum de in clasa 1 ei pot invata sa scrie de tipar fara prea multe liniute si bastonase la inceput de an si fara 100 de randuri din aceeasi litera?? Si in clasa a doua invata scrisul de mana absolut printre picaturi? Si copiii de aici se duc la multe cursuri de dupa-amiaza. Miercurea nu au teme, ca se considera ca oricum este prea grea ziua pentru ei. Si uneori merg cu scoala la film, teatru, muzeu, in padure, la ferma... si nimeni nu plange ca se pierde materia... Si totusi copiii sunt relaxati, invata fara stres tabla inmultirii din clasa a doua. Si adunarea si scaderea numai pana la 100... oare-s ai nostri mai isteti si mai pregatiti pentru viata cu atatea teme si stresul pe ei cat casa? Om avea varfuri, cateva... insa nu cred ca temele in exces si materia stufoasa ii ajuta. Ci mai degraba descoperirea talentului si lucrul tintit. Multi insa nu reusesc sa tina pasul... de s-ar face un update la invatamant, ar trece mai multi bacul, poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

viata nu e facuta doar din scoala. copiii aia care au picat bacul ...stim bine cine e principalul vinovat. Sunt convinsa ca nu excelau la limba chineza si la la 2 instrumente muzicale :D
Iar pt liceele vocationale programa e mai usurata.

constanta e mai importanta decat cantitatea. Norocul nostru ca invatatoarea fetei mele e f f inteligenta si nu le da multe teme. prefera o problema mai grea si cateva exercitii de rutina, ca sa fie sigura ca acea problema va fi intr-adevar bine lucrata.

sentimentul ca tu stapanesti materia, si nu materia pe tine e cel mai impoprtant. Si nu se poate realiza cu un milion de teme care coplesesc si timoreaza copilul si il fac sa urasca scoala.
mai bine s-ar preda in asa fel incat tptul sa fie inteles din clasa, iar temele sa fie o placere, o contributie personala samd samd.

Si prefer un copil cu nota medie la bac, dar care si-a dezvoltat un pic orizontul cu alte activitati, decat unu indoctrinat si lipsit de perspectiva asupra vietii reale, din cauza ca a scris in liceu cate 4, 5 ore de teme pe zi.
Atatea ore nu pot fi destinate decat unei pasiuni, unui studiu individual de BUNA VOIE.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui happiness

Michelle, am calculat si sa ma corectezi daca gresesc. Copiii stau de la 9 la 3 la scoala, dar ore efectiv ar face cam 4 si jumatate. In rest pauze si incalzire/verificare teme etc, e cam ca la noi la step by step, unde orarul difera de invatamantul traditional.Copilul tau e clasa I? Ma gandesc ca PE e educatie fizica. Ce-o fi SSR, L.A. ? Ca sunt tare curioasa.Ei nu fac desen, abilitati, muzica? Mi se pare foarte draguta faza cu voluntariatul, cred ca voi face un subiect pe acest aspect si am sa te rog sa intri sa explici in ce consta, pentru ca unii nu stiu limba engleza. Imi place site-ul foarte tare, o sa fac si eu pentru clasele mele. De fapt am pentru clasa la care sunt diriginta, dar ma gandesc acum pentru clasele celelalte.Ce frumos spun ele, stiu ca sunteti ocupati, dar daca puteti totusi sa fiti alaturi de noi...:) Si vin multi parinti voluntari?Dar lasa ca povestim dincolo despre asta.


azi nu pot, ca sunt fff ocupata dar promit ca de luni iti voi da mai multe info.(in weekend nu stau pe net.)

mai am o prietena f buna in Bucuresti si ea e invatatoare si i-am trimis multe info de astea care le aplica cu succes.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

OK, Michelle, cand poti tu e foarte bine. Te astept cu drag si la topicul:"Parintii, voluntari in scoala", am nevoie de tine si acolo. Eu nu sunt invatatoare, sunt profesoara, dar lucrez cu copii de la clasa I si pana la clasa a VIII a.Si, desigur, sunt extrem de interesata de orice detaliu pe care l-as putea introduce si eu spre binele copiilor si spre interesul scolii, in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Dana_d parerea mea e ca ai si in acelasi timp nu ai dreptate. Cu alte cuvinte cred ca ceva activitati extra-scolare sunt benefice. Scoala ramane pe primul plan dar mi se pare foarte normal sa faca extra un sport, o limba straina si (in cazul nostru, ca vrea ea si probabil are si talent) un instrument.
De acord conteaza mult ce face la scoala dar la final ... sa nu stie deloc engleza ca nu face la scoala? Sa nu stie deloc sa cante desi are talent? Parca n-ar fi ok, zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Dana d, niciun parinte care a scris la acest topic nu s-a exprimat contra temelor si studiului acasa, insa trebuie sa fie dimensionate corespunzator dezvoltarii psihice a unui copil scolar.
Una e sa ai teme de 1 ORA/ZI la clasa a I-a, a II-a..si alta sa tot faci teme 3 ore din n-spe culegeri si caiete auxiliare plus manual.


http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui happiness

Michelle, am calculat si sa ma corectezi daca gresesc. Copiii stau de la 9 la 3 la scoala, dar ore efectiv ar face cam 4 si jumatate. In rest pauze si incalzire/verificare teme etc, e cam ca la noi la step by step, unde orarul difera de invatamantul traditional.Copilul tau e clasa I? Ma gandesc ca PE e educatie fizica. Ce-o fi SSR, L.A. ? Ca sunt tare curioasa.Ei nu fac desen, abilitati, muzica? Mi se pare foarte draguta faza cu voluntariatul, cred ca voi face un subiect pe acest aspect si am sa te rog sa intri sa explici in ce consta, pentru ca unii nu stiu limba engleza. Imi place site-ul foarte tare, o sa fac si eu pentru clasele mele. De fapt am pentru clasa la care sunt diriginta, dar ma gandesc acum pentru clasele celelalte.Ce frumos spun ele, stiu ca sunteti ocupati, dar daca puteti totusi sa fiti alaturi de noi...:) Si vin multi parinti voluntari?Dar lasa ca povestim dincolo despre asta.


SSR = Social Studies Review
LA = Language arts

Social Studies inseamna geografie, harti...sau presedinti, guvern, istorie...
Language arts,inseamna citire.

cartile sunt in clasa si fiecare alege ce vrea sa citeasca la nivelul la care este trecut.

fiecare copil trebuie sa citeasca carti si dupa fiecare carte citita da un test pe calculator cu intrebari si sa vada daca a inteles ce a citit.
cartile sunt impartite pe nivele, pe fiecare saptamana daca a trecut nu stiu cate teste trece la un nivel superior.

cei care citesc si trec cele mai multe teste sunt premiati...cu dif. premii:carti, stickere, medalii...

mai au si Bear Tracks, care insemna ca la toate clasele de a 2-a, copii sunt impartiti pe nivel de citit. la ora respectiva fiecare nivel se duce la clasa rnivelului respectiv. adica, toti copiii de clasa a 2-a de nivel scazut se duc la clasa nr 15,
cei de nivel mediu la clasa nr 13...cei de nivel f ridicat la o alta clasa.
in felul asta doamana respectiva stie ca are un grup cu acelasi nivel de citit si citesc impreuna si dezvlota subiecte care reflecta acelasi nivel...incat toata lumea intelege ce se discuta si astfel nimeni nu e tras inapoi ori pus sa faca lucruri prea grele.

grupele se modifica lunar in functie de progres de rezultat la teste. unii progreseaza repede si trec la alt nivel...altii stau pe loc.

in timpul orelor au de lucru in clasa, sa raspunda la intrebari, sa faca compuneri etc... fiecare dupa ce isi termina treaba, daca are timp liber si sa nu deranjeze pe ceilalti isi mai ia o carte de pe raf si incepe sa citeasca in liniste.


michelle

Mergi la inceput