Paste din OREZ cu nuci si zahar + alte retete

Paste din OREZ cu nuci si zahar + alte retete | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

In general nu mai folosesc faina de grau in casa si, uneori, as manca din nou, ca in copilarie, paste fainoase cu nuci macinate si zahar. Ati facut cumva... dulcele asta cu paste din orez?

Ma intereseaza si alte retete gustoase cu paste din orez sarate sau dulci (marturisesc ca am o oarecare retinere , pe de alta parte m-am saturat de orez bob).


La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

ML nu am facut dulcele asta dar stiu pe cineva care le minca, cu sosuri/ condimente sarate tipice italienesti asa cum maninca si macaroana traditionala... Poti sa le faci cum vrei tu, exact ca pe cele din griu sau pe cele din porumb ca si d'alea exista. Sigur gustul e usor diferit fata de cele traditionale dar nu cu mult, pretul este foarte diferit, de cel putin doua ori mai scumpe . Iar astea din orez se preteaza foarte bine la dulce.

Cum nu maninci macaroana de griu sigur nu maninci nici pesmet, deci din reteta romaneasca de macaroane cu nuci scoti pesmetul, nu vor fi asa crocante si o sa se lipeasca mai greu zaharul si nuca pe el , poate, dar nu schimba mult gustul.


Eu una le-as face si cu brinza, macaroanele fierte al dente scurse si amestecate cu brinza, zahar, oua, stafide , pus la cuptor in tava si copt pina se rumeneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu le-as face cu dovlecei, taiati chibrit, caliti doar cat sa se aromatizeze putin, cu piper proaspat, rosii cherry taiate sferturi, usturoi. si niste creveti caliti dar deja visez de foame acum

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Cristina, n-am stiut ca exista si din porumb :). Asa sunt si aici cele din orez, scumpe.
Pai bine ca mi-ai dat curaj, imi este teama sa nu fie lipicioase si cleioase la mestecat, ce zici?.. Sotul ar manaca sarate, copiii dulci. In cele cu nuca nu puneam pesmet nici inainte, deci n-ar fi prea greu sa renunt la el.
Da, da si budinca le placea celor mici, am sa adaug stafide, cum spui, n-am pus pana acum.

Roxana, suna bine, inlocuiesc crevetii cu turkey bacon (nu ne inghesuim la seafood), imi ichipui ca ar fi la fel de gustoase.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Eu zic sa le incerci. La noi se vind in pungute de 500 gr, asa ca merita incercarea. Sa le fierbi numai cit scrie pe pachetul lor iar daca nu scrie timpul de fierbere pe pacchet nu le cumpara.
Astea de porumb cica sunt bune si ele. Si unele si celelalte nu sunt ca cele de griu si este normal, e clar ca au gust diferit insa sunt bune. Si merg cu orice sos. Sunt facute special pentru cei care sufera de alergie sau intoleranta la glutine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, Cristina, am vazut spaghete mai demult. Ma uit dupa "macaroane", sper sa aiba si altceva.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

ML nu te lua dupa mine ca eu le zic la toate pastele fainoase "macaroane" asa intre ghilimele :-) Merg si spaghetele chiar si taiteii aia fini, si pastele scurte.

Insa cel putin la noi se gasesc din orez dar si din malai toate formele de paste deci probabil si la voi insa cine stie in ce magazine . Si tu ca si mine stai mai la "tzaranoaia city" deci greu gasim ce altii prin marile orase intilnesc la orice colt de strada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Eu fac paste de orez destul de des, insa mai spre bucataria chinezeasca, adica folosesc sos de soia, si alte condimente in stilul lor. Sosul si legumele, in functie de ce am in casa, morcov, ardei, gogosar, rosii, dovlecel, etc, libera alegere, carne la fel- ori feliute de piept de pui, ori carne tocata, ce am; prepar intai carnea si legumele, intre timp fierb apa in care o sa inmoi pastele timp de 5 minute. Cand s-au inmuiat le scurg si le transfer in wok, in care am pus vreo 2 linguri de ulei de masline si inca 2 de sos de soia, le tot intorc acolo cateva minute, dupa care torn peste ele sosul cu legumele si carnea,mai amestec putin si gata. Sunt delicioase! Cand le servesc mai adaug sos de soia, dupa gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Anna, multumesc si tie. Nu stiu daca am sa le fac in stil chinezesc, dar daca spui si tu ca iti plac, cu siguranta vom incerca.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput